Serwery IBM dla biznesu

Własne linie procesorów zapewniają serwerom IBM wysoką wydajność, a klientom - ciągłość aplikacji i zachowanie inwestycji dzięki zgodności nowych systemów z dawnymi.

Własne linie procesorów zapewniają serwerom IBM wysoką wydajność, a klientom - ciągłość aplikacji i zachowanie inwestycji dzięki zgodności nowych systemów z dawnymi.

W ramach ujednoliconej oferty sprzętowej IBM oferuje cztery serie serwerów:

zSeries - 64-bitowa kontynuacja tradycyjnych mainframe'ów S/390.

iSeries - dotychczasowe, ale i nowe modele zintegrowanych serwerów aplikacji AS/400.

pSeries - różnorodna seria komputerów unixowych typu SMP, kontynuująca tradycję komputerów RS/6000.

xSeries - serwery ogólnego przeznaczenia (dawne serwery Netfinity), wyposażone w kolejne wersje procesorów Intela.

Moc mainframe'a

Seria mainframe'ów IBM z900 w połączeniu z nowym systemem operacyjnym z/OS i licznymi narzędziami systemowymi w istotny sposób poprawia efektywne wykorzystanie mocy obliczeniowej sprzętu do uruchamiania wielu aplikacji i jednoczesną obsługę tysięcy użytkowników.

Typowe przedsiębiorstwo posługuje się dziesiątkami lub setkami serwerów, z których każdy ma unikalne przeznaczenie: poczta elektroniczna, firewall, aplikacja oddziałowa, motor bazy danych, serwer WWW itd. Trudności w ocenie zapotrzebowania na moc obliczeniową i nieprzewidywalny ruch w sieci powodują przeszacowanie mocy każdego serwera (niezależnie od tego, czy jest to serwer z Unixem czy Windows NT/2000). Według IBM, powoduje to w efekcie wykorzystanie dostępnej mocy takich serwerów zaledwie 20-30%.

WorkLoad Manager (WLM), dynamicznie zarządzający rozdzielaniem zadań i priorytetem ich wykonywania, tak reguluje obciążenie mainframe'a IBM zadaniami wsadowymi, aplikacjami interaktywnymi i transakcjami sieci Web, że średnie wykorzystanie jego mocy zbliża się do 95%. Oznacza to oszczędności nie tylko przy zakupach sprzętowych, ale przede wszystkim w administrowaniu i konfigurowaniu sprzętu, baz danych i aplikacji.

Przedstawiciele IBM ironizują, że teraz co najmniej kilku dostawców serwerów unixowych nazywa swój sprzęt mainframe'ami, ale nie może zapewnić takich możliwości wykorzystania mocy obliczeniowej, dostępności ani niezawodności jak IBM, mający prawie 40-letnie doświadczenie w konstruowaniu i stosowaniu tych maszyn.

Linux do konsolidacji serwerów

IBM nie szczędzi dużego wysiłku programistycznego i zasobów finansowych w rozpowszechnianie Linuxa na wszystkich swoich komputerach, ale szczególną wagę przykła-da właśnie do mainframe'ów. Opracowana przez IBM technologia pozwala na maszynie z900 o średniej mocy uruchamiać nawet kilkaset maszyn wirtualnych VM z systemem operacyjnym Linux. Każda z takich maszyn linuxowych ma dostęp do wszystkich zasobów i stanowi dobre rozwiązanie problemu konsolidacji wielu serwerów i integracji aplikacji na poziomie danych. WLM zapewnia każdej z tych wirtualnych maszyn wydajność stosowną do przeznaczenia.

IBM chwali się udanymi konsolidacjami 500 serwerów unixowych i Windows NT za pomocą jednej maszyny z900. Mainframe w konfiguracji klastrowej zapewnia dostępność na poziomie 99,999%, co oznacza brak dostępu do danych i aplikacji tylko przez 5 minut w ciągu roku. Podobną dostępność uzyskują więc wszystkie skonsolidowane serwery.

Wysoka niezawodność, dostępność oraz skalowalność mainframe'a czynią z niego narzędzie do obsługi dużych organizacji i przedsiębiorstw. IBM dostarcza narzędzia i programy do integracji aplikacji oraz dystrybucji istniejących aplikacji w sieci Web. Ważną rolę odgrywa tu serwer aplikacyjny Web-Sphere dla z/OS, który umożliwia przede wszystkim dostęp z sieci WWW do aplikacji transakcyjnych i danych z systemów CICS, IMS i Cobol. WebSphere dla z/OS w połączeniu z serwerami aplikacyjnymi WebSphere dla Linuxa pozwala tworzyć rozbudowane systemy aplikacji rozproszonych do obsługi e-biznesu, działające na jednej maszynie. I taką właśnie przyszłość widzi IBM dla swoich mainframe'ów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200