Serwery bez dysków

3Com przedstawił plany wprowadzenia specjalizowanych produktów dla sieci SAN. W produkty dla tego typu sieci zainwestują też inni producenci sprzętu i oprogramowania sieciowego.

3Com przedstawił plany wprowadzenia specjalizowanych produktów dla sieci SAN. W produkty dla tego typu sieci zainwestują też inni producenci sprzętu i oprogramowania sieciowego.

Firmy 3Com, MTI i Legato zawarły porozumienie, które może znacznie spopularyzować sieci typu Storage Area Networks (SAN), składające się z różnego rodzaju pamięci masowych współdzielonych między serwerami. Niezależnie podobne porozumienie zawarły Hewlett-Packard i Seagate Software. Dotychczas główną przeszkodą w rozwoju technologii sieci SAN był brak poparcia ze strony producentów sprzętu sieciowego.

Sieci dużych odległości

Sieci SAN mają uniezależnić pamięci masowe od serwerów, a jednocześnie zapewnić szybki i nieprzerwany dostęp do serwerów z poziomu stacji klienckich. Wszelkie macierze dyskowe muszą być współdzielone między serwerami - w razie awarii jednego, obsługę danych i użytkowników przejmuje inny serwer. Do realizacji tego zadania nie nadaje się jednak standard SCSI, obecnie najczęściej wykorzystywany do łączenia dysków w serwerach. Maksymalna długość kabli łączących dyski z serwerem nie może bowiem w tym standardzie przekraczać 25 m (standard Ultra2).

Poparcie 3Com

Technologia Fibre Channel umożliwia usunięcie problemu odległości. Polega ona na łączeniu pamięci masowych za pośrednictwem łączy o przepustowości 100 MB/s (w każdą stronę linii komunikacyjnej) i maksymalnej długości 10 km (przy zastosowaniu łączy światłowodowych). Do budowy sieci opartej na tej technologii konieczne są nowe urządzenia sieciowe: karty do serwerów, odpowiednie koncentratory i przełączniki.

Urządzenia tego typu zobowiązał się wprowadzić na rynek 3Com. Firma MTI, produkująca macierze dyskowe Gladiator pracujące w standardzie Fibre Channel i biblioteki taśmowe Infinity, oraz Legato dostarczający na rynek oprogramowanie zarządzające tymi rozwiązaniami podjęły się natomiast zapewnienia zgodności własnych rozwiązań z zapowiadanymi produktami z rodziny 3Com StorageConnect.

Trzy etapy

Produkty 3Com przeznaczone dla sieci SAN pojawią się na rynku w trzech fazach. W pierwszej, zapowiadanej już na pierwszą połowę przyszłego roku, firma udostępni karty HBA (Host Bus Adapters) umożliwiające komunikację serwerów z dyskami za pośrednictwem technologii Fibre Channel, koncentratory i przełączniki (także Fibre Channel). W tej fazie 3Com przeprowadzi też testy zgodności własnych produktów z rozwiązaniami Legato, MTI i pamięciami masowymi Clarion rozwijanymi przez Data General.

Druga faza, zapowiadana na przełom lat 1999 i 2000, ma polegać na integracji urządzeń z oprogramowaniem zarządzającym TranscendWare. Ostatnia faza, której termin nie został jeszcze określony, przewiduje łączenie sieci SAN z sieciami LAN i WAN (oznacza to ich całkowite uniezależnienie od serwerów) oraz realizację dostępu do danych z wykorzystaniem różnych priorytetów poszczególnych użytkowników i aplikacji.

Na razie 3Com nie podaje szczegółowych informacji dotyczących nowych urządzeń ani ich sugerowanej ceny.

Szerokie poparcie

Rozwijaniem technologii SAN zajmą się także Hewlett-Packard i Seagate. Firmy zamierzają wspólnie opracować nowe urządzenia Fibre Channel umożliwiające przesyłanie danych z szybkością 2 i 4 Gb/s. Produkty te mają umożliwiać "autonegocjację" prędkości transmisji (podobnie jak w przypadku kart sieciowych Fast Ethernet pracujących z szybkościami 10 i 100 Mb/s), co zapewni ich kompatybilność z wcześniejszymi i wolniej działającymi urządzeniami. Obsługa sieci SAN zostanie zaimplementowana także w pakiecie HP OpenView.

Współpracę w zakresie technologii SAN rozpoczęły też firmy Hitachi Data Systems i Computer Associates. Mają one połączyć pamięci masowe z rodziny Freedom dostarczane przez Hitachi z oprogramowaniem TNG Unicenter.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200