Serwer dla wymagających

Przetestowaliśmy najnowszy serwer oferowany przez Optimusa Adler Quad Pentium Pro.

Przetestowaliśmy najnowszy serwer oferowany przez Optimusa Adler Quad Pentium Pro.

Od lipca br. Optimus sprzedaje nowy serwer wyposażony w procesor lub procesory Pentium Pro. Do naszych testów trafiła konfiguracja wyposażona w 2 procesory Pentium Pro 200 MHz. Maksymalnie serwer może być wyposażony w cztery takie procesory.

Testowany serwer Optimusa zbudowany jest na bazie intelowskiej płyty Alder z zestawem układów Orion, która obsługuje 1-4 procesorów Pentium Pro (na płycie znajdują się dwa sloty umożliwiające instalację dwóch kart procesorowych po dwa procesory na kartę). Mogą z nią współpracować procesory Pentium Pro 166 i 200 MHz. Optimus dostarcza ten serwer z procesorem Pentium Pro 200 MHz. Alder Quad Pentium Pro obsługuje do 1 GB pamięci RAM ECC (z korektą błędów) na osobnej karcie pamięci. W fazie testów znajduje się 3 GB karta pamięci RAM. W testach posługiwaliśmy się maszyną z 128 MB RAM. Na płycie głównej znajduje się także zintegrowany dwukanałowy sterownik Fast & Wide SCSI-2 (Adaptec 7870), karta grafiki SVGA (standardowo 512 KB pamięci z możliwością rozszerzenia do 1 MB), sterownik DMA IDE, dwa porty szeregowe i jeden równoległy oraz gniazdo klawiatury i myszy. Na płycie zintegrowane są także urządzenia wejścia/wyjścia serwera. Składa się na nie 10 gniazd: cztery dedykowane sloty EISA typu Bus Master oraz 6 slotów PCI (podwójna magistrala o prędkości przesyłu danych

133 MBps).

Nowy rozbudowany, dostępny w pięciu językach AMI BIOS pozwala administratorowi w zaawansowany sposób diagnozować i konfigurować serwer. Najważniejsze cechy nowego BIOS-u (będącego jeszcze podczas naszych testów w wewnętrznych testach Optimusa) to relokacja pamięci (memory remapping), dziennik błędów (error loging), możliwość blokady klawisza RESET, możliwość nałożenia restrykcji na procedurę Boot serwera, dostęp do magistrali diagnostycznej 12C oraz - co najciekawsze - możliwość pracy w trybie plug-end-play z Windows NT 4.0.

Podczas testów spodobała się nam szczególnie dobrze skonstruowana obudowa serwera. Wyposażona jest ona w dwuwierszowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny, informujący użytkownika o stanie całego systemu, oraz trzy diody dla każdego z sześciu dysków informujące o zasilaniu, odczycie/zapisie danych oraz ewentualnym uszkodzeniu dysku. Obudowa standardowo wyposażona jest w dwa zasilacze, które mogą pracować w trybie redundancji. Dodatkowo można także zainstalować trzeci, awaryjny zasilacz. Wszystkie zasilacze wyposażone są w wentylatory z detekcją uszkodzenia.

W celu ochrony serwera przed dostępem do jego wnętrza możliwe jest zainstalowanie specjalnej kłódki. Taka sama kłódka może też zabezpieczać cały podsystem dyskowy serwera. Za pomocą unikalnego kluczyka można też ograniczyć dostęp do tzw. front panela, czyli urządzeń 5,25", przycisków Power i Reset oraz stacji dyskietek.

Administrator może także na bieżąco monitorować takie parametry serwera, jak: napięcie, temperatura, watchdog timer, otwarcie obudowy, zasilanie, blokada przycisków Power i Reset. Wraz z serwerem użytkownik otrzymuje bezpłatnie oprogramowanie LANDesk Server Manager 1.3 służące do zarządzania serwerem i siecią. W ramach współpracy z Intelem Optimus oferuje także kartę LANDesk Server Monitor. Karta ta wraz z oprogramowaniem umożliwia zdalne zarządzanie z jednej konsoli wieloma serwerami pracującymi w firmie, monitorowanie w czasie rzeczywistym podsystemów serwera, monitorowanie błędów systemu operacyjnego, płyty głównej, pamięci, urządzeń SCSI i macierzy dyskowej. Pozwala także przeprowadzać automatyczną inwentaryzację sprzętową: gromadzić numery seryjne płyty głównej, procesorów, BIOS-u i wszelkich innych podzespołów komputera. Karta LANDesk Server Monitor wyposażona jest także w czujnik temperatury, który w połączeniu z oprogramowaniem stanowi znakomite źródło informacji o stanie, w jakim znajduje się serwer. Możliwe jest także zdefiniowanie progów bezpieczeństwa, po których uaktywniany jest alarm i podejmowane są automatycznie kolejne akcje zdefiniowane przez administratora, np. wyłączenie serwera i wysłanie pocztą elektroniczną lub na pager informacji o tym fakcie do odpowiedzialnej osoby.

Standardowo na serwerze instalowany jest system operacyjny Windows NT Server 3.51, jednak komputer ten może być platformą sprzętową dla każdego systemu, który pracuje w trybie wieloprocesorowym. Nowy AMI BIOS przystosowany jest do współpracy z systemem operacyjnym Windows NT Server 4.0. Wersja beta 2 tego systemu poprawnie rozpoznawała wszystkie komponenty serwera, nawet te pracujące w trybie plug-end-play.

Podsumowanie

Testowany Alder Quad Pentium Pro - jak na swoją klasę sprzętową - jest serwerem o średniej cenie. Podczas testów sprawował się praktycznie bez zastrzeżeń. Żadnych uwag nie miały do niego także systemy operacyjne pracujące w trybie SMP: Windows NT 3.51, Windows NT 4.0 Beta 2 oraz NetWare 4.1 SMP. W celu zmierzenia jego rzeczywistej wydajności odłączyliśmy go od sieci i wykonaliśmy standardowy zestaw testów aplikacyjnych. Jego rezultaty widoczne są obok. Niemniej jednak wyniki te podajemy tylko w celu orientacji co do mocy serwera. Tak naprawdę jego wydajność powinna być mierzona w silnie obciążonym środowisku sieciowym, a takiego w pełni mierzalnego poziomu obciążenia nie jesteśmy w stanie zasymulować w naszej sieci redakcyjnej. Cena serwera Alder Quad Pentium Pro w podstawowej konfiguracji z jednym procesorem wynosi 15 tys. USD. Podobna konfiguracja w przypadku maszyny z czterema procesorami kosztuje ok. 25 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200