Serwer intranetu

Nowa wersja pakietu ColdFusion oferuje wiele ulepszeń, większą wydajność, prostszą administrację oraz obsługę nowych standardów sieciowych.

Nowa wersja pakietu ColdFusion oferuje wiele ulepszeń, większą wydajność, prostszą administrację oraz obsługę nowych standardów sieciowych.

Pakiet ColdFusion. 3.0 firmy Allaire stanowi ciekawe połączenie możliwości współpracy z innym oprogramowaniem, dostępu do gamy usług zaplecza informatycznego (czyli bazy danych, poczty elektronicznej, systemów plików) oraz łatwości obsługi. Można go wykorzystać jako solidną platformę do budowy sieci przedsiębiorstwa opartej na rozwiązaniach internetowych.

Wersja 3.0 pakietu - w porównaniu do poprzedniej - oferuje wiele ulepszeń, większą wydajność, prostszą administrację oraz obsługę nowych standardów sieciowych. Pakiet wydano w dwóch edycjach Professional oraz Workgroup różniących się obsługą aplikacji WWW, wymagających dostępu do danych z różnych źródeł.

Dla użytkowników korzystających z niewielkiej bazy danych - np. Access Microsoftu czy Paradox Borlanda - odpowiednim narzędziem będzie edycja Workgroup. Natomiast dla dużych przedsiębiorstw, korzystających z takich relacyjnych baz danych, jak Oracle czy DB2, jest zalecana edycja Professional, która do komunikacji z wieloma rodzajami baz danych wykorzystuje 32-bitowy interfejs ODBC.

Administracja i integracja

Jedną z najważniejszych cech tej wersji ColdFusion jest nowe, oparte na przeglądarce, narzędzie administracyjne, umożliwiające dostęp do wszystkich funkcji pakietu. Za jego pomocą administratorzy mogą w łatwy sposób konfigurować zabezpieczenia serwera, przeszukiwać ustawienia, odnajdywać błędy w kodzie, a są to tylko niektóre możliwości.

Podczas testowania narzędzie administracyjne okazało się niezwykle pomocne w definiowaniu zewnętrznych źródeł danych ODBC. Natomiast dla programistów najnowsza wersja ColdFusion oznacza możliwość integrowania z ColdFusion Markup Language zarówno obiektów COM, jak również komponentów ActiveX, działających na serwerze. Bez większego trudu można zastosować kilka obiektów napisanych w Visual Basicu.

Atutem ColdFusion jest też współpraca z dynamicznymi formularzami napisanymi w Javie. Cecha ta okazała się szczególnie przydatna przy sprawdzaniu poprawności danych wprowadzanych przez użytkowników zewnętrznych, zanim przetworzy je aplikacja katalogowa. Formularze można obsługiwać w języku JavaScript i Java. W ten sposób zostaje poszerzona funkcjonalność części aplikacji działającej po stronie osoby wypełniającej formularz, co oferuje większe możliwości niż zwykłe formularze HTML.

Obecna wersja ColdFusion jest zgodna z protokołami POP3 i Lightweight Directory Access Protocol (LDAP). Oznacza to możliwość obsługiwania poczty elektronicznej pochodzącej z zewnętrznych serwerów POP3. Ponadto można przeszukiwać informacje znajdujące się na serwerze LDAP (np. Netscape Directory Server), a także manipulować nimi i włączać do projektu aplikacji.

Dzięki narzędziu o nazwie Search 97 firmy Verity, ColdFusion umożliwia indeksowanie i przeszukiwanie wiele różnych typów danych. Pozwala to programiście na wyposażenie swoich aplikacji WWW w lepsze funkcje wyszukiwania.

Doskonała wydajność

Wyraźne zwiększenie wydajności nowej wersji pakietu ColdFusion w stosunku do poprzednich wydań to cecha niezwykle istotna. Zastosowanie w pakietach ColdFusion 2.0 i 3.0 tej samej aplikacji katalogowej pozwala stwierdzić, że nowa wersja ColdFusion działa o znacznie sprawniej. Może to być wynikiem ulepszonego kompilatora albo buforowania stron w pamięci. Również działanie aplikacji, wykorzystującej nowe funkcje obsługi tablic, dostępne w wersji 3.0, potwierdziło wysoką wydajność.

Pakiet ColdFusion w wersji 3.0 zasługuje na zainteresowanie ze względy na dobrą wydajność, łatwą administrację oraz możliwość korzystania z nowych narzędzi do budowy aplikacji.


TOP 200