Serwer z AMD Interlagos - pierwsze spojrzenie

Ciekawe porównanie - serwer Dell PowerEdge R715 w naszym laboratorium umieściliśmy w szafie bezpośrednio pod niedawno wyłączonym z użytku dwuprocesorowym serwerem 2U, który pięć lat temu kosztował niemal tyle co ta nowa maszyna. Co je różni? Stary serwer miał dwa rdzenie, po jednym na procesor. Nowy R715 ma 32 rdzenie pracujące z tą samą częstotliwością zegara. Jeśli więc to nie jest postęp, to cóż nim jest?

Sam serwer R715 nie jest nowością bo w ofercie Della jest od ponad roku, ale nowością jest możliwość instalacji dwóch bliźniaczych procesorów AMD Opteron "Interlagos" i obsługa DDR3 RAM 1600 MHz. Co ważne, we wszystkich używanych dotąd systemach R715 można zainstalować nowe układy - wymaga to tylko uaktualnienia BIOS.

Podobnie jak jego poprzednik - Magny-Cours - procesor Interlagos ma oferować niedościgły stosunek ceny i wydajności, radząc sobie z dużym wielowątkowym obciążeniem, np. w systemach zwirtualizowanych. Układ AMD kosztuje znacząco mniej niż najbliższe mu układy Intela i oferuje dwa razy więcej rdzeni niż najpotężniejsze z nich. Na razie jednak - ponieważ Interlagos jest oparty na nowej architekturze rdzenia - nie jest obsługiwany przez wiele popularnych systemów operacyjnych.

Zobacz również:

AMD Opteron 6200: nowa architektura i waga ciężka

Procesor Interlagos, czyli Opteron z serii 6200, ma 16 rdzeni i obsługuje 16 wątków, z których każdy ma dedykowany rdzeń. Jednakże, jako pierwszy Opteron oparty na nowej modularnej architekturze AMD, układ Interlagos jest zbudowany z ośmiu modułów Bulldozer. Każdy moduł składa się z dwóch procesorów, ale FPU oraz jednostki pobrania, dekodowania i wykonania są wspólne. To nie to samo, co 16 kompletnie niezależnych rdzeni.

Interlagos obsługuje rozszerzenie instrukcji AVX (Advanced Vector Extensions), które podwaja szerokość FPU ze 128 do 256 bitów. AVX powinno zapewniać większą wydajność operacji na liczbach zmiennoprzecinkowych, jednak tylko w wypadku, gdy kod oprogramowania bezpośrednio je wspiera. A więc to, czy zmiany te zaowocują wzrostem wydajności będzie w dużym stopniu zależało od rodzaju obciążenia - wielowątkowe procesy nieobsługujące AVX mogą prowadzić nawet do spowolnienia pracy.

Układ AMD kosztuje znacząco mniej niż najbliższe mu układy Intela i oferuje dwa razy więcej rdzeni niż najpotężniejsze z nich. Na razie jednak – ponieważ Interlagos jest oparty na nowej architekturze rdzenia – nie jest obsługiwany przez wiele popularnych systemów operacyjnych.

Układ AMD kosztuje znacząco mniej niż najbliższe mu układy Intela i oferuje dwa razy więcej rdzeni niż najpotężniejsze z nich. Na razie jednak – ponieważ Interlagos jest oparty na nowej architekturze rdzenia – nie jest obsługiwany przez wiele popularnych systemów operacyjnych.

Architektura Bulldozer znacząco różni się od poprzednich rozwiązań AMD i producent ten wyraźnie zmierza w kierunku ograniczania zależności od FPU. System AMD Fusion, który przenosi zadania FPU na GPU, jest jednym z tego przykładów. W ten sposób obecne wąskie gardła mają być w przyszłości likwidowane, oczywiście gdy różne biblioteki i aplikacje zostaną uaktualnione i umożliwią pełne wykorzystanie nowych możliwości sprzętowych. Znaczącą zaletą Interlagos (i generalnie architektury Bulldozer) jest dodanie instrukcji AES-NI, co w kapitalny sposób redukuje czas obliczeń przy szyfrowaniu AES.

W odróżnieniu od poprzednich wydań procesorów Opteron, układy Interlagos oferują technologię AMD Turbo Core, która umożliwia zwiększenie częstotliwości zegara od 300 do 500 MHz na wszystkich rdzeniach lub do 1 GHz na połowie rdzeni. W ten sposób procesor odpowie na wielowątkowe obciążenia mniejszym wzrostem wydajności, ale o szerszym zasięgu, a na obciążenia o mniejszej liczbie wątków szybszym przetwarzaniem, ale na mniejszej liczbie rdzeni.


TOP 200