Serwerownia z klocków, czyli modułowe centra danych

Takie rozwiązania stają się coraz popularniejsze głównie dlatego, że można je wykorzystać w każdej firmie, niezależnie od sektora czy rozmiaru, i są bardzo szybkie we wdrożeniu

Blaski i cienie

Zalety

Szybkość wdrożenia - takie centra przetwarzania danych można wdrożyć bardzo szybko, zazwyczaj w ciągu tygodni. Jest to znaczące przyspieszenie w porównaniu do tradycyjnej konstrukcji, gdzie proces instalacji i uruchomienia trwał miesiącami.

Niższy koszt, dzięki wykorzystaniu tańszych materiałów oraz prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych.

Łatwiejsza lokalizacja - gotowy kontener i prefabrykowane jednostki można umieścić praktycznie w dowolnym miejscu.

Dobra skalowalność wynikająca stąd, że wystarczy dostawiać nowe moduły w miarę potrzeb.

Wady

Trwałość - w dalszym ciągu nie wiadomo, jak obudowy oraz inne elementy takiego data center przetrwają skrajne warunki pogodowe w czasie.

Dostępność zasobów - dostarczanie zasobów, takich jak zasilanie oraz sieć, może być trudniejsze i bardziej kosztowne w zdalnych lokalizacjach.

Brak miejsca pracy dla personelu - większość kontenerów została dostosowana pod kątem pracy sprzętu, a nie ludzi.

Vendor lock-in - modułowe centra przetwarzania danych często są związane z koniecznością wykorzystywania sprzętu, infrastruktury lub wsparcia od konkretnego dostawcy.

Bezpieczeństwo - izolowany kontener może być mniej odporny na wandalizm od zwykłego budynku, w którym mieści się serwerownia.

Koncepcja modułowych data center zakłada dostarczenie infrastruktury w krótkim czasie i przy mniejszych nakładach w porównaniu do budowy lub rozbudowy pomieszczeń. W odróżnieniu od budowy serwerowni w istniejących pomieszczeniach modułowe data center może być zlokalizowane praktycznie wszędzie - blisko budynku biura, na wolnym placu niedaleko parkingu lub wewnątrz niezaadaptowanych pomieszczeń. Jedynym ograniczeniem jest dostępność mediów, czyli energii elektrycznej, połączeń sieciowych i infrastruktury chłodzenia.

Kolejną zaletą konstrukcji jest jej skalowalność. Data center może być uruchomione jako niewielkie rozwiązanie, by w miarę potrzeb dodawać kolejne moduły, rozbudowując powierzchnię serwerowni, tworząc miejsce dla kolejnych maszyn. Poziom cen takich rozwiązań jest już na tyle niski, że nawet niektóre średnie firmy mogą rozważać to jako opcję w stosunku do przebudowy pomieszczeń. Budowa takiej serwerowni odbiega od podejścia tradycyjnego, gdyż firma nie musi już szacować potrzeb na następne lata, ale zainstalować moduł, który później będzie można powiększyć.

Trzy główne podejścia

Przy budowie modułowych centrów można wyróżnić trzy najważniejsze podejścia. Pierwsze z nich zakłada dystrybucję gotowych kontenerów, w których umieszcza się sprzęt IT, a następnie instaluje gotowe rozwiązanie u klienta.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200