Serwery

Przyglądając się rynkowi serwerów i zmianom, jakie zachodzą na nim w ostatnim czasie, można zaobserwo­wać kilka tendencji. Najważniejsze z nich dotyczą: konstrukcji serwerów, procesorów oraz oprogramowania zarzą­dzającego.

Przyglądając się rynkowi serwerów i zmianom, jakie zachodzą na nim w ostatnim czasie, można zaobserwo­wać kilka tendencji. Najważniejsze z nich dotyczą: konstrukcji serwerów, procesorów oraz oprogramowania zarzą­dzającego.

Mówiąc o konstrukcji, trzeba odnotować rosnące zainteresowanie serwerami kasetowymi. Na rynku domi­nują obecnie dwie konstrukcje: stelażowe i serwery kasetowe. Serwery wolno stojące to właściwie przeszłość. Urządzenia takie są stosowane głównie w małych firmach i biurach, które nie mają własnych serwerowni. Tendencje te można zauważyć, przyglądając się dziesięciu nominowanym urządzeniom. Cztery mają postać kasety, pięć jest przystosowanych do instalowania w szafie, a tylko jedno to urządzenie wolno stojące. W zakresie rozwoju procesorów najważniejsze zjawisko to odmie­niana na wiele sposobów „wielordze­niowość”. Do niedawna w serwerach stosowane były głównie procesory dwurdzeniowe. Obecnie standardem stały się układy czterordzeniowe. Ostry bój toczą ze sobą na tym polu firmy Intel i AMD, produkujące układy platformy x86, prezentując co jakiś czas nowe, coraz szybsze procesory. Te oparte na innych architekturach (EPIC i RISC) również zawierają wiele rdzeni. Kolejną technologią, która opanowuje serwery, jest wirtualizowanie zasobów, pozwalające np. konsolidować wiele logicznych serwerów w ramach jednego fizycznego urządzenia. Administrator może wtedy (używając odpowiednich narzędzi programistycznych) konfi­gurować w ramach jednego serwera wiele wirtualnych maszyn. Warto tu również odnotować fakt, że w procesie wirtualizowania zasobów istotną rolę odgrywają również procesory wspomagające sprzętowo

tę funkcjonalność.

Dell PowerEdge M600

Serwery

Serwer kasetowy z dwoma gniazdami na 2- lub 4-rdzeniowe procesory Intel Xeon 5000, pamięcią RAM 64 GB i dwoma dyskami SAS 2,5” (o pojemności 146 GB każdy) lub SATA (120 GB). Obsługiwane systemy operacyjne: Windows Server 2003, Linux Enterprise i VMware. Producent dołącza do serwera pakiet OpenManage, który pozwala na równoczesne zarządzanie wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w obudowie, umożliwia dynamiczne zarządzanie energią i tworzy w czasie rzeczywistym raporty zużycia energii przez poszczególne serwery.

Dell PowerEdge R900

Serwery

Serwer z 4-rdzeniowym układem Xeon 7300 umieszczony w obudowie do instalowania w szafie (wysokość 4U). Jest oferowany wraz z oprogramowaniem zarządzającym OpenManage 5.3, które zawiera wiele nowych opcji, ułatwiających zarządzanie wirtualnymi środowiskami obliczeniowymi. PowerEdge R900 może obsługiwać wymagające aplikacje, takie jak SQL Server czy Oracle. Serwer ma 32 gniazda na moduły pamięci RAM (maks. pojemność 128 GB). Dodatkowe opcje zwiększające dostępność systemu, to: memory sparing i memory mirroring.

HP BladeSystem c3000

Serwery

Rozwiązanie obejmuje obudowę wraz z elementami infrastruktury, do której pasują wszystkie produkty (ponad 100) z portfolio HP BladeSystem c-class. Serwer mieści do 8 modułów blade (serwery, pamięć masowa) oraz 4 moduły komunikacyjne. Charakterystyczne cechy rozwiązania to: pełna zdalna zarządzalność i kontrola pracy włącznie ze zdalnymi zautomatyzowanymi instalacjami i środowiskami operacyjnymi oraz ograniczone wymagania odnośnie do chłodzenia i zasilania. Serwer jest oferowany w wersji stelażowej i wolno stojącej.

IBM BladeCenter HS12

Serwery

Jeden z pierwszych produktów na rynku oferujący niezawodność serwerów kasetowych (brak pojedynczego punktu awarii) w połączeniu z dostępnością dysków hot-swap. Dzięki połączeniu procesora Intel Quad-Core i 2 dysków 2,5”, serwer może obsługiwać wymagające aplikacje. Wybrane parametry: Quad-Core Intel Xeon do 2,83 GHz, pamięć do 24 GB, 2 x HDD HS do 293,6 GB, zintegrowany kontroler RAID 0,1 (opcja RAID 5), 2 porty GE, systemy operacyjne: Linux, Windows Server, Windows SMB, IBM OS i Solaris.

