Serwer miniklaster

VIA ogłosiła nową architekturę energooszczędnych serwerów, które można łatwo łączyć w klastry. Wiesław Pawłowicz

VIA ogłosiła nową architekturę energooszczędnych serwerów, które można łatwo łączyć w klastry. Wiesław Pawłowicz

VIA Technology zaprezentowała nową platformę referencyjną VIA Cluster Server Platform umożliwiającą budowę farm serwerów o wysokiej gęstości. Nowe serwery wykorzystują opracowane wcześniej przez firmę miniaturowe płyty główne Mini-ITX i niskonapięciowe procesory VIA Eden-N. Według przedstawicieli firmy platforma ta pozwala na umieszczenie do 64 procesorów w stelażu o wysokości jedynie 16U wymagającym mocy zasilania poniżej 1 tys. W.

System bardzo zintegrowany

Pojedynczy serwer wchodzący w skład VIA Cluster Server Platform zawiera w obudowie 1U dwie dwuprocesorowe płyty VT310-DP Mini-ITX z pasywnie chłodzonymi układami VIA Eden-N, taktowane zegarami 1 GHz oraz dwa 3,5-calowe dyski SATA. VT310-DP to pierwsze płyty dwuprocesorowe opracowane przez VIA.

Takie zminiaturyzowane, silnie zintegrowane konstrukcje były dotąd przeznaczone dla komputerów przemysłowych wbudowanych w większe rozwiązania. Na płycie głównej zintegrowanych jest sporo interesujących funkcji, m.in. kontrolery pamięci DDR400/33/266, akceleratory MPEG-4/2, kontrolery IDE i SATA RAID 0/1/0+1, porty USB oraz dwa interfejsy Fast Ethernet i jeden port Gigabit Ethernet.

Interesującą ciekawostkę stanowią procesory Eden-N. Są one wyposażone m.in. w tzw. VIA PadLock Security Engine - generator liczb losowych i sprzętowy system szyfrowania wykorzystujący standardowy algorytm AES. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie szyfrowania w trakcie całego przetwarzania, w czasie rzeczywistym (przepustowość do 22 Gb/s), acz przy niewielkim obciążeniu procesora.

Urok niskiej ceny

Nowa oferta VIA ma umożliwić budowanie tanich w zakupie i niedrogich w eksploatacji klastrów. Według zapewnień przedstawicieli VIA, w ramach platformy referencyjnej, firma udostępnia również narzędzia umożliwiające zarządzanie klastrem i równoważenie obciążeń przy wykorzystaniu oprogramowania klastrowego niezależnych producentów.

Producent widzi dla siebie niszę na rynku edukacyjnym i naukowym. Niewykluczone jednak, że nowe serwery znajdą zastosowanie także w mniejszych firmach. VIA Cluster Server Platform została zaprezentowana w Chinach na organizowanych tam targach technologicznych eMEX, a więc można sądzić, że właśnie rynek chiński jest postrzegany przez VIA jako główny region sprzedaży.

Czy VIA może liczyć na zwiększenie sprzedaży w innych krajach niż np. Chiny? Wydaje się, że tak. Mimo względnie małej wydajności tani sprzęt elektroniczny może znaleźć odbiorców również w Europie. Najlepszym przykładem jest ostatnie otwarcie nowej w Polsce sieci marketów ze sprzętem elektronicznym ElectroWorld, gdzie kosztujące 999 zł brutto notebooki z procesorami VIA zostały wykupione prawie natychmiast.

VIA rośnie w siłę

VIA Technologies to jedyny w miarę silny rynkowo konkurent AMD i Intela projektujący procesory zgodne z zestawem instrukcji x86. W ostatnich latach firma ta systematycznie przejmowała technologie i innych mniejszych producentów układów x86, jak IDT, Cyrix, S3 itd. VIA nie ma własnych zakładów wytwarzających układy półprzewodnikowe - jej procesory są produkowane przez firmy wytwarzające układy na zamówienie, takie jak TSCM.

Pod względem udziałów w rynku VIA nie jest obecnie zagrożeniem dla Intela, a nawet AMD, ale jej oryginalne, wyjątkowo tanie i energooszczędne konstrukcje znajdują wiele, przede wszystkim niszowych zastosowań. Procesory VIA od lat są instalowane nie tylko w komputerach wbudowanych w urządzenia elektroniczne, ale również w tanich notebookach i komputerach, a nawet serwerach.

Największą wadą układów VIA na dziś, która ogranicza popularność w typowych zastosowaniach, jest relatywnie niska wydajność, zdecydowanie ustępująca układom Intela lub AMD. To z tego powodu projektanci VIA skupili się na obniżaniu emisji ciepła, by wydajność można było osiągać przez komasowanie większej liczby procesorów. Sposobem na poprawę wydajności jest także sprzętowa akceleracja funkcji szczególnie obciążających procesor, takich jak wspomniane szyfrowanie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200