Serwery Power Systems firmy IBM od Comarch

Materiał promocyjny Serwery IBM Power to jedne z najlepszych rozwiązań na całym świecie. Rozwiązania zoptymalizowane pod kątem potrzeb teraźniejszego świata i bezpieczeństwa spełniające współczesne potrzeby biznesowe, także w obszarze Big Data. Spółka Comarch oferuje całkowicie zarządzane usługi działające na platformie IBM Power.

mgr Daniel Rembiszewski

Starszy Inżynier Systemowy

Comarch Warszawa

Email: [email protected]

IBM i Comarch

Comarch to certyfikowany partner spółki IBM, który oferuje szeroką gamę produktów opartych o platformę IBM Power. Co więcej centrum danych Comarch oferuje do tych systemów w pełni zarządzane usługi, co pozwala firmom zwiększyć wydajność i zmniejszyć koszty związane z korzystaniem z platformy IBM Power.

Dla wielu przedsiębiorstw korzystanie z pomocy profesjonalnego dostawcy usług zarządzanych w IT i jego centrum danych oznacza mniejsze koszty. Spółka Comarch koncentruje się na rozwoju usług związanych z centrami danych. To dlatego właśnie inwestujemy w budowę nowych centrów danych i współpracujemy z dostawcami usług z całego świata. Dzięki temu spółka Comarch może świadczyć swoim klientom najwyższej jakości usługi.

Dlaczego klienci wybierają Comarch?

Nowe rozwiązania projektujemy z myślą o wysokiej dostępności i niezawodności usług. Wychodzimy naprzeciw naszym klientom, stwarzamy dogodne warunki. Nasze centra danych znajdują się w różnych miastach i państwach na całym świecie.

Nasi klienci często mówią, że elastyczność firmy Comarch, a także jej zaangażowanie od samego początku procesu sprzedażowego oraz poświęcenie na rzecz poszukiwania najlepszych rozwiązań to dla nich gwarancja, że Comarch stanowi najlepszy wybór dla ich biznesu. Spersonalizowane usługi, krótka ścieżka podejmowania decyzji i elastyczność to aspekty, które wyróżniają Comarch na tle konkurencji, oraz silne wartości w dynamicznym świecie.

Co więcej, wielu klientów podkreśla, że finansowa i organizacyjna stabilność dostawcy ma dla nich duże znaczenie. Obserwowany przez ostatnie 20 lat coroczny wzrost przychodów jest istotnym atutem firmy Comarch. Natomiast dzięki temu, że strategiczny udziałowiec jest jeden, jesteśmy firmą stabilną i godną zaufania.

Przy pomocy wykwalifikowanych i doświadczonych architektów oraz inżynierów spółka Comarch gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa i wsparcia dla systemów platformy IBM Power.

Charakterystyka usług

Spółka Comarch oferuje szeroki wachlarz rozwiązań bazujących na platformie IBM Power. W przypadku dużych międzynarodowych projektów nasi specjaliści potrafią stworzyć całkowicie autonomiczne i niezależne środowiska mogące służyć do utrzymania systemów produkcyjnych, systemów zapasowych, rozwoju, testów akceptacyjnych itp. (na fizycznie niezależnych serwerach zlokalizowanych w niezależnych centrach danych np. w Dreźnie, Krakowie czy Warszawie). W taki sposób dane produkcyjne można ulokować w jednym centrum danych, a systemy zapasowe wykorzystywane do usuwania skutków awarii i środowiska testowe w innym. Takie rozwiązanie pozwala na replikowanie danych produkcyjnych (na przykład za pomocą systemu IBM Full System Replication i Global Mirror) z jednego centrum danych do innego. W razie awarii serwera produkcyjnego mamy możliwość natychmiastowego przełączenia się na system zapasowy i zminimalizowanie RPO i RTO. Gwarantuje to ograniczenie negatywnego oddziaływania na krytyczne dla firmy aplikacje po stronie klienta.

Oferta centrum danych Comarch obejmuje kompleksowe usługi wdrażania i utrzymywania kompleksowych platform IBM i / AIX / Power Linux w trzech następujących modelach głównych:

  • w pełni zwirtualizowana chmura IBM i, AIX i Power Linux utrzymywana na urządzeniach Comarch w centrum danych Comarch,
  • utrzymywanie urządzeń klientów w centrum danych Comarch,
  • zdalne usługi zarządzane IBM i, AIX, Power Linux oraz administracja na istniejących urządzeniach klientów znajdujących się w centrum danych klienta,
  • inne, w pełni elastyczne i dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania, których celem jest spełnienie potrzeb klientów.

