Serwer dla małej i średniej firmy

NAS to nic innego jak specyficznego rodzaju sieciowy interfejs, z usług którego z jednej strony korzystają klienci, a z drugiej system pamięci masowej. Rozwiązanie różni się tym od klasycznego komputera, że możne je obsługiwać nie używając standardowych urządzeń I/O (takich jak monitor, mysz i klawiatura), ponieważ użytkownik kontroluje je zdalnie poprzez sieć. Większość urządzeń NAS pracuje pod kontrolą oprogramowania opartego na systemie Linux.

Najprostsze systemy NAS, dedykowane naprawdę małym firmom, zawierają w konfiguracji podstawowej jeden twardy dysk, np. o pojemności 1 TB. Producenci instalują w nich oczywiście dodatkowe kieszenie (serwery NAS klasy podstawowej zawierają najczęściej cztery kieszenie na dyski twarde), w których w miarę wzrastających potrzeb, użytkownik może instalować kolejne dyski twarde. Serwery NAS są idealnym rozwiązaniem dla firm, które poszukują komputera oferującego tylko podstawowe usługi - a więc przechowującego pliki i udostępniającego je wszystkim osobom zatrudnionym w firmie oraz wykonującego automatycznie (poprzez sieć) kopie zapasowe komputerów PC.

Zobacz również:

  • Trendy i wyzwania dla przedsiębiorców w 2024 roku – ekspercka analiza Comarch
  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
Serwer dla małej i średniej firmy

Serwer TS-870U-RP firmy QNAP

Przykładem takiego serwera może być wolno stojące urządzenie firmy Synology noszące nazwę DS413. To energooszczędny, czterodyskowy serwer NAS. Energooszczędny, ponieważ można go wprowadzić (wówczas gdy nie jest używany) w stan hibernacji. Zainstalowane w nim wentylatory i dyski zostają w tym momencie zatrzymane i serwer pobiera wtedy (będąc w stanie czuwania) moc o wielkości tylko 3,3 W. Można też wprowadzić w stan hibernacji tylko dyski twarde. Wówczas pobór mocy spada z 35,6 W (przy pełnym obciążeniu do 13 W).

Producent podaje, że serwer odczytuje dane zaszyfrowane 256-bitowym kluczem AES z szybkością 23,46 MB/s, a zapisuje z szybkością 46,81 MB/s. Pliki niezaszyfrowane są natomiast odczytywane z szybkością 111 MB/s, a zapisywane z szybkością 80 MB/s. Serwer w konfiguracji podstawowej kosztuje ok. 2 tys. zł.

Jeśli firma ma większe potrzeby, może się zdecydować na system NAS z wyższej półki. Przykładowo mogą to być np. takie rozwiązania firmy QNAP, jak TS-870U-RP (osiem półek na dyski twarde) czy TS-1270U-RP (dwanaście półek na dyski). Są to serwery stelażowe o wysokości 2U, wyposażone w dwurdzeniowe procesory firmy Intel. Serwery mają po dwa porty Gigabit Ethernet (z możliwością rozbudowy do sześciu portów Gigabit Ethernet lub do czterech portów Ethernet 10 Gb/s). Urządzeniami zarządza firmware zgodny z pakietem oprogramowania Surveillance Station Pro (ważne dla frm zainteresowanych monitorowaniem otoczenia), który zapewnia współpracę z ponad 1400 modelami kamer IP. Są to już nieco droższe urządzenia. I tak np. serwer QNAP TS-1270U-RP kosztuje 2183 euro (plus VAT).

A oto kilka innych propozycji dotyczących serwerów NAS przeznaczonych dla MŚP, dostępnych na polskim rynku: ActiData (actiNAS Mini 500), Action (Actina Solar S212), D-Link (DNS-1200-05), Iomega (StorCenter px4-300d), Netgear (ReadyNAS NVX) czy Thecus (N5500).

Zdjęcie Actina_Solar_S212.jpg

Podpis: Serwer Actina Solar S212 firmy Action

Ciekawą propozycją jest urządzenie produkowane przez firmę Actina: serwer Actina Solar S212. Urządzenie może zawierać dyski twarde o ogólnej pojemności do 36 TB i jest standardowo wyposażone w oprogramowanie Windows Storage Server 2008 R2. Użytkownik może też kupić serwer w wersji z innym systemem operacyjnym: Windows Storage Server 2008 R2 Workgroup, Windows Storage Server 2008 R2 Standard, Open-e DSS V6 lub FreeNAS. Serwer ma wysokość 2U i zawiera czterordzeniowy procesor, 12 wolnych półek hot-swap na dyski SAS/SATA, 2 porty Gigabit Ethernet, 3 złącza PCI-e oraz dwa zasilacze (redundancja). Dyski twarde obsługuje kontroler SAS 6G/SATA 2.0 RAID z 512 MB pamięci cache (bufor na dane) i zabezpieczeniem flash.


TOP 200