Fujitsu Siemens Computers Primergy RX600 S4

Serwery

Serwer stelażowy o wysokości 4U, przeznaczony do instalowania w szafie przemysłowej. Może zawierać do 4 czterordzeniowych procesorów Xeon oraz do ośmiu 2,5-calowych dysków twardych SAS o ogólnej pojemności 1,14 TB. Serwer ma 4 gniazda PCIe i 4 porty GE. Można go stosować w centrach przetwarzania danych, w których konieczne są wirtualizowanie i konsolidowanie zasobów. Standardowe funkcje wysokiej dostępności obejmują: kontroler SAS RAID z pamięcią podręczną RAID 512 MB (opcjonalnie) i zapasową jednostkę akumulatora.

Fujitsu Siemens Computers Primergy TX120

Serwery

Serwer o konstrukcji wieży (szerokość 99 mm, powierzchnia 395 cm2), przeznaczony dla małych firm. Dostępny w wersji z 2-rdzeniowym procesorem Xeon 3040 lub Celeron. Można w nim instalować do 8 GB pamięci RAM i do czterech 2,5-calowych dysków SAS (RAID 0,1 lub 1E). Serwer pobiera 143 W mocy (w konfiguracji z procesorem Xeon). Jest oferowany z firmowym oprogramowaniem Server View do zdalnego zarządzania. Pracuje pod kontrolą systemów operacyjnych: Windows, Novell SUSE, Red Hat Linux lub SCO.

HP Integrity BL870c

Serwery

Kasetowy serwer z 4 gniazdami na 2-rdzeniowe procesory Itanium i pamięcią RAM o pojemności 96 GB. Zawiera 4 porty Gigabit Ethernet, obsługuje 3 standardowe karty c-Class I/O mezzanine i można w nim zainstalować 4 dyski twarde SAS. Serwer można umieścić w standardowej obudowie c-Class, gdzie współpracuje z serwerami ProLiant i systemami pamięci masowych StorageWorks. Działa pod kontrolą Windows, HP-UX, Open-VMS i Unix. Można nim zarządzać zdalnie przy użyciu oprogramowania Integrity iLO 2 Advanced Pack.

IBM BladeCenter QS21

Serwery

Serwer kasetowy o niewielkich rozmiarach (w jednej obudowie IBM BladeCenter mieści się 14 kaset QS21), z dwoma procesorami Cell Broadband Engine. Ma dwa interfejsy sieciowe Gigabit Ethernet i pracuje pod kontrolą systemu Enterprise Linux 5.1 (Red Hat). Serwer nie zawiera wewnętrznego dysku twardego, a pojemność pamięci RAM wynosi 2 GB (po 1 GB na każdy procesor). Ze względu na zaawansowaną architekturę procesorów Cell serwer QS21 nadaje się do obsługiwania aplikacji przetwarzających intensywnie grafikę i dane.

Sun Microsystems Sun Fire X4150

Serwery

Serwer ma 2 gniazda na 4-rdzeniowe procesory Xeon 7300i. Można w nim zainstalować pamięć RAM o pojemności od 2 do 128 GB. Pracuje pod kontrolą systemu Solaris, Linux lub Windows 2003 i obsługuje oprogramowanie VMware do wirtualizowania zasobów. Sun Fire X4150 zaprojektowano z myślą o konsolidacji usług sieciowych, wydajnych obliczeniach i bazach danych. Jego zalety to kompaktowa konstrukcja, pozwalająca oszczędzać miejsce w centrum danych, oraz dobre wskaźniki wykorzystania zasobów, skalowalności i zużycia energii.

Sun Microsystems T5220

Serwery

Serwer może zawierać 8 dysków i pamięć 64 GB. W obszarze jednego fizycznego serwera można skonfigurować 64 logiczne systemy obliczeniowe. Zainstalowany w nim procesor Niagara 2 wykorzystuje technikę kryptografii dzięki wbudowanym układom, które kodują i dekodują dane w przelocie. Niagara 2 obsługuje standardy szyfrowania 256-bit. AES, 1024-bit. RSA, DES, Triple DES i MD5. Procesor szybko wykonuje operacje zmiennoprzecinkowe, ponieważ każdy rdzeń układu ma do dyspozycji własną jednostkę „floating point operations”.


TOP 200