Serwery aplikacji Progress

Z Rickiem Reidy, wiceprezesem ds. narzędzi firmy Progress Software, rozmawia Marian Łakomy.

Z Rickiem Reidy, wiceprezesem ds. narzędzi firmy Progress Software, rozmawia Marian Łakomy.

Jaki jest kierunek rozwoju narzędzi i baz danych Progress?

Obecnie dostępny jest Progress 8.1, a w I półroczu br. przewidujemy wprowadzenie Progress 8.2, co będzie naszym mocnym wejściem na rynek serwerów aplikacji AppServer do tworzenia wielowarstwowych aplikacji klient/serwer. Oferujemy możliwość partycjonowania aplikacji, czyli wykonywania procedur, modułów aplikacji i logiki biznesowej na serwerze aplikacji (oprócz tradycyjnej możliwości wykonywania ich na stacji klienta). Progress 8.1 rozwiązuje w prosty sposób problem "grubego klienta" dzięki lepszemu wykorzystaniu mocy obliczeniowej systemu. Partycjonowanie aplikacji jest wykonywane w języku Progress 4GL.

Progress 8.1 wprowadza także replikację bazy danych za pomocą mechanizmów zdalnego wywoływania procedur (Remote Procedure Call - RPC), zapewniając stały dostęp do danych oraz możliwość automatycznego synchronizowania danych w różnych lokalizacjach. Administrator będzie mógł tworzyć kopie baz danych dla potrzeb bezpieczeństwa lub lepszego obsługiwania np. dostawców czy klientów.

Progress 8.2 umożliwi stosowanie w aplikacjach elementów ActiveX i nowych źródeł danych.

Co Progress proponuje dla Internetu?

W październiku 1996 r. Progress wyprodukował WebSpeed, produkt służący do tworzenia aplikacji bezpiecznej obsługi transakcji w Internecie i korporacyjnych sieciach intranet.

Możliwość wykorzystania "chudego klienta", dostępnego dzięki przeglądarkom dokumentów HTML i językowi Java, centralnego zarządzania aplikacjami, pisania ich w języku Progress 4GL oraz korzystania z wielu źródeł danych stanowią nasze poważne wejście w dziedzinę przetwarzania transakcji w Internecie (Internet Transaction Processing - ITP).

Uważamy, że Internet stwarza ogromne możliwości prowadzenia biznesu, zmieniając nie tylko sposób jego prowadzenia, ale także sposób tworzenia aplikacji. Naszym zdaniem, WebSpeed jest do tego celu idealnym narzędziem.

Co z bezpieczeństwem transakcji w Internecie?

Zarówno strona klienta, jak strona serwera aplikacji, mają dobrze zdefiniowane interfejsy, co umożliwia połączenie ich z narzędziami do szyfrowania, produkowanymi przez niezależnych producentów oprogramowania, zapewniając w ten sposób bezpieczeństwo transakcji w Internecie. Nie zajmujemy się bezpieczeństwem transakcji, ale umożliwiamy korzystanie z narzędzi dostępnych komercyjnie.

Co to jest AppServer?

AppServer umożliwia uruchamianie aplikacji na serwerze. Technologia ta umożliwia programiście wykonywanie biznesowej logiki aplikacji w postaci procedur wykonywanych na serwerze unixowym lub Windows NT. Uruchamianie skomplikowanych zapytań lub innych złożonych obliczeniowo operacji na tym samym wysoce wydajnym serwerze co serwer bazy danych, zwiększa znacznie całkowitą wydajność aplikacji i zmniejsza obciążenie sieci między serwerem a klientami.

W odróżnieniu od zapamiętanych procedur pisanych w różnych dialektach SQL serwerów baz danych, moduły AppServera są przygotowywane w języku Progress 4GL i mogą być uruchamiane samodzielnie oraz komunikować się z innymi AppServerami na zasadzie "równy z równym" za pośrednictwem zdalnego wywołania procedur.

AppServer może także komunikować się z naszym WebSpeed w celu realizowania operacji przez Internet lub intranety. AppServer może być uruchamiany na tym samym komputerze co serwer bazy danych lub na oddzielnym komputerze obliczeniowym.

Jakie zalety i wady ma AppServer?

Główna i niejako oczywista zaleta to zwiększenie wydajności aplikacji klient/serwer. Ma to duże znaczenie w sytuacji kiedy aplikacje są uruchamiane za pośrednictwem stosunkowo powolnych sieci WAN, gdzie cała logika aplikacji może być wykonywana na serwerze, a do klienta dociera jedynie wynik ostateczny.

Czy idea AppServer zmierza w kierunku wykorzystania "chudego klienta", a w efekcie komputera sieciowego?

Istotnie, taką mamy wizję. Na razie jednak handlowo dostępna wersja jest przystosowana do korzystania z klientów Progressa, uruchamianych w różnych dostępnych środowiskach, w tym Windows. W przyszłości zamierzamy otworzyć tę architekturę dla różnych wersji stacji "chudego klienta".

Z jakimi bazami może współpracować AppServer?

AppServer może współpracować bezpośrednio z bazą Progress, Oracle i Microsoft SQL Server, a za pośrednictwem sterowników ODBC z innymi bazami danych.

Jak wyglądają perspektywy rozwoju serwera bazy danych Progress?

Progress Software zawsze przykładał dużą wagę i ponosił spore nakłady na rozwój serwerów bazy danych Progress. Obecnie dostarczamy nasz serwer bazy danych w trzech konfiguracjach: Personal, przeznaczoną do uruchamiania i testowania aplikacji, Workgroup dla kilkudziesięciu użytkowników oraz Enterprise do obsługi dużego ruchu transakcyjnego przy dużej liczbie użytkowników. Zamierzamy promować nasz serwer bazy danych zwłaszcza tam, gdzie wykorzystywane są nasze narzędzia do opracowania aplikacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200