Dla naszego klienta z międzynarodowej grupy ubezpieczeniowo-inwestycyjnej przygotowaliśmy i wdrożyliśmy autonomiczne i niezależne środowiska do procesów produkcyjnych PRD, systemów zapasowych DR i rozwoju DEV dla regionu CEMEA. Mając do dyspozycji dwa centra danych, w Krakowie i Warszawie, nasi specjaliści zbudowali i skonfigurowali szeroką gamę wirtualnych serwerów z partycjami IBM i wykorzystujących technologie serwerów POWER 8, macierzy Flash System 900 i IBM SAN Volume Controller. Nasze innowacyjne rozwiązanie pozwala na natychmiastową replikację danych produkcyjnych z Krakowa do systemów zapasowych w Warszawie. W razie awarii serwera produkcyjnego w Krakowie możemy bezzwłocznie przełączyć się na system zapasowy w Warszawie, a dla naszych klientów dane produkcyjne i aplikacyjne będą dostępnie niemalże od razu. Takie rozwiązanie gwarantuje minimalizację negatywnego oddziaływania na aplikacje krytyczne z punktu widzenia działalności firmy. Skróciliśmy również czas niedostępności systemów, poprzez zmniejszenie okna serwisowego wdrażając Full System Flash Copy. Funkcja Flash Copy skraca czas wykonywania kopii zapasowej z kilku godzin do kilku sekund (z punktu widzenia dostępności systemu). Aby spełnić bardzo wysokie oczekiwania w zakresie bezpieczeństwa danych przechowywanych w centrach Comarch, wdrożyliśmy różnorodne środki zabezpieczające. Ale przede wszystkim usługa monitorowania w czasie rzeczywistym i obsługa w trybie 24/7/365 sprawiają, że nasi klienci czują się bezpiecznie każdego dnia.

W opisywanym przeze mnie rozwiązaniu wykorzystano macierze IBM z modułami Flash, zapewniając ekstremalnie wysoką dostępność do danych. Użyte macierze mają następujące funkcje:

  • DR - usuwanie skutków awarii,
  • zmniejszanie RPO (Recovery Point Objective) — ilość utraconych/niezapisanych danych w razie awarii macierzy podstawowej. Jest to możliwe dzięki funkcji replikacji danych zaimplementowanej na poziomie macierzy (Global Mirror with Change Volumes),
  • skrócenie czasu odzyskiwania RTO (Recovery Time Objective) z wykorzystaniem funkcji Global Mirror,
  • skrócenie czasu przestojów na prace konserwacyjne, okna serwisowe dzięki wykorzystaniu mechanizmu macierzy FlashCopy,
  • skrócenie czasu wykonywania kopii zapasowych przed EoD dla partycji krytycznych (które powinny być dostępne 24/7) dzięki wykorzystaniu systemu klonowania (FlashCopy),
  • automatyzację operacji tworzenia kopii zapasowych dzięki systemowi BRMS (Backup and Recovery Media Solution). System BRMS pozwala także na przywracanie danych z innych partycji korzystających z sieci.

Sieć SAN służy do przesyłu danych pomiędzy poszczególnymi partycjami, bibliotekami taśmowymi i macierzami Flash. Sieć SAN została tak zaprojektowana, że pozwala na łączenie bieżących bibliotek taśmowych ze wszystkimi partycjami, a także na podłączanie dodatkowych serwerów lub partycji w przyszłości w celu rozbudowy istniejącej infrastruktury. Aby zapewnić wysoką dostępność, środowisko SAN zbudowane jest z wykorzystaniem urządzeń redundantnych.

Architektura

Całą architekturę najlepiej jest odczytać z rysunku poglądowego, wówczas można zaobserwować zależności.

Serwery Power Systems firmy IBM od Comarch

Przedstawione powyżej przeze mnie rozwiązanie opiera się na platformie zbudowanej z dwóch serwerów IBM Power System E870 model 9119 MME z 32 procesorami P8 i 1TB pamięci CDIMM. Podsystem dyskowy został zbudowany w oparciu o 7 macierzy IBM Flash System 900 i 8 kontrolerów IBM SAN Virtual Controller. Macierze Flash posiadają zabezpieczenia RAID5 + RAID0 na poziomie każdego modułu Flash. Do składowania danych na taśmy używane są dwie biblioteki taśmowe TS4500. Produkty te zapewniają wysoką dostępność w parze z wysoką wydajnością. Macierz Flash jest podłączona do serwera za pośrednictwem sieci SAN. Oba centra danych są połączone za pomocą sieci SAN over IP w celu wdrożenia funkcji replikacji Global Mirror with Change Volumes. Cztery partycje serwera VIOS są instalowane na dyskach wewnętrznych w dwóch półkach dyskowych EXP24S i stanowią dla partycji IBM i środowisko wirtualizacji kart Fibre Channel i Ethernet. Taka konstrukcja zapewnia elastyczność i możliwość zwiększenia partycji IBM i bez konieczności fizycznej rozbudowy serwera.

Każde centrum danych posiada własny system do zarządzania procesami Flash Copy z partycji produkcyjnych PRD i rozwojowych DEV do partycji rezerwowych BKU. Te partycje kontrolne zbudowane w klastrze zarządzają także replikacją pomiędzy poszczególnymi punktami oraz służą do centralnej instalacji poprawek PTF.

