Serwer z 512 procesorami Atom

Kalifornijska firma SeaMicro opracowała serwer z 512 procesorami Atom. Każdy umieszczono na miniaturowej płycie głównej o rozmiarze karty kredytowej. Specjalna magistrala danych serwera SM10000 obsługująca płyty główne - ma przepustowość 1,28 Tb/s.

Standardowe płyty główne mają elementy, które obsługują komunikację między procesorami i pamięcią oraz siecią. Producent zastosował w serwerze inne rozwiązanie: wyspecjalizowany układ ASIC emulujący warstwę sprzętową i wirtualizujący układy I/O. Pozwoliło to wyeliminować blisko 90% komponentów, które można znaleźć na "normalnych" płytach głównych.

Serwer z 512 procesorami Atom

Serwer o wysokości 10U (17,5 cali) wyposażono w procesory Atom Z530 1,6 GHz. Producent twierdzi, że system pobiera jedną czwartą energii (poniżej 2 KW) jaką trzeba dostarczyć standardowemu serwerowi oferującemu podobną moc obliczeniową (zajmując jednocześnie czterokrotnie mniej miejsca).

Zobacz również:

  • DRC - czym jest i kto powinien się nim zainteresować?
  • Edytor Atom kończy swój żywot

W maksymalnej konfiguracji serwer może mieć do 64 dysków twardych SATA lub napędów SSD i obsługiwać do 64 połączeń sieciowych Ethernet 1 Gb/s lub do 16 połączeń sieciowych Ethernet 10 Gb/s. Urządzenie pojawi się na rynku w sierpniu br. i będzie kosztować 139 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200