Serwery: II kw. na delikatnym plusie

Sprzedaż serwerów w II kw. br. wzrosła jedynie o 2,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2006 r., a przychody producentów zwiększyły się o 5,1 proc. Według wyliczeń specjalistów Gartnera najmniejszą popularnością cieszyły się wydajne komputery oparte na układach RISC-Itanium. Tradycyjnie już, kolejny raz z rzędu, zwiększył się popyt na jednostki zbudowane w architekturze x86.

Drugi kwartał br., w liczbach bezwzględnych, zamknął się sprzedażą serwerów na poziomie nieco ponad 2 milionów sztuk przy 13 miliardach USD przychodów dostawców. Jak podkreślają analitycy ciągłe zapotrzebowania na bardziej wydajne, pojemne systemy rośnie systematycznie, choć ze względu na popularność technologii wirtualizacji (a co za tym idzie łatwym obniżeniem kosztów ponoszonych przez firmy na sprzęt IT) tendencja ta może ulegać w przyszłości fluktuacjom.

Biorąc pod uwagę przychody ze sprzedaży serwerów pierwsze miejsce w podsumowaniu Gartnera zajął koncern IBM. W II kw. br. błękitny gigant odnotował zwiększony na popyt na swoje komputery System p (o 7 proc. w stosunku rocznym), System x (16 proc.) oraz System z (5 proc.). Dość duży spadek nastąpił w sprzedaży jednostek System i (o 14 proc.). Jednak to Dell, zajmujący w omawianym podsumowaniu dopiero czwarte miejsce, zanotował największy wzrost przychodów w okresie rocznym (o 19,6 proc.). Na drugim miejscu znalazł się koncern HP, a trzecie przypadło Sun Microsystems.

Serwery: II kw. na delikatnym plusie

Sprzedaż serwerów na świecie w II kw. 2007 r.

W zestawieniu, w którym analitycy przyjrzeli się jedynie liczbie sprzedanych serwerów, pierwsze miejsce zajmuje Hewlett-Packard. Koncern zanotował o 17 proc. większy wolumen sprzedanych jednostek niż miało to miejsce w II kw. ubiegłego roku. W badanym okresie HP powiększyła także dystans, jaki dzieli ją od drugiego w podsumowaniu Della (o 3 p. procentowe). Dużym powodzeniem cieszyły się serwery linii ProLiant (wzrost o 18 proc. w okresie rocznym) oraz Integrity (54 proc.). Na kolejnych miejscach zestawienia uplasowały się firmy: Dell, IBM i Sun Microsystems.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200