Wdrożyliśmy dwa rozwiązania: Opcję Full System Flash Copy do tworzenia lokalnych kopii zapasowych i opcję Full System Replication (FSR) wykorzystywaną do replikacji całego systemu do drugiej lokalizacji.

Serwer Power8

Platforma Power służy między innymi do wirtualizacji i mikropartycjonowania. Wirtualny serwer I/O jest urządzeniem, które zapewnia wirtualną przestrzeń dyskową oraz realizuje funkcję adaptera SEA (Shared Ethernet Adapter) dla mikropartycji logicznych. Serwer VIOS może na tych partycjach logicznych przeprowadzać następujące operacje:

  • udostępniać urządzenia SCSI, adaptery Fibre Channel i Ethernet,
  • rozszerzać ilość dostępnej pamięci na partycje logiczne, zawieszać i wznawiać operacje partycji logicznych,

Dedykowana partycja logiczna jest wymagana do oprogramowania VIOS wyłącznie do jej użytku. Serwer VIOS służy nam do wykonywania następujących operacji:

  • podziału zasobów fizycznych pomiędzy partycje logiczne w systemie,
  • tworzenia partycji logicznych bez dodatkowych fizycznych zasobów we-wy,

Ponadto jesteśmy w stanie stworzyć więcej partycji logicznych niż jest dostępnych gniazd we-wy lub urządzeń fizycznych, przy czym partycje logiczne mogą mieć wejścia-wyjścia dedykowane, wirtualne lub i jedne i drugie.

Możemy poprzez to zmaksymalizować wykorzystanie zasobów fizycznych na platformie oraz zredukować nakład na infrastrukturę fizyczną SAN, która jest dosyć droga.

Serwery VIOS konfiguruje się parami wraz z różnymi metodami ustalania wielu ścieżek (multipathing)/przełączania awaryjnego, dzięki którym serwer nie jest pojedynczym punktem podatności na awarię. Każda para serwerów VIOS (VIOS1/VIOS2) jest skonfigurowana w taki sposób, aby zabezpieczyć sieć LAN z adapterem SEA. W przypadku utraty VIOS1 jako serwera głównego używa się VIOS2. Funkcja przełączenia awaryjnego adaptera SEA pozwala zapewnić redundancję poprzez skonfigurowanie na innym serwerze we-wy wirtualnego adaptera rezerwowego, który może być wykorzystywany, gdy główny zawiedzie. Pozwala to na zapewnienie ciągłości działania sieci. W każdym serwerze VIOS jest dostępna funkcja agregacji łączy, czyli technologia agregacji portów sieciowych, która daje możliwość zagregowania kilku adapterów Ethernet. Adaptery będą działać wtedy jako pojedyncze urządzenie Ethernet. Agregacja łączy pomaga w zapewnieniu lepszej przepustowości przez pojedynczy adres IP niż byłoby to możliwe za pomocą pojedynczego adaptera Ethernet.

Wirtualizacja N_Port ID (NPIV) pozwala wielu partycjom logicznym uzyskać dostęp do niezależnego, fizycznego systemu dyskowego za pomocą tego samego fizycznego adaptera Fibre Channel. Aby uzyskać dostęp do fizycznego systemu dyskowego w typowej sieci SAN, która korzysta z technologii Fibre Channel, fizyczny podsystem dyskowy mapuje się do jednostek logicznych (LUN), które z kolei są mapowane do portów fizycznych adapterów Fibre Channel. Każdy port fizyczny na każdym fizycznym adapterze Fibre Channel identyfikuje się za pomocą jednej nazwy WWPN.

System dyskowy

Infrastruktura systemu dyskowego bazuje na technologii wirtualizacji IBM Spektrum, która pozwala na wirtualizację wielu podsystemów dyskowych, a w efekcie zarządzanie nimi z jednego miejsca. Główną częścią rozwiązania jest 4-węzłowy klaster SVC (IBM SAN Volume Controller) w każdej lokalizacji. Klastry SVC zarządzają trzema systemami IBM Flash System 900 w podstawowym Data Center i czterema w zapasowym Data Center. W każdym DC istnieją dwie niezależne i skonfigurowane struktury SAN, które mają zapewnić dużą dostępność do danych.

Opisywane przeze mnie rozwiązanie jest przykładem innowacyjności. Zapewnia ono klientom między innymi:

  • o 15% większą dostępność aplikacji krytycznych dla biznesu,
  • skrócenie przestojów na prace konserwacyjne z 24 h do 2 h miesięcznie,
  • dostępność na poziomie 99,91% w okresie rocznym,
  • o 30% wyższą wydajność systemu,
  • mniejsze koszty rozbudowy infrastruktury.

Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem gdy pracuje się z systemami Power.

Czytelniku!

Jeśli masz więcej pytań odnośnie rozwiązań ICT lub opisanego rozwiązania skontaktuj się ze nami pisząc na adres email [email protected]

http://www.comarch.com/trade-and-services/ict/ibm-power-services/