Serwerowe ewolucje

Najwięcej innowacji pojawia się obecnie w serwerowych platformach kasetowych, co jednak nie oznacza, że tradycyjne architektury serwerów odchodzą w niebyt. Postęp widać w serwerach Unix, a nawet w klasie mainframe.

Najwięcej innowacji pojawia się obecnie w serwerowych platformach kasetowych, co jednak nie oznacza, że tradycyjne architektury serwerów odchodzą w niebyt. Postęp widać w serwerach Unix, a nawet w klasie mainframe.

Jak przewiduje IDC, wartość sprzedaży serwerów z procesorami Itanium będzie w najbliższych latach rosła i w 2009 r. sięgnie ok. 6,6 mld USD. Tym razem IDC jest znacznie ostrożniejsze w przewidywaniu przyszłości architektury EPIC. W 1999 r. IDC twierdziło, że w 2002 r. wartość sprzedaży serwerów z Itanium sięgnie 33 mld USD, co z różnych względów okazało się całkowitą utopią. W ubiegłym roku rynek serwerów z Itanium na pokładzie wart był ok. 2,4 mld USD.

Prognoza IDC uwzględnia fakt, że w ciągu 5 lat HP i wiele firm (Intel, Bull, Fujitsu, Hitachi Data Systems, HP, NEC, Silicon Graphics i Unisys) zainwestuje w rozwój platformy i oprogramowania dla niej 10 mld USD. Oczywiście, inicjatywa ma głównie wymiar marketingowy - ma podkreślić, że platforma Itanium nie zniknie i będzie aktywnie rozwijana. Wiadomo jednak, że i bez nagłaśniania owej "inicjatywy" HP i inni zainteresowani musieliby inwestować pokaźne środki, by platforma pozostała konkurencyjna.

HP ma wyłożyć 5 mld, a więc połowę deklarowanej puli, co ma związek z faktem, że firma ta ma ok. 80-proc. udział w rynku serwerów z Itanium. IBM, który oferuje z procesorami Itanium, robi to bardziej pro forma, niż z biznesowej kalkulacji (skala zobowiązuje). Sun Microsystems w ogóle nie oferuje komputerów z Itanium, a Dell wycofał się ostatnio z ich sprzedaży. Fujitsu, NEC czy Unisys nie przyczynią się do popularyzacji platformy Itanium w istotny sposób. Ich udział w rynku jest istotny głównie w Azji. Bull, nawet pospołu z Fujitsu-Siemens, nie dokona przełomu w Europie.

Serwerowe ewolucje

Najnowsze serwery HP Superdome zostały wyposażone w nowe chipsety o kodowej nazwie Arches, które powstały specjalnie z myślą o nowych możliwościach wprowadzanych przez 2-rdzeniowe układy Itanium (Montecito), m.in. zarządzanie, wirtualizacja, bezpieczeństwo. Serwery już są, natomiast procesory mają pojawić się do połowy br.

Być może sytuacja zmieni się pod wpływem wsparcia producentów oprogramowania - ostatnio do aktywnych promotorów Itanium dołączył Oracle. Jego przedstawiciele oświadczyli, że serwery z Itanium działające pod kontrolą HP-UX 11i to "platforma o znaczeniu strategicznym". Przed końcem br. Oracle wprowadzi E-Business Suite i pełne wsparcie dla swoich serwerów baz danych na Itanium. Równolegle Oracle zapowiada pewną modyfikację polityki licencyjnej. Użytkownicy rozwiązania wirtualizacyjnego HP Virtual Server Environment działającego na platformie HP-UX będą płacili tylko za procesory pracujące w partycji obsługującej bazę danych Oracle, a nie jak dotąd za wszystkie zainstalowane w serwerze układy.

Jednym z problemów Itanium jest to, że od swojego zarania trapią ją nieprzewidziane opóźnienia i problemy. Nawet teraz, gdy w porównaniu z poprzednimi latami sprzedaż serwerów z Itanium idzie wręcz fenomenalnie, problemy nie zniknęły. Zapowiadana od dawna premiera dwurdzeniowych układów Montecito miała odbyć się pod koniec 2005 r., ale premierę przełożono na I połowę 2006 r. w związku z problemami produkcyjnymi.

HP z pewnością ma do Intela pretensje, bowiem wraz z premierą nowych układów na rynek trafić miały nowe serwery Superdome z opracowanym specjalnie dla nich chipsetem o nazwie kodowej Arches. Z konieczności więc HP przekonuje, że inwestycja w nowe serwery ma sens nawet wtedy, gdy wymiana procesorów opóźni się o kilka miesięcy, trudno jednak oczekiwać, by firmy decydowały się uruchamiać kluczowe dla nich aplikacje na "przejściowej" platformie - zdecydowana większość klientów zainteresowanych nowymi serwerami poczeka zapewne na Montecito.

