Serwer blade klasy ekonomicznej

PrimergyBX300 - pierwszy serwer blade Fujitsu Siemens Computers.

PrimergyBX300 - pierwszy serwer blade Fujitsu Siemens Computers.

Serwer blade klasy ekonomicznej

Primergy BX300

Fujitsu Siemens Computers (FSC) zaprezentował swój pierwszy serwer typu blade - Primergy BX300. (zostanie on wprowadzony na rynek w czerwcu br.). Równocześnie firma przedstawiła serwery oparte na procesorach Intel Xeon MP: 4-procesorowe H450 i R450 oraz 8-procesorowy T850. Ten ostatni to obecnie największy komputer oparty na architekturze intelowskiej, oferowany przez FSC.

Ostra maszyna

W serwerach blade są instalowane energooszczędne procesory Intel Pentium III M, wykorzystujące technologię ULV (Ultra Low Voltage). Primergy BX300 może być wyposażony w 2 takie procesory, pamięć operacyjną do 2 GB, 2 dyski twarde o pojemności 40 GB, zintegrowany kontroler RAID-1 oraz 2 gigabitowe interfejsy Ethernet. W obudowie o wysokości 3U mieści się 20 serwerów BX300. Mieszczą się tam również 4 przełączniki LAN (switch blades), 2 karty zarządzające (management blades), 2 moduły zasila- jące i wentylatory. W pojedyn-czej szafie można zainstalować 260 serwerów z 520 procesorami.

Firma reklamuje serwer jako rozwiązanie "klasy ekonomicznej", przeznaczony do budowy farm serwerów projektowanych przede wszystkim dla dostawców usług internetowych. Jego cena w minimalnej konfiguracji - jeden BX300, wyposażony w 2 karty przełączników oraz 2 karty zarządzające - wynosi ok. 10 tys. euro. Koszt każdej dodatkowej karty blade z jednym procesorem, pamięcią RAM i dyskiem twardym będzie wynosić 2,5 tys. euro.

FSC opracowało kompleksowe rozwiązanie zbudowane na bazie modelu Primergy BX300. W jego skład poza serwerem wchodzi system BIG-IP firmy F5 Networks, służący do zarządzania obciążeniem, oprogramowanie Microsoft (Windows 2000 i IIS) lub Red Hat (Linux i Apache), a także Metaframe XP firmy Citrix, pamięć masowa Network Appliance i zasilacz awaryjny PowerStruXure APC.

Największy z serii

Z kolei serwery Primergy T850 wykorzystują procesory Xeon MP, pracujące z częstotliwością 1,6 GHz. Maksymalna pojemność pamięci operacyjnej nie może przekroczyć 32 GB, pamięci dyskowej - 146 GB. System zbudowano z wykorzystaniem chipsetu XA-32 IBM-u. Serwer mieści się w obudowie o wysokości 4U.

Dzięki zastosowaniu technologii SMP (Symmetric MultiProcessing) rozbudowa serwera może się odbywać z wykorzystaniem 4-procesorowych "węzłów".

Firma zapewnia, że w trzecim kwartale 2002 r. użytkownicy T850 będą mogli skorzystać z opcji rozbudowy serwera do 16 procesorów. T850 w podstawowej konfiguracji ma kosztować ok. 40 tys. euro.

Uniwersalne serwery: 4-procesorowy Primergy H450 (umieszczony w tradycyjnej obudowie) i R450 (w obudowie do zainstalowania w stelażu) kosztują w podstawowej konfiguracji odpowiednio: 11,4 tys. euro i 10,9 tys. euro.

Piątka z Intela

Firma Fujitsu Siemens Computers zaprezentowała 5 nowych modeli serwerów intelowskich linii Primergy. Modele Primergy H450 i R450 będą dostępne na przełomie kwietnia i maja. Serwer blade Primergy BX300 oraz Primergy T850 pojawią się miesiąc później. Primergy H250 jest już oferowany.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200