Serwerowe regaty gigantów

IBM eServer pSeries 690 konkuruje z wprowadzonym tydzień temu Sun Fire 15K.

IBM eServer pSeries 690 konkuruje z wprowadzonym tydzień temu Sun Fire 15K.

Podczas pierwszej polskiej edycji Forum IBM zaprezentowano serwer p690 - roboczo nazywany Regatta. Serwer, który zastępuje w ofercie IBM model p680, ma stawić czoło nowemu Sun Fire 15K StarCat. Opracowywany od pięciu lat p690 oferuje równie zaawansowane możliwości skalowania i partycjonowania co rozwiązanie Suna, ale jest dostępny w dwukrotnie niższej cenie. Za wersję 16-procesorową IBM p690 trzeba zapłacić 760 tys. USD, podczas gdy Sun Fire 15K w analogicznej konfiguracji kosztuje ok. 1,4 mln USD.

Garść danych

IBM eServer pSeries 690 może być wyposażony w 8-32 procesorów Power4, taktowanych zegarem 1,1 GHz lub 1,3 GHz. Obsługuje od 32 GB do 256 GB pamięci operacyjnej. Według zapewnień IBM, nowy serwer w 32-procesorowej konfiguracji (procesory 1,3 GHz) jest o ok. 30% wydajniejszy niż 72-procesorowy Sun Fire 15K.

Tak dużą wydajność osiągnięto dzięki konstrukcji procesora Power4, który - jak twierdzą przedstawiciele IBM - tworzono od podstaw, tak by mógł on konkurować z układami UltraSparc V Suna i McKinley Intela. Pojedyncza płytka krzemowa Power4 zawiera w rzeczywistości dwa procesory, z których każdy jest wyposażony we własną pamięć podręczną pierwszego poziomu oraz współdzieloną pamięć L2. To nie koniec integracji - podwójne procesory są łączone po cztery, tworząc ośmioprocesorowy moduł MCM (Multi-Chip Module), wyposażony dodatkowo we wspólną pamięć podręczną trzeciego poziomu o pojemności 128 MB. Płyta procesorowa serwera p690 może być wyposażona maksymalnie w cztery moduły MCM.

Wzrost wydajności IBM tłumaczy zastosowaniem dwóch rozwiązań: wykorzystaniem do budowy procesora technologii miedzianej oraz zastosowaniem technologii Silicon-on-Insulator. Ta ostatnia pozwala zwiększyć wydajność procesora o 30% w porównaniu z tradycyjnymi układami CMOS, przy jednoczesnym zmniejszeniu wymaganego zasilania o 66%.

IBM zwiększył również pozostałe parametry serwera. Przepustowość magistrali pamięci nowego serwera zwiększono 10-krotnie w porównaniu z p680 do wartości 205 GB/s, a magistrali I/O 8-krotnie - do 16 GB/s.

Pojedyncza szafa przemysłowa, w której pracują moduły procesorowe, mieści też cztery "szuflady" I/O, a cztery następne można dodać w kolejnej szafie. Każda z szuflad może zawierać do 16 dysków hot-swap o maksymalnej pojemności 36,4 GB, co pozwala obsłużyć łącznie 4,5 TB danych. Ponadto może zawierać 20 gniazd PCI, dzięki czemu serwer obsługuje maksymalnie 160 takich gniazd.

Partycjonowanie

Funkcją reklamowaną przez Suna jest możliwość dynamicznego partycjonowania serwera. IBM - chociaż w pierwszej wersji oprogramowania oferuje wyłącznie statyczne partycjonowanie - opracował bardziej elastyczny sposób dzielenia serwera. Pojedyncza partycja może składać się z procesora, 1 GB RAM i dowolnej liczby gniazd PCI (wystarczy jedno). Obecnie możliwe jest stworzenie maksymalnie 16 partycji. Sun pozwala utworzyć 18 domen na serwerze Sun Fire 15K, ale najmniejsza domena obejmuje całą 4-procesorową płytę.

W ciągu 6 miesięcy IBM zamierza zaproponować kolejną wersję partycjonowania (wraz z systemem AIX 5L 5.2), która umożliwi dynamiczną zmianę parametrów partycji, np. dodawanie kolejnych procesorów, pamięci i I/O, a jednocześnie pozwoli operować nie całymi procesorami, a ich dziesiętnymi częściami (kilka partycji na jeden procesor).

Partycje mogą działać pod kontrolą systemów AIX 5L 5.1 i 64-bitowego Linuxa.

Trzy wersje

IBM p690 będzie oferowany w trzech wariantach. Podstawowa wersja serwera zostanie wyposażona w procesory Power4 1,1 GHz. Dostępna będzie w konfigurac-jach 8-, 16- i 24-procesorowych. W IBM p690 Turbo znajdzie się Power4 1,3 GHz w wariantach 16-, 24- i 32-procesorowych.

IBM zaoferuje również serwer p690 HPC (High Performance Computing), zoptymalizowany do obliczeń naukowych, np. tworzenia map pogody, obliczeń chemicznych itp. Będzie on się różnić tym, że pojedynczy moduł MCM zostanie wyposażony nie w osiem, ale w cztery procesory, z których każdy będzie miał własną, dedykowaną pamięć podręczną drugiego poziomu. Serwery HPC będą dostępne w wersjach z 8 i 16 procesorami Power4 1,3 GHz. W zależności od typu obliczeń mają oferować o 5-45% większą wydajność niż wyposażone w identyczną liczbę procesorów p690 Turbo.


TOP 200