Serwery IBM Power Express wspierajace technologie Watson

IBM zaprezentował nowe serwery Power Express 700 (linia entry level) wspierające technologie Watson, które były wcześniej stosowane wyłącznie w superkomputerach obsługujących aplikację Jeopardy. Wybrane technologie Watson zostały wprowadzone zarówno do warstwie sprzętowej serwerów, jak i do zarządzającego nimi oprogramowania.

IBM informuje, że nowe serwery mogą obsługiwać firmy z sektora MSP, które zatrudniają 100 i więcej pracowników. Użytkownicy mają do wyboru kilka modele serwera Power Express 700: 710, 720, 730 i 740. Wszystkie zawierają procesory Power7+. Biorąc pod uwagę cenę serwerów (najtańszy model kosztuje 5947 USD), są to komputery, które mogą na rynku rywalizować z serwerami x86 podobnej klasy, oferowanymi np. przez firmy HP czy Dell.

Nowe serwery mogą dzięki technologiom Watson obsługiwać i analizować olbrzymie porcje danych (chodzi o narzędzia zarządzające hurtowniami danych i aplikacje analizujące dane). Jest to np. technologia Hadoop (baza danych open source), znajdująca zastosowania w aplikacjach Big Data. Użytkownicy mogą też uruchamiać na nowych serwerach takie aplikacje IBM, jak Cognos (rozwiązanie do inteligentnej analizy danych i planowania) i SPSS (Statistical Package for the Social Sciences).

Zobacz również:

  • TikTok zmienia strategię dotyczącą bezpieczeństwa danych
  • Innowacyjny IT service desk

Serwery Power 710 Express (jedno gniazdo na układ CPU; do 256 GB pamięci RAM) i Power Express 730 (dwa gniazda na układy CPU; do 512 GB pamięci RAM) mają wysokość 2U i można w nich instalować dyski twarde o ogólnej pojemności do 5,4 TB. Oba serwery zawierają pięć gniazd na karty PCI-Express.

Serwery Power 720 Express (jedno gniazdo na układ CPU; do 512 GB pamięci RAM) i Power Express 740 (dwa gniazda na układy CPU; do 512 GB pamięci RAM) mają wysokość 4U i można w nich instalować dyski twarde o ogólnej pojemności do 7,2 TB. Serwer zawieraj 25 gniazd na karty PCI-Express, a serwer Power Express 740 Express aż 46 takich gniazd.

Zależnie od wybranej konfiguracji, użytkownik może instalować w serwerach procesory Power7+ zawierające od czterech do szesnastu rdzeni. Serwery wspierają następujące systemu operacyjne: AIX (IBM), Red Had Enterprise Linux 6.2 oraz Suse Linux Enterprise Server 11.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200