Serwery Power7/AIX dla małych i średnich firm

IBM zdecydował się na krok, na który niektórzy oczekiwali od dawna - podjął produkcję serwerów Power7/AIX dedykowanych dla małych i średnich firm. To wyzwanie rzucone w tym segmencie rynku platformie Windows/x86

Producent na początek oferuje cztery jedno- oraz dwuprocesorowe serwery (Power 710, 720, 730 i 740), w których można instalować cztery rodzaje procesorów Power 7: 4 rdzenie taktowane zegarem 3,0 GHz; 6 rdzeni z zegarem 3,7 GHz lub osiem rdzeni z zegarem 3,55 GHz.

Serwery Power7/AIX dla małych i średnich firm

Power 710

Dwa serwery mają sześć kieszeni na dyski twarde (Power 710 i Power 730), a pozostałe dwa osiem takich kieszeni. Urządzenia wspierają technologię wirtualizowania zasobów PowerVM i mogą pracować pod kontrolą firmowych systemów operacyjnych AIX lub i (nowa nazwa systemu i5/OS) oraz systemu Linux. Najtańszy serwer kosztuje w podstawowej konfiguracji 6385 USD (oficjalna cena katalogowa).

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • IBM podpisało z armią amerykańską intratny kontrakt

Komputery mogą być instalowane w serwerowni (w standardowej szafie) lub stać w biurze (jako systemy wolnostojące). Modele Power 710 i Power 720 mają jedno gniazdo na procesory, a Power 730 i Power 740 - po dwa gniazda. Dwa pierwsze serwery mogą mieć maks. 8 rdzeni obliczeniowych, a dwa ostatnie 16 rdzeni . W serwerach można instalować pamięci RAM odpowiednio: do 64 GB, do 128, do 128 i do 256 GB pamięci systemowej.

Jakby dla równowagi, IBM zaprezentował w tym samym czasie swój największy uniksowy serwer Power 795, który może zawierać do 256 rdzeni obliczeniowych. Można na nim uruchamiać najbardziej wymagające aplikacje lub używać do konsolidowania serwerów, konfigurując na nim setki wirtualnych maszyn.

Użytkownik może podzielić serwer nawet na 254 partycje i zainstalować na nim do 8 TB pamięci RAM. Serwer ma specjalne moduły z procesorami, którym IBM nadał firmową nazwę "books". Modułów takich może być w serwerze osiem, a każdy ma cztery procesory Power7.

Rynek serwerów uniksowych przeżywa ostatnio kryzys. Obroty spadały tu dramatycznie w ostatnich dwóch latach (o ok. 20% każdego roku) i wyniosły w 2009 r. 13,1 mld USD. IBM trzyma się na rynku serwerów uniksowych wyjątkowo dobrze. Firma opanowała w zeszłym roku 40,3% tego rynku, wyprzedzając takich producentów serwerów uniksowych, jak HP (26,2%) i Sun (25,3%).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200