Paul Otellini, prezes Intela, stara się zatrzeć złe wrażenie związane z opóźnieniem Montecito. Zapewnia, że firma ma jasną perspektywę i plany rozwoju Itanium do 2010 r., a jej inżynierowie opracowują obecnie aż cztery nowe generacje tych procesorów. Otellini podkreśla także, że liczba aplikacji na platformę Itanium rośnie wyjątkowo szybko - jest ich obecnie 7100, a więc aż dwa razy więcej niż rok temu. Nie wiadomo, ile z tej puli to aplikacje działające w ogóle na platformie Itanium, ile zaś zoptymalizowane pod względem wydajności.

Wojna na kasetki

Komputery kasetowe (blade) to najszybciej rosnący segment rynku. Według IDC, wartość ich sprzedaży zwiększy się z 1 mld USD w roku 2003 do ponad 7 mld USD w 2007 r. i 10 mld USD w 2009 r. Liderami rynku są IBM i HP, które jednocześnie mają w ofertach pełną gamę modeli z procesorami Intel Xeon, AMD Opteron. IBM oferuje także serwery kasetowe z układami PowerPC i Cell, zaś HP - z układami Itanium.

Serwerowe ewolucje

Obudowy IBM BladeCenter H są przeznaczone dla serwerów kasetowych BladeCenter działających w klastrach obliczeniowych. Obudowa udostępnia każdemu zainstalowanemu w niej serwerowi komunikację z pozostałymi za pośrednictwem przełącznika InfiniBand 4x (10 Gb/s).

Wśród nowości w tej kategorii należy wymienić wprowadzone niedawno do oferty HP serwery ProLiant BL30p. Tak jak ich poprzednicy (BL20p), nowe urządzenia mają dwa procesory Xeon, jednak ich wymiary fizyczne są dwukrotnie mniejsze. Kasetowa obudowa HP ma wysokość 7U i mieści obecnie 16 kart serwerowych (32 procesory). W jednej 19-calowej szafie można więc zainstalować system kasetowy zawierający do 192 procesorów.

Z kolei IBM i Intel zaprezentowały nowe wersje serwerów kasetowych, mogących pomieścić do 4 procesorów. IBM BladeCenter HS40 jest wyposażony w 4 najnowsze układy Xeon MP Gallatin, które w porównaniu ze starszymi modelami Xeon obsługują 2-krotnie większą pamięć podręczną L3, do 4 GB, i są wyposażone w nieco szybszy zegar (do 3 MHz). Podobną architekturę mają też nowe modele Intela - Server Compute Blade SBX44, serwery te zostały bowiem opracowane we współpracy Intela z IBM. Komputery te również zawierają cztery procesory Xeon MP Gallatin.

Natomiast Sun Microsystems planuje wprowadzenie w II kwartale br. modeli serwerów kasetowych z procesorami AMD Opteron przeznaczonych dla operatorów telekomunikacyjnych zgodnych z ACTA (Advanced Telecom Computing Architecture) oraz NEBS 3 (Network Equipment-Building System 3). W drugiej połowie br. mają się także pojawić serwery telekomunikacyjne z 8-rdzeniowymi układami Sun UltraSPARC T1.

Na razie nie wiadomo jeszcze, czy lub kiedy Sun wprowadzi serwery kasetowe z układami UltraSPARC T1 ogólnych zastosowań, które przy poborze mocy wynoszącym ok. 65 W wydają się idealne do tego typu zastosowań. Przedstawiciele firmy nie są na razie przekonani, czy poza rynkiem operatorów i usługodawców internetowych istnieje popyt na serwery kasetowe z układami T1. Architektura kasetowa jest obecnie praktycznie zdominowana przez platformę x86.

Fujitsu opracowała tymczasem kasetową wersję serwerów SMP. Wykorzystują one specjalny, miniaturowy moduł elektroniczny, umożliwiający połączenie czterech 2-procesorowych serwerów kasetowych Primergy BX630 wyposażonych w układy AMD Opteron 2,6 GHz w jeden system 8-procesorowy. Taki podzielny system może okazać się alternatywą dla klasycznych serwerów SMP (Symmetric Multi-Processing). Łączenie wielu płyt głównych, by stanowiły one jeden serwer logiczny, było dotychczas zarezerwowane dla dużych serwerów klasy HP Superdome czy SunFire E25000.

Pewne propozycje w tej sprawie przedstawiał także Newisys. Najnowsze rozwiązanie Fujitsu oparte na 4 serwerach kasetowych to rozszerzenie dotychczasowego rozwiązania obejmującego maksymalnie dwa serwery. W sprzedaży serwery te mają się pojawić w II kwartale br.

Rekord miniaturyzacji należy jednak do firmy Supermicro, która wprowadziła do sprzedaży na zasadach OEM serwery H8QC8+. Urządzenia o wysokości zaledwie 1U są w stanie pomieścić cztery 2-rdzeniowe procesory AMD Opteron. Ceny serwerów zaczynają się od 2,2 tys. USD (bez procesorów).


TOP 200