Serwerownie w okresie dynamicznych zmian

Rosnąca rola informacji w polskich przedsiębiorstwach i administracji powoduje wzrost wagi takich miejsc jak serwerownie, które stają się głównym elementem dzisiejszej gospodarki opartej na wiedzy.

WIĘCEJ W RAPORCIE COMPUTERWORLD TOP200

W ciągu kliku lat polski rynek doświadczył szybkiego rozpowszechnienia technologii wirtualizacji serwerów, która przyniosła nie tylko wydatne oszczędności, ale również poprawiła efektywność działania serwerowni i sposobu jej zarządzania. Dzisiaj wirtualizacja serwerów jest już standardem, a polscy administratorzy systemów IT zachęceni tym sukcesem idą dalej, wirtualizując pamięci masowe, desktopy i aplikacje. Stąd już tylko krok do wprowadzenia chmury prywatnej czy też rozpoczęcia eksperymentów z modelem hybrydowym przetwarzania w chmurze.

Inwestycje w poprawę zarządzania IT

Ten trend powoduje, że jednym z największych wyzwań dla osób zarządzających IT, oprócz kontroli kosztów, jest poprawa zarządzania IT, w szczególności serwerownią. IDC przeprowadziła w zeszłym roku po raz pierwszy w naszym regionie badanie pod nazwą "IT Buyers’ Pulse", które pokazuje, że właśnie kłopoty z zarządzaniem coraz częściej spędzają sen z powiek menedżerom IT.

Drugi trend, który będzie miał duży wpływ na kształt naszych serwerowni, to popularyzacja systemów zintegrowanych oraz urządzeń zoptymalizowanych do pewnych zadań (server appliance). Pierwszy typ rozwiązań umożliwia korzystanie z benefitów wirtualizacji i automatyzacji, niezależnie od wykonywanych zadań. Jest rodzajem wielozadaniowego szwajcarskiego scyzoryka, który może służyć do budowy nowoczesnej i uniwersalnej serwerowni. Serwer appliance to natomiast narzędzie dostarczające w sposób maksymalnie efektywny i szybki określonych rodzajów aplikacji. W pewnym sensie jest zaprzeczeniem modelu współczesnej serwerowni, tworząc w jej ramach izolowaną wyspę, ale dla poszczególnych aplikacji takie postępowanie może być uzasadnione.

Wirtualizacja a sprzedaż serwerów

57 tys.

sztuk serwerów x86 sprzedano w zeszłym roku w Polsce, co oznacza wzrost o 10,7%. Wartość tego rynku to 200 mln USD.

Rozpowszechnienie się wirtualizacji serwerów nie spowodowało jednak zmniejszenia liczby sprzedawanych serwerów x86 w Polsce, co jest dowodem na ciągle wysokie potrzeby dotyczące budowy i rozbudowy systemów informatycznych. W zeszłym roku rynek ten wzrósł pod względem liczby sprzedanych maszyn o 10,7% do ponad 57 tys. sztuk. Wzrost wartości rynku był jeszcze bardziej znaczący i wyniósł 15,3% do 200 mln USD. Dowodzi to, że klienci często szukali droższych maszyn, np. typu blade, które wykorzystywano między innymi do wirtualizacji.

Rok 2011 był natomiast trudny dla serwerów typu RISC, EPIC, CISC, których wartość spadła o blisko 25%, aczkolwiek ciągle jest to segment rynku warty ponad 70 mln USD. Trend ten jest charakterystyczny dla całego świata i jest dowodem na to, że technologie te praktycznie nie zdobywają nowych klientów i sprzedaż kierowana jest głównie do istniejącej już bazy.

Rynek pamięci masowych

Po roku silnego wzrostu, wartość rynku pamięci masowych w 2011 roku nieznacznie spadła o 3,5%. Było to efektem nie tylko zamrożenia wielu tego rodzaju inwestycji, braku większych projektów rządowych, ale również zacietej walki producentów tego typu rozwiązań. Wartość tego rynku ponownie spadła poniżej 100 mln USD, wynosząc ok. 97 mln USD.

Wyraźnym trendem w 2011 r. było spopularyzowanie się wirtualizacji pamięci masowych w modelu zintegrowanym z macierzą, co dowodzi, że polscy administratorzy coraz śmielej wkraczają w świat wirtualnych pul zasobów dyskowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200