Serwer dla małej i średniej firmy

Wyobraź sobie na przykład, że w pewnym momencie zdecydujesz się zainstalować na serwerze dużą bazę danych. Aby to było możliwe, serwer powinien mieć do dyspozycji pamięć masową zdolną zmagazynować np. 8 TB danych. Jeśli posiadasz serwer charakteryzujący się małą skalowalnością, może się okazać, że będziesz zmuszony kupić kolejny.

Serwer dla małej i średniej firmy

Serwer PowerEdge T420 firmy Dell

W wypadku, gdy serwer można rozbudować, wystarczy dołączyć do niego następne dyski twarde i serwer jest już przygotowany do tego, aby zarządzać dużą bazą danych. To samo można powiedzieć o innych parametrach serwera, takich jak np. pamięć systemowa. Jeśli w serwerze znajduje się większa liczba gniazd DIMM, zwiększenie pojemności pamięci systemowej nie powinno nam sprawić większych kłopotów.

Zobacz również:

  • Trendy i wyzwania dla przedsiębiorców w 2024 roku – ekspercka analiza Comarch
  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych

Serwer PowerEdge T420 produkowany przez firmę Dell jest dobrym przykładem systemu obliczeniowego, który charakteryzuje się wysoką skalowalnością. Serwer zawiera aż 12 gniazd DIMM (w których można zainstalować pamięć systemową o maks. pojemności 384 GB) oraz osiem kieszeni na napędy 3,5-calowe lub szesnaście kieszeni na napędy 2,5-calowe. Serwer może zawierać dyski twarde o ogólnej maks. pojemności 32 TB.

Jeszcze kilkanaście lat temu w małych i średnich firmach nikt nie myślał o wirtualizacji zasobów, w tym o technologiach pozwalających konsolidować wiele wirtualnych maszyn w ramach jednego fizycznego serwera. Obecnie jest to już standardowa metoda konsolidowania serwerów, stosowana nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, ale również w małych czy wręcz domowych firmach.

To samo można powiedzieć o technologiach zapewniających danym integralność i bezpieczeństwo, takich jak np. RAID. Obecnie wszystkie serwery dedykowane dla firm MŚP wspierają tę technologię. I tak serwery klasy podstawowej wspierają najprostsze metody ochrony danych: systemy RAID 0 lub 1. Serwery z wyższej półki oferują już bardziej zawansowane metody, takie jak systemy RAID 5 czy 10.

Warstwa sprzętowa

Wszystkie dane generowane przez firmę muszą być oczywiście przechowywane w pamięci masowej serwera. Minimalna pojemność takiej pamięci powinna wynosić nie mniej niż 500 GB. Rozwój technologii spowodował, że dyski twarde najnowszej generacji mają wielokrotnie większą pojemność (do 4 TB), tak iż zwiększenie pojemności pamięci masowej nie stwarza obecnie najmniejszych problemów.

Większość serwerów przeznaczonych dla małych i średnich firm zawiera dyski twarde wyposażone w interfejs Serial ATA (SATA). Serwery z wyższej półki zawierają wydajniejsze dyski, charakteryzujące się szybszym interfejsem Serial Attached SCSI (SAS). Serwerowe systemy dyskowe SATA i SCSI wspierają najczęściej technologię RAID (Redundant Array of Inexpensive Disks), która zapewnia danym bezpieczeństwo.

Serwer powinien też dysponować silnym procesorem oraz pamięcią systemową, mającą pojemność kilku lub kilkunastu gigabajtów (uważa się, że powinna to być pamięć o pojemności nie mniejszej niż 4 GB). Wielkość pamięci systemowych, jak i rodzaj procesora (może to być jednordzeniowy lub wielordzeniowy procesor) zależy oczywiście od aplikacji, jakie dany serwer będzie obsługiwać. Proszę też pamiętać, że serwer może mieć więcej niż jedno gniazdo na procesor. Mając np. serwer zawierający dwa takie gniazda i procesory zawierające dwa rdzenie, dysponujemy czterordzeniowym systemem obliczeniowym. Producenci instalują w serwerach przeznaczonych dla firm MŚP procesory x86. Dominują tu produkty dwóch firm: AMD (układy Opteron) oraz Intela (układy Xeon).


TOP 200