Serwer zasób strategiczny

Blade'a przyszłość

Pod względem fizycznej konstrukcji wciąż najpopularniejsze są płaskie serwery stelażowe. Okazuje się jednak, że systematycznie wzrasta popularność serwerów kompaktowych w postaci kart umieszczanych we wspólnej obudowie (blade servers). Jeszcze w ub.r. sprzedaż urządzeń tego typu w Polsce była wyjątkowo mała, jednak już w III kw. br. ich udział w lokalnym rynku sięgnął (w ujęciu ilościowym) 3,5% (IDC). Warte podkreślenia - choćby dlatego że szacunki IDC dotyczące rynku światowego mówią o 2,5-proc. udziale kompaktów w rynku serwerów ogółem (również pod względem liczby sztuk). Istotny wpływ na dalszą popularyzację tej architektury może mieć decyzja Della, który ostatnio wprowadził wyjątkowo tanie modele tego typu serwerów (pisaliśmy o nich w CW 45/2004).

Architektura kart serwerowych wykorzystuje specjalne złącza do zasilania komputerów, szyny do transmisji i wymiany danych między nimi oraz urządzeniami zewnętrznymi, a także mechanizmy współdzielenia zasobów pamięci. Zaletą takiego rozwiązania jest m.in. możliwość łatwego podłączania/odłączania serwerów od systemu bez potrzeby instalacji odpowiedniego okablowania oraz elastycznej konfiguracji systemu. Natomiast wadą niestandardowa konstrukcja - praktycznie każdy system blade wymaga korzystania z elementów: szaf, kart serwerowych, modułów zarządzających oraz kart z dyskami lub interfejsami pochodzących od jednego producenta.

Serwer zasób strategiczny

IBM eSERVER z900

Standaryzacja nie nastąpi prędko, mimo to popyt rośnie, co ma związek z wyczerpywaniem się wolnego miejsca w centrach danych. "W 2003 r. statystycznie co 10 klient HP rozważał możliwość zakupu i implementacji technologii blade, obecnie - już co trzeci. Można oczekiwać, że w najbliższych latach nastąpi znaczący wzrost sprzedaży tego typu serwerów" - mówi Maciej Rak, odpowiedzialny w HP Polska za systemy HP Blade.

Konsolidacja i wirtualizacja

Systemy umożliwiające konsolidację przyciągają uwagę coraz większej liczby potencjalnych użytkowników. Firmy zachwycone niegdyś możliwością przeznaczenia oddzielnego serwera dla każdej aplikacji dochodzą do wniosku, że koszty zarządzania taką infrastrukturą są na dłuższą metę nie do zaakceptowania. Poza tym niektórzy zaczęli obserwować przeciętne wykorzystanie "mocy zainstalowanej" i stwierdzili, że kosztujące majątek farmy serwerów przez większość czasu "nudzą się" - ich moc jest wykorzystywana zaledwie w 15-20%. Nie chodzi zresztą wyłącznie o koszt serwerów, lecz także towarzyszącej im infrastruktury pomocniczej (zasilanie awaryjne, klimatyzacja, sieci, backup itp.), a także o koszty licencji.

Konsolidowanie serwerów możliwe było do tej pory głównie w świecie rozwiązań średniej i najwyższej klasy - tylko one oferowały funkcje pozwalające na bezpieczne uruchamianie na jednym serwerze fizycznym wielu kopii systemu operacyjnego i separację oddzielnie działających środowisk na wypadek awarii jednego z nich. Teraz, jak się wydaje, konsolidacja realizowana na różnych poziomach i wg różnych koncepcji jest dostępna dla serwerów dowolnej klasy. W 2004 r. nastąpił istny wysyp rozwiązań ułatwiających lepsze wykorzystanie zasobów sprzętu. Jest nowa wersja VMware ESX Server, pojawił się długo oczekiwany Microsoft Virtual Server 2005, IBM zrealizował zapowiedzi odnośnie do wirtualizacji systemu AIX i Linux na platformie Power5, a Sun Microsystems wprowadził możliwości tworzenia niezależnie od siebie działających obszarów systemu operacyjnego Solaris 10 (containers).

Serwer zasób strategiczny

HP BL20p

Natomiast wirtualizacja zasobów pozwala na względnie łatwe przesuwanie zadań między serwerami fizycznymi i wyrównywanie lub dopasowywanie obciążeń do bieżących wymagań. Oprogramowanie do wirtualizacji serwerów, jak np. oferowane przez VMware (EMC), istotnie ułatwia również zadania związane z uruchamianiem, odtwarzaniem i zarządzaniem serwerami. Pewnym pomysłem na separację aplikacji działających na jednym serwerze jest oprogramowanie SoftGrid firmy Softricity, o którym pisaliśmy w CW 32/2004. Nie ulega wątpliwości, że na dłuższą metę uruchamianie wielu kopii systemu na jednym serwerze będzie wymagać realizowanej sprzętowo wielowątkowości - również i w tym względzie zauważalny jest postęp (2 wątki sprzętowe w procesorach Intela z funkcją HyperThreading, 4 wątki sprzętowe w układach Power5).


TOP 200