Serwer w kawałkach

HP Blade Server - 16 jednoprocesorowych serwerów w obudowie o wysokości 13U.

HP Blade Server - 16 jednoprocesorowych serwerów w obudowie o wysokości 13U.

Hewlett-Packard jako pierwszy producent ze światowej czołówki wprowadził na rynek modułowe serwery blade. Umożliwiają one jeszcze lepsze wykorzystanie przestrzeni niż komputery o wysokości 1U.

Dotychczas modele typu blade znajdowały się w ofercie mało znanych firm, takich jak RLX Technology, Cantauri NetSystems, Egenera, Rebel.com itd. Niebawem urządzenia RLX Technologies zamierza sprzedawać pod własnym szyldem IBM, Compaq zaś planuje wprowadzenie QuickBlade w pierwszej połowie br., a Dell i Sun Microsystems zapowiadają swoje rozwiązanie na drugą połowę roku.

Na części

HP Blade Server składa się z kilku elementów. Podstawowym, umożliwiającym budowę pełnofunkcjonalnych serwerów, jest karta serwerowa bc1100. W module CompactPCI o szerokości 23,3 cm, wysokości 26,6 cm i głębo- kości 16 cm mieści się procesor Pentium III 700 MHz, 512 MB pamięci ECC, dwa wewnętrzne interfejsy sieciowe 10/100 Mb/s i jeden do sieci LAN oraz zintegrowany dysk twardy 30 GB IDE. Każdy moduł bc1100 jest ponadto wyposażony w 2 porty USB, port RS-232 i SVGA.

Moduły bc1100 są montowane pionowo w obudowie Blade Server bh7800. Ma ona wysokość 13U i oferuje 38 gniazd rozszerzających. 16 z nich jest podłączonych do szybkiej, zdublowanej magistrali Gigabit Ethernet i może obsługiwać 16 modułów serwerowych bc1100 lub modułów pamięci masowych. Każdemu gniazdu przeznaczonemu do instalacji kart serwerów towarzyszy jedno gniazdo rozszerzające (można w nim zainstalować np. karty pamięci masowych).

Ponadto obudowa bh7800 zawiera: gniazdo przeznaczone do instalowania modułu zarządzającego pracą serwera (Management Blade), gniazdo, w którym można zainstalować moduł zarządzania sieciowego (Management LAN Blade) lub sieci SAN oraz 4 gniazda do instalacji modułów sieciowych, pracujących parami w trybie wzajemnego dublowania.

Obudowa jest wyposażona w nadmiarowe, wymienne zasilacze i wen- tylatory. Możliwe jest też podłącze- nie zasilania z alternatywnych źródeł. O zgodności z normami telekomunikacyjnymi świadczy uzyskany przez HP certyfikat NEBS 3.

Dodatkowe moduły

Hewlett-Packard na razie nie oferuje wielu modułów blade do nowego serwera.

Network Switch Blade to karta przełącznika sieciowego wyposażona w 8 portów 10/100 Mb/s (przeznaczonych do łączenia serwerów bc1100) oraz port Gigabit Ethernet (1000Base-T), funkcjonujący jako tzw. uplink do szkieletu sieci LAN.

Karta Management Blade zarządza pracą serwerów, konfiguracją, obsługą mechanizmu hot-swap itd. Moduł ten udostępnia port szeregowy dla lokalnego administratora. Jego funkcje rozszerza moduł zarządzania sieciowego, umożliwiający komunikację serwera blade ze scentralizowanym systemem pracującym w firmie.

Ostatnim z dostępnych obecnie modułów jest IDE Storage Blade, oferujący na karcie typu cPCI 2 dyski 30 GB. Dla serwera typu blade są one widoczne jako dyski lokalne.

Przyszłość

Obecnie dostępne serwery blade HP są wyposażone w procesory Intel Pentium. Mogą działać wyłącznie pod kontrolą Linuxa. W I kwartale br. HP zamierza umożliwić uruchamianie na tych serwerach systemu Windows 2000, a docelowo również HP-UX. Producent planuje udostępnienie modułów serwerowych wyposażonych w procesory PA-RISC i kolejne generacje Itanium. Oprócz dostępnych kart z dyskami IDE na rynek powinny trafić moduły z dyskami SCSI i Fibre Channel.

W drugiej połowie tego roku HP Blade Server zostanie wzbogacony w dedykowane moduły typu appliance, realizujące funkcje serwerów VPN, akceleracji SSL i XML, równoważenia obciążenia WWW itd. Również w drugiej połowie roku należy się spodziewać kart dwuprocesorowych, karty przełącznika 10 Gb/s oraz nowej obudowy o wysokości 6U, wyposażonej w specjalizowaną magistralę zoptymalizowaną do zastosowań telekomunikacyjnych i przesyłania zarówno danych, jak i głosu.

HP Blade Server jest już dostępny w Polsce. Cena obudowy bh7800 z jednym serwerem bc1100 wynosi 11 200 euro. Każdy kolejny serwer bc1100 kosztuje 2200 euro.

Gęściej czy wszechstronniej?

Serwery typu blade mają znieść dotychczasowe limity upakowania pełnofunkcjonalnych serwerów na małej powierzchni. Dotychczas najmniejsze z serwerów przeznaczonych do instalowania w szafach przemysłowych miały wysokość 1U (ok. 4,45 cm) i mogły być wyposażone maksymalnie w dwa procesory. Oznaczało to, że w standardowej szafie o wysokości 42U można było "upchnąć" 84 procesory. Serwery typu blade instalowane pionowo w specjalnych obudowach o wysokości kilku bądź kilkunastu U obsługują obecnie już nawet do 250 jednoprocesorowych serwerów w pojedynczej szafie.

Pierwsza wersja HP Blade Server nie wykorzystuje efektywnie powierzchni - w 13U wysokości mieści się zaledwie 16 procesorów. HP koncentruje się przede wszystkim na zapewnieniu serwerom dodatkowej funkcjonalności, umieszczając w obudowie również gniazda na moduły I/O, pamięci masowe i sieciowe.

Liderem rynku serwerów blade jest firma RLX Technologies. Dostarcza ona rozwiązania, które w obudowie o wysokości 3U mieszczą 24 procesory, w obudowie 1U - 6 procesorów. Oznacza to, że w pojedynczej szafie o wysokości 42U można umieścić nawet 336 procesorów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200