Serwery IBM dla biznesu

Moc na żądanie, logiczne partycjonowanie

Największe modele serwerów iSeries są wyposażone w cechy typowe dla mainframe'ów IBM: możliwość dzielenia serwera na kilka partycji z oddzielnymi instancjami systemu operacyjnego oraz zwiększania mocy obliczeniowej na żądanie. Partycjonowanie logiczne służy do konsolidacji wielu serwerów aplikacji w jednym, wydajnym komputerze.

Największe modele iSeries są dostarczane klientowi od razu z maksymalną liczbą procesorów, natomiast klient płaci jedynie za procesory zamówione. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania na moc może on wykorzystać pełną moc zainstalowanego sprzętu, wówczas płaci za nią dopiero od tego momentu.

Komercyjny Unix

Oferta sprzętu unixowego IBM z systemem operacyjnym AIX jest oparta na komputerach RS/6000 oraz nowych modelach pSeries. IBM oferuje również wieloprocesorowe systemy NUMA-Q, wyposażone w procesory intelowskie, pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Dynix/ptx (zakupione wraz z firmą Sequent).

Sprzęt z serii RS/6000 był do niedawna postrzegany przez klientów jako oferta stacji roboczych i serwerów do zastosowań naukowych i technicznych. Znamiennym tego przykładem jest masowo równoległy komputer RS/6000 SP, który może być wyposażony w maksymalnie 512 procesorów, przeznaczony do wykonywania zaawansowanych obliczeń, obsługiwania ogromnych baz danych, modelowania zjawisk fizycznych, biologicznych i atmosferycznych. Większość tych komputerów była wyposażona w różne generacje procesora PowerPC i POWER.

IBM po wprowadzeniu do serii nowych procesorów RS64 oferuje kilka modeli przeznaczonych do obsługi . Średniej mocy modele: F80, H80 i M80 mogą być wyposażone w 6 lub 8 procesorów i są przeznaczone do osadzania pod Unixem aplikacji dla e-biznesu.

Największy z serii RS/6000 model S80 może zawierać 6, 12, 18 lub 24 procesory RS64 III. Jest przeznaczony dla dużych organizacji i przedsiębiorstw. Podobnie jak największe modele serwerów iSeries, zapewnia możliwość wykorzystania pełnej mocy obliczeniowej na żądanie oraz może służyć jako wysoko wydajny węzeł klastra do tworzenia konfiguracji sprzętowych o wysokiej dostępności i niezawodności.

Seria pSeries to modele p620, p660 i p680, wyposażone w procesory RS64 IV, oraz p640, kontynuujący tradycję procesora POWER3.

Model p640, wyposażony w maksymalnie 4 procesory, jest przeznaczony do obsługi oddziałów przedsiębiorstw oraz pracy w trudnych warunkach przemysłowych. Zaawansowany system serwisowy umożliwia mu usuwanie błędów, telefoniczne "wołanie o pomoc", dealokację uszkodzonego procesora itp.

Biurkowy model p620 może zawierać do 6 procesorów RS64 III lub IV. Jest przeznaczony do uruchamiania aplikacji biznesowych typu ERP. Wbudowana technologia poprawiania i usuwania błędów kostek pamięciowych Chipkill (opracowana dla mainframe'ów S/390) zapewnia wysoką niezawodność. Serwer jest również wyposażony w system serwisowy do usuwania błędów.

Model p660 to w zasadzie p620 o konstrukcji szufladowej, przezna-czony do montowania w stojakach 19", tworzenia farm serwerów i klastrów.

Najwydajniejszy model p680 to zmodyfikowany komputer korporacyjny RS/6000 model S80, wyposażony w procesory RS64 IV o częstotliwości zegara 600 MHz i pamięci operacyjnej do 96 GB.


TOP 200