Serwer kasetowy z procesorem Cell

Procesor Cell (zaprojektowany przez firmy IBM, Sony i Toshiba z myślą o tym, że będzie instalowany w konsolach gier) znalazł zastosowanie w kolejnym urządzeniu. Tym razem jest to najnowszy serwer kasetowy IBM o nazwie BladeCenter QS22.

Serwer kasetowy z procesorem Cell
Serwer zawiera najnowszą wersję procesora oznaczoną symbolem PowerXCell 8i. Procesor PowerXCell 8i zawiera 16 razy więcej pamięci niż oryginalny procesor Cell (32 GB) i jest od niego pięć razy szybszy. IBM twierdzi, że obsługując określone operacje finansowe procesor PowerXCell 8i przetwarza dane nawet 20 razy szybciej niż czterordzeniowe procesory intelowskie.

Serwer (zawierający dwa procesory PowerXCell 8i 3,2 GHz i pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Red Hat Enterprise Linux) można instalować w typowej obudowie BladeCenter. Użytkownik może instalować w serwerze do 8 dysków typu SSD typu uFDM (pamięć flash) o pojemności 8 GB każdy.

Zobacz również:

Warto w tym momencie przypomnieć, że IBM zastosował serwery kasetowe wyposażone w układy Cell do zbudowania superkomputera Roadrunner, który będzie pracować w Los Alamos National Laboratory.


TOP 200