Serwery Cobalt odchodzą do lamusa

Sun przygotował użytkownikom na Nowy Rok niespodziankę. Dla wielu będzie to przykra niespodzianka - urządzenia serwerowe linii Cobalt znikną wkrótce na dobre z oferty tej firmy.

Patrząc się na stronę webową firmy Sun (prezentującą urządzenia serwerowe), nie ulega wątpliwości, że mamy tu do czynienia z małą rewolucją. Firma zdecydowała, że jej urządzenia serwerowe nie będą już dłużej nosić etykiety Cobalt, a będą to urządzenia oparte na procesorach Intela.

Sun przygotowywał użytkowników na taką zmianę strategii od początku roku. Urządzenie serwerowe Cobalt RaQ4 zostało wycofane z oferty w lutym 2003 roku. Taki sam los spotkał stację Cobalt Control Station w listopadzie br. Teraz przyszedł czas na model oznaczony symbolem RaQ 550. Ten produkt zostanie wycofany z produkcji 19 lutego 2004 roku. Jednak użytkownicy nie powinni się niepokoić. Wsparcie techniczne dla każdego z wycofywanych produktów będzie kontynuowane przez następne trzy lata od momentu ogłoszenia decyzji.

W styczniu 2001 roku, gdy pierwsze urządzenia serwerowe linii Cobalt (oparte na technologii MIPS) pojawiły się na rynku, Sun ogłosił. "wprowadzając do swojej oferty produkty linii Cobalt zamierzamy skutecznie konkurować z platformami Wintel-Lintel i zająć poczesne miejsce na tym wielomiliardowym rynku". Dla wyjaśnienia - Wintel to Windows plus Intel, a Lintel to Linux plus Intel.

Po trzech latach te optymistyczne zapowiedzi nie sprawdziły się i platforma Linux/Intel obroniła swoje pozycje. Sun zmienił swoją strategię i oferuje teraz nową linię tanich serwerów Sun Fire opartych na 64 bitowych procesorach Opteron (produkowanych przez Advanced Micro Devices).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200