Serwery Arm stawiają coraz śmielej czoła serwerom x86

Jak donosi firma analityczna TrendForce, coraz więcej dostawców usług wykorzystujących chmury decyduje się na zakup serwerów wyposażonych w procesory Arm. Szacuje się, że do 2025 roku w chmurowych centrach danych serwerów takich będzie ok. 22% i w kolejnych latach będzie ich tam coraz więcej.

Grafika: The Verge

W ciągu ostatnich kilku lat procesory ARM wkraczały głównie do takich urządzeń, jak pecety, terminale mobilne czy do środowisk IoT (Internet rzeczy), ale nie do serwerów, w których ich dostawcy instalują nadal najczęściej układy CPU produkowane przez firmy AMD i Intel, czyli bazujące na architekturze x86. Dopiero od niedawna producenci serwerów dostrzegli zalety procesorów Arm i zaczęli po nie sięgać częściej.

TrendForce uważa, że procesory oparte na architekturze ARM mają trzy główne zalety, dzięki którym mogą zawojować rynek serwerów. Po pierwsze i najważniejsze, mogą obsługiwać zróżnicowane i szybko zmieniające się obciążenia oraz są przy tym bardziej skalowalne i ekonomiczne.

Zobacz również:

  • Trendy sieciowe w centrach danych do obserwacji w 2023 r.
  • Intel: przychody spadły o 32% w ostatnim kwartale 2022
  • Procesory ARM wkraczyły do serwerów produkowanych przez Supermicro

Po drugie, procesory oparte na procesorach ARM są lepiej predysponowane niż procesory x86 do obsługiwania różnego rodzaju niszowych rynków, które charakteryzują się bardziej elastycznym ekosystemem. I wreszcie po trzecie, serwery z procesorami Arm są kompaktowe, co odpowiada potrzebom dzisiejszych mikrocentrów danych.

A trzeba wiedzieć, że wiodący dostawcy usług w chmurze i operatorzy telekomunikacyjni coraz częściej wdrażają do pracy mikrocentra danych, co powoduje iż zainteresowanie serwerami bazującymi na procesorach Arm gwałtownie rośnie. TrendForce donosi, że w 2021 roku na 100 wdrożonych do pracy przez firmę AWS serwerów, 15 zawierało procesory Arm. Przewiduje też, że w tym roku serwerów takich będzie już 20 i z każdym kolejnym rokiem będzie ich przybywać AWS.

Warto jednak pamiętać o tym, że procesory x86 dominują nadal w tym segmencie systemów obliczeniowych i nie zamierzają łatwo oddać pola serwerom Arm. Dlatego proces wprowadzaniu serwerów opartych na architekturze ARM do korporacyjnych centrów danych będzie się rozwijał powoli.

Stąd konkluzja firmy TrendForce iż serwerom opartym na architekturze ARM będzie w najbliższych latach trudno konkurować z serwerami opartymi na architekturze x86 i mogą im poważnie zagrozić dopiero po 2025 roku. Wcześniej nie będzie to możliwe, chociaż dystans między tymi dwoma platformami sprzętowymi będzie się sukcesywnie skracać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200