Serwery IBM zgodne z dyrektywą RoHS

Trzy modele serwerów linii IBM eServer xSeries nie zawierają już niebezpiecznych materiałów, których zgodnie z dyrektywą RoHS (opracowaną przez Unię Europejską), nie będzie można umieszczać w komputerach i sprzęcie elektronicznym. Dyrektywa będzie obowiązywać od 1-go lipca br.

Jednocześnie IBM zmienił z zeszłym tygodniu nazwy trzech bezpiecznych serwerów xSeries na System X. Dyrektywa Unii Europejskiej (zabraniająca stosowania w komputerach niebezpiecznych dla zdrowia materiałów i substancji, np. niektórych metali ciężkich) jest znana pod nazwą RoHS. Dyrektywa wymienia sześć szkodliwych substancji, w tym ołów, rtęć i kadm. Istnieje jednak jeden wyjątek, który dotyczy ołowiu. Ograniczone ilości tego metalu (który wchodzi w skład lutu) mogą być przejściowo stosowane w komputerach.

IBM zapowiada, że pracuje już na innymi swoimi produktami, tak aby z dniem wejścia w życie dyrektywy RoHS mogły być sprzedawane w krajach należących do Unii Europejskiej.

Zobacz również:

Wprowadzenie na rynek serwerów linii System X nie oznacza, że serwery linii eServer xSeries z niego znikną. Są to serwery oparte na tych samych technologiach co serwery linii System X, z tą różnicą, że zawierają starsze układy scalone. IBM zapowiada, że po wprowadzeniu do kolejnych jednostek linii eServer xSeries nowych układów półprzewodnikowych, ich nazwy zostaną także zmienione na System X.

Po wprowadzeniu nowego nazewnictwa, serwery eServer x460, x366 i x260 przyjęły odpowiednio nazwy System x3950, System x3850 i System x3800.

Zgodność z dyrektywą UE nie jest jedyną przyczyną, dla której IBM zmienił nazwy serwerów xSeries (opartych na układach x86) na inne. Producent chce też w ten sposób zwrócić uwagę na fakt, że nowe serwery wspierają w większym stopniu technologie wirtualizowania zasobów.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200