Serwerownia w kontenerze

Aby uprościć proces wdrożenia serwerowni, producenci oferują gotowe, przewoźne rozwiązania modułowe w kontenerze.

Serwerownia w kontenerze

Dzisiejsze centrum przetwarzania danych różni się od tego, które projektowano jeszcze kilka lat temu. Obecnie firmy uwzględniają sprawność energetyczną systemów zasilania i chłodzenia w miarę zmian obciążenia, muszą dostosować swoje rozwiązania do dużej gęstości mocy, którą mają dzisiejsze serwery. Niekiedy zamiast adaptacji lub modernizacji, bardziej opłacalne będzie kupno lub wynajęcie serwerowni w kontenerze. Jest to produkt, który zawiera wszystkie niezbędne elementy infrastruktury - szafy, systemy zasilania gwarantowanego, kompletne urządzenia chłodzenia, automatyki i gaszenia pożaru oraz przyłącza komunikacyjne. W takim kontenerze wystarczy zainstalować serwery i połączyć je z infrastrukturą przedsiębiorstwa (zasilanie, łącza komunikacyjne), przy czym nie są wymagane żadne poważne prace budowlane.

Kontener Emerson Network Power

Kontenerowe centrum przetwarzania danych posiada w swojej ofercie firma Emerson Network Power. Rozwiązanie występuje w trzech wersjach różniących się wielkością i pojemnością. Najmniejsza z nich posiada dwa klimatyzatory, zaprojektowane z myślą o redundancji, modułowy zasilacz awaryjny, szafę dystrybucji energii elektrycznej oraz system gaszenia gazem. Wszystkie elementy są zainstalowane w standardowym kontenerze przemysłowym 20 stóp. Wersja większa ma dwa wymienniki ciepła umieszczane w rzędzie szaf (in-row), największa - cztery. Największa wersja posiada zewnętrzne wymiary typowego kontenera 40-stopowego. Każda z wersji posiada już kompletne urządzenia chłodzenia, zatem nie wymaga instalacji zewnętrznych generatorów wody lodowej. Zasilacz UPS jest we wszystkich wersjach ten sam, ale jest skonstruowany w sposób modułowy.

Ilość ciepła, którą może odprowadzić każda z wersji, zależy od wielkości i wyposażenia, najmniejsza z nich ma cztery szafy i może odprowadzić ogółem 36 kW ciepła. Wersja średnia posiada 10 szaf i obsłuży maksymalne obciążenie 3,5 kW na szafę. Największy kontener został wyposażony w wydajniejsze systemy klimatyzacji, które odprowadzą 100 kW ciepła z ośmiu szaf, co daje 12,5 kW na szafę. Jest to zatem datacenter, w którym z powodzeniem można zastosować serwery kasetowe, charakteryzujące się wysoką gęstością mocy.


TOP 200