Serwer z bezpłatnym systemem

Trzech dużych producentów sprzętu - Hewlett-Packard, Dell Computer i Compaq Computer - zdecydowało się przystosować swoje serwery do współpracy z Linuxem.

Trzech dużych producentów sprzętu - Hewlett-Packard, Dell Computer i Compaq Computer - zdecydowało się przystosować swoje serwery do współpracy z Linuxem.

Hewlett-Packard od drugiej połowy br. będzie świadczył pomoc techniczną użytkownikom systemu Red Hat Linux, pracującego na intelowskich serwerach NetServer LPr. W przyszłości wszystkie serwery tego producenta mają być certyfikowane do pracy z Linuxem. HP wspólnie z Intelem pomoże także Red Hat Software w opracowaniu wersji systemu przystosowanej do pracy z wykorzystaniem procesora Merced.

Poparcie dla Linuxa zaoferował także Compaq Computer. Dotyczy ono jednak wyłącznie modelu Alpha Server DS20. Dystrybutorzy Compaqa będą dołączali do sprzętu dowolną wersję systemu Linusa Torvaldsa. Ich obowiązkiem będzie zapewnienie klientom pomocy technicznej.

Najbardziej rozbudowaną ofertę przedstawiła firma Dell Computer, która jako jedyna na prośbę klienta ma preinstalować darmowy system. Pozostałe firmy będą oferowały maszyny bez systemu operacyjnego, a jedynie "dedykowane dla Linuxa". Prawdopodobnie jest to spowodowane ich obawą przed gniewem giganta z Redmond. Wiadomo bowiem, że Microsoft traktuje Linuxa jako potencjalnego konkurenta Windows i bez entuzjazmu przygląda się kolejnym hołdom składanym Linusowi Torvaldsowi przez największe koncerny informatyczne.

Polska na Linuxie

Także w Polsce klienci mogą skorzystać z oferty największych producentów komputerów. Tyle tylko, że nie wiadomo w jaki sposób zostanie rozstrzygnięta kluczowa kwestia - kto ma świadczyć wsparcie techniczne dla użytkowników Linuxa. Brak profesjonalnego świadczenia usług technicznych to jedna z najważniejszych wad Linuxa. Oczywiste jest, że żadne przedsiębiorstwo nie będzie stosowało systemu, w przypadku którego nie może liczyć na pomoc techniczną.

Nabycie serwera przeznaczonego dla Linuxa może stanowić atrakcyjną opcję dla polskich użytkowników. Przykładowo - za HP NetServer LPr wyposażony w Windows NT trzeba zapłacić ok. 4 tys. USD. Ta sama konfiguracja bez systemu kosztuje 3,3 tys. USD. Różnicy w cenie nie odczują jednak nabywcy Alpha Server DS20 Compaqa. Bez względu na to, czy kupowany jest on z licencją dla Windows NT, kosztuje 20 tys. USD.

W Dell Computer Polska można nabyć serwery PowerEdge 1300 i 2300, a także stacje robocze Precision 410 i 610 z preinstalowaną wersją Linuxa Red Hat. Koszt PowerEdge 2300 w podstawowej konfiguracji wynosi ok. 2,7 tys. USD. Osobna opłata dotyczy systemu operacyjnego, np. Windows NT 4.0 Server z licencją dla 10 użytkowników kosztuje 840 USD. Linux jest oferowany bezpłatnie.

Wsparcie dla polskich klientów jest oferowane jedynie w zakresie podstawowej pomocy przy instalacji i konfiguracji systemu. Najwcześniej za miesiąc będą znane warunki korzystania z pomocy technicznej przy rozwiązywaniu bardziej skomplikowanych problemów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200