Serwer z dokumentami

Adobe Systems zaprezentował kolejne produkty wchodzące w skład Intelligent Document Platform.

Adobe Systems zaprezentował kolejne produkty wchodzące w skład Intelligent Document Platform.

Na rynek trafiły Document Security Server, Barcoded Paper Forms Solution oraz Designer 6.0. Firma przygotowała także uaktualnienia dla Form Server i Reader Extensions Server. W ciągu kilku miesięcy na rynku pojawią się kolejne wersje pakietów: Form Manager i Policy Server. Wszystkie produkty stanowią technologiczną podstawę promowanej przez wizji Intelligent Document Platform.

Moc Javy

Wcześniejsza serwerowa oferta Adobe ograniczała się do systemów pozyskanych w efekcie akwizycji ich producentów. Ostatnio w kwietniu br. firma przejęła Q-Link, twórcę oprogramowania do zarządzania procesami z wykorzystaniem technologii Java. Zostały one zintegrowane z pozostałymi elementami oferty - dopasowano do architektury Adobe opartej na technologiach J2EE i XML. Wykorzystanie technologii Java pozwala zautomatyzować i przyspieszyć obieg dokumentów w formacie PDF. Adobe rzuca tu wyzwanie Microsoftowi, który ma podobne plany dla Office i InfoPath wykorzystujących format XML.

Nowe produkty mają przede wszystkim lepiej wpisywać się w różne architektury systemowe w przedsiębiorstwach. Przykładowo, dzięki zastosowaniu interfejsów API Java oraz usług sieciowych systemy zarządzania dokumentami mogą być łatwo powiązane z systemami ERP, CRM, zarządzania treścią itp. Adobe prowadzi prace mające na celu zapewnienie współpracy z konkretnymi produktami, m.in. firm SAP oraz IBM.

Opierając się na J2EE, Adobe wyraźnie kieruje swoje produkty do największych przedsiębiorstw i sektora publicznego. Z elektronicznych formularzy w formacie PDF korzysta rząd amerykański, m.in. w systemach związanych z obsługą imigrantów. Według analityków zintegrowana platforma zbudowana na bazie technologii Java ma szansę wzmocnić pozycję firmy jako dostawcy kompleksowych rozwiązań. "To kolejny krok Adobe w kierunku sprzedawania większej liczby licencji na oprogramowanie serwerowe" - uważa Joshua Duhl z IDC.

Decyduje procesor

Document Security Server oraz Policy Server to produkty, które umożliwiają organizacjom kontrolowanie dostępu do informacji, prowadzenie audytów ich zastosowania oraz certyfikowanie autentyczności dokumentów z wykorzystaniem podpisów cyfrowych. Form Server służy do uruchamiania dynamicznych formularzy, zaś Form Manager do ich publikowania i zarządzania nimi. Reader Extensions Server pozwala na odblokowanie ukrytych funkcji w .

Cena produktów Adobe jest wyceniana na podstawie liczby procesorów. Pojedynczy procesor w przypadku Document Security Server kosztuje 50 tys. USD, Form Server, Form Manager i Reader Extensions Server - 35 tys. USD. Cena Policy Server nie została jeszcze ustalona.

Inteligencja zaszyta w dokumencie

PIntelligent Document Platform składa się z trzech komponentów: inteligentnych dokumentów, uniwersalnego klienta oraz usług Document Services. Inteligentny dokument - wg Adobe Systems - składa się z trzech warstw: prezentacji, dzięki której przypomina dokument papierowy; logiki biznesowej, pozwalającej zarządzać prawami dostępu oraz wbudować pewne mechanizmy bezpośrednio do dokumentów; technologii XML, umożliwiającej przechwytywanie danych w otwartych formatach i przekazywanie pracownikom i innym systemom. Uniwersalny klient to oczywiście aplikacja Adobe Reader, natomiast Document Services to technologie, które umożliwiają tworzenie i integrowanie inteligentnych dokumentów z aplikacjami i procesami biznesowymi.


TOP 200