Serwer dla małej i średniej firmy

Serwer nie jest wyspą odizolowaną od reszty świata - komunikuje się z nim za pośrednictwem portów sieciowych. Mogą to być porty Fast Ethernet 100 Gb/s lub porty gigabitowe, które wymieniają pakiety z siecią z szybkością 1000 Mb/s, czyli 1 Gb/s. W serwerze nie znajdziemy raczej portu FireWire, ale na pewno będą to porty USB (2.0 lub szybsze 3.0). Jeśli zamierzamy dołączyć do serwera zewnętrzne dyski, możemy to robić za pośrednictwem portu USB. Dobrze jest jednak wybrać serwer, który zawiera również port eSATA, do którego możemy dołączyć dysk zawierający taki interfejs i używać go np. do wykonywania kopii zapasowych danych.

Systemy operacyjne

Jeśli chodzi o systemy operacyjne zarządzające serwerami, to nie mamy tu dużego wyboru. Może to być właściwie jeden z trzech systemów operacyjnych: Windows, Apple lub Linux. Serwery biznesowe pracują najczęściej pod kontrolą systemu Windows (Microsoft). Linux możemy natomiast często spotkać w serwerach, które świadczą usługi WWW. Z kolei Apple oferuje serwerowy system operacyjny OS X 10.8, któremu towarzyszy oprogramowanie Server App, wykorzystywane do zarządzania serwerami tej platformy. Warto jednak pamiętać, że system OS X 10.8 MacOS można instalować wyłącznie na komputerach, których warstwa sprzętowa jest zgodna z rozwiązaniami firmy Apple. A są to z reguły drogie rozwiązania. W przypadku serwerów Windows sytuacja jest dużo lepsza, ponieważ rynek oferuje nam całą gamę komputerów x86 - od bardzo tanich do drogich.

Zobacz również:

  • Trendy i wyzwania dla przedsiębiorców w 2024 roku – ekspercka analiza Comarch
  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
Serwer dla małej i średniej firmy

Serwer DS413 firmy Synology

Firmy domowe mogą instalować system Windows Home Server. Jednak w małych i średnich firmach spotkamy obecnie najczęściej system operacyjny Windows Small Business Server 2011 (wersja Standard albo Essentials). System w wersji Standard może obsługiwać do 75 użytkowników, a w wersji Essentials do 25 użytkowników.

Najnowszą propozycją firmy Microsoft w tym obszarze jest oprogramowanie Windows Server 2012, które wspiera funkcjonalności nakierowane na chmury obliczeniowe. Windows Server 2012 zawiera nową wersję oprogramowania Hyper-V (które pozwala konfigurować na serwerze maszyny wirtualne) i kładzie nacisk na ścisłą integrację usług z chmurami (zarówno publicznymi, jak i prywatnymi).

Microsoft ujednolicił wersje systemu Windows Server 2012, tak aby firmy mogły wybierać oprogramowanie, które zaspokaja najlepiej ich potrzeby. Firma oferuje cztery wersje systemu: Windows Server 2012 Datacenter (dla środowisk obliczeniowych opartych na chmurach prywatnych charakteryzujących się wysokim poziomem wirtualizacji, Windows Server 2012 Standard (dla środowisk niezwirtualizowanych lub oferujących niski poziom wirtualizacji), Windows Server 2012 Essentials (oprogramowanie dla małych firm zatrudniających maksymalnie 25 pracowników, w których są używane serwery wyposażone maksymalnie w 2 procesory) oraz Windows Server 2012 Foundation (wersja dedykowana małym firmom z maksymalnie 15 użytkownikami, w których są używane serwery jednoprocesorowe).

NAS (Network-Attached Storage) jako pierwszy serwer w firmie

Rozwiązania typu NAS (Network-Attached Storage) reprezentują stosunkowo prostą i niedrogą infrastrukturę serwerową. Mała firma może zacząć swoją działalność kupując na początek właśnie prosty serwer NAS. Czym jest serwer NAS? Mówiąc najprościej, jest to zewnętrzny dysk wyposażony w interfejs sieciowy. Biorąc pod uwagę wspierane funkcjonalności, serwery NAS można porównać do dobrze znanego oprogramowania Microsoft Windows Server - serwerowy system operacyjny firmy Microsoft przeznaczony dla użytkowników domowych, opracowany na bazie systemu Windows Server 2003.

Serwery NAS mogą z powodzeniem spełnić oczekiwania mniej wymagających firm z sektora MŚP, które nie muszą przetwarzać szybko dużych porcji danych, a zależy im na udostępnianiu plików czy wdrożeniu np. systemu do monitorowania otoczenia. Wdrożenie oraz skonfigurowanie prostego systemu NAS nie jest trudne, co dla małej czy średniej firmy, często niezatrudniającej na stałe informatyka, jest istotnym czynnikiem przemawiającym za tego typu rozwiązaniem. Jeśli jednak firma ma większe wymagania, może się zawsze zdecydować na system NAS klasy high end, które będzie wspierać dużo bardziej zaawansowane opcje i technologie, w tym mechanizmy wirtualizujące zasoby.


TOP 200