Serwer dla małej i średniej firmy

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić funkcjonowanie małej czy średniej firmy bez zaplecza informatycznego. Podstawowym elementem takiego zaplecza jest oczywiście serwer. Obecnie na rynku firmom z sektora MŚP oferuje się całą gamę serwerów - od prostych serwerów (np. NAS) świadczących usługi kilkunastu pracownikom, przez bardziej rozbudowane serwery stelażowe, do serwerów kasetowych (na których można uruchamiać bardziej wymagające aplikacje, np. duże bazy danych, ERP czy CRM), zdolnych obsłużyć nawet ponad sto stanowisk pracy.

Serwery świadczą różne usługi: przechowują i udostępniają pliki, zarządzają drukarkami czy zapewniają użytkownikom sieci komputerowej dostęp do określonych zasobów informatycznych. Mogą też obsługiwać pocztę e-mail, zarządzać bazą danych czy wreszcie pełnić rolę serwera WWW, a także zapewniać bezpieczeństwo danym, wykonując automatycznie kopie zapasowe danych znajdujących się na dyskach wszystkich komputerów PC funkcjonujących w firmie. Mając na uwadze konstrukcję, mogą to być urządzenia wolno stojące (wieże podobne do klasycznego komputera PC), stelaże (instalowane w standardowych szafach) czy kasety (instalowane w specjalnych obudowach).

Prosty serwer (szczególnie wolno stojący) przypomina w wyglądu zwykły komputer PC. Jednak komputer PC i serwer różnią się głównie tym, że pecet jest używany tylko przez jednego użytkownika, a serwer świadczy swe usługi - za pośrednictwem sieci komputerowej - wszystkim stanowiskom pracy znajdującym się w firmie.

Zobacz również:

  • Grupa MTP wybrała system ERP firmy Soneta
  • HPE zaprezentowało serwer nowej generacji HPE ProLiant RL300 Gen11
  • TikTok zmienia strategię dotyczącą bezpieczeństwa danych

Ile może kosztować serwer obsługujący małą lub średnią firmę? Zakres cen jest bardzo szeroki, co oczywiście zależy od konfiguracji serwera i jego możliwości obliczeniowych. I tak, prosty serwer może kosztować nie więcej niż 2 tys. zł, ale za serwer klasy "high end", na którym można uruchamiać bardzo wymagające aplikacje, można zapłacić nawet dziesięć razy więcej.

Jeśli serwer ma wykonywać tylko podstawowe zadania (udostępnienie plików i ich backup oraz obsługa do 10 stanowisk pracy), należy brać pod uwagę dwie opcje: NAS albo maszyna Windows Home Server. Rozwiązania takie mają w swoich ofertach np. firmy Dell, Netgear, QNAP i Synology. Decydując się na serwer z wyższej półki, należy sprawdzić ofertę takich firm, jak HP, Oracle, Fujitsu i IBM.

Przystępując do wyboru serwera należy na początku zdefiniować, jakie aplikacje będą na nim uruchamiane. Czy będzie to np. baza danych, oprogramowanie obsługujące pocztę elektroniczną (jeśli tak, to iloma kontami pocztowymi będzie zarządzać) czy może system do monitorowania otoczenia, wykorzystujący do tego celu kamery IP. Rzecz w tym, że kupując serwer dobieramy jego moc oraz całą konfigurację pod kątem aplikacji, jakie będzie obsługiwać.

Należy też pamiętać o tym, że kupując serwer nie płacimy tylko za sprzęt, ale również za zainstalowane na nim oprogramowanie. Dlatego ten sam serwer (mówiąc ten sam, mamy na myśli warstwę sprzętową) może równie dobrze kosztować np. 2 tys. zł, ale już w wersji z dodatkowym oprogramowaniem 3 tys. zł.

Wybierając serwer należy mieć na uwadze tak ważny parametr, jak skalowalność. Chodzi o to, aby razem z rozwojem firmy (czy zwiększeniem liczby pracowników) można też rozbudować istniejący serwer, a nie kupować drugi serwer, co jest oczywiście kosztowniejsze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200