Serwer aplikacyjny schodzi pod strzechy

Sybase oferuje serwer aplikacyjny twórcom aplikacji przeznaczonych dla małych i średnich firm.

Sybase oferuje serwer aplikacyjny twórcom aplikacji przeznaczonych dla małych i średnich firm.

Utarło się przekonanie, że aplikacje trój- i wielowarstwowe są dobre tylko dla dużych przedsiębiorstw i organizacji, które są w stanie sprostać wydatkom na dodatkowy sprzęt i oprogramowanie do obsługi warstwy logiki biznesowej. Małym i średniej wielkości przedsiębiorstwom muszą wystarczyć aplikacje klient/serwer. Od kilku lat standardem w zakresie osadzania dodatkowej warstwy aplikacji stał się serwer aplikacyjny. Jednak nie jest to produkt dla każdego: program jest kosztowny, posługiwanie się nim wymaga intensywnego szkolenia, czasem specjalistycznych narzędzi oraz na ogół znajomości Javy do oprogramowania logiki biznesowej. Sybase przygotował interesującą ofertę serwera aplikacyjnego dla twórców aplikacji, przeznaczoną dla małych i średnich firm.

Serwer do wyboru

Sybase był jednym z pionierów rynku serwerów aplikacyjnych - początkowo jedynie jako pośredniej warstwy dla aplikacji rozproszonych PowerBuildera (PB), a potem jako samodzielnego produktu Jaguar. Rozbudowana wersja Jaguara to Sybase Enterprise Application Server 4.0 (EAS 4.0). Jest dostępna w czterech wersjach: bezpłatnej edycji Developer dla programistów, Small Busines (w cenie 3 tys. USD na serwer), Advanced (7500 USD na procesor) i Enterprise (20 tys. USD na procesor). Podane ceny (na rynku amerykańskim) dotyczą licencji Web dla nielimitowanej liczby użytkowników. Istnieje również możliwość licencjonowania serwera dla ograniczonej liczby konkretnych użytkowników.

Wszystkie edycje EAS pozwalają na osadzanie na serwerze aplikacji złożonych z komponentów COM/COM+, C/C++, CORBA, EJB oraz PowerBuildera. EAS jest jedynym , pozwalającym na osadzanie (niewizualnych) komponentów PB. Programiści korzystający z PowerBuildera nie mają więc wielkiego wyboru, jeśli zamierzają tworzyć aplikacje wielowarstwowe i aplikacje dostępne z sieci, a nie chcą pozbawić się dostępu do już opracowanych komponentów i aplikacji. Wszystkie edycje EAS 4.0 są certyfikowane przez Suna na zgodność ze specyfikacją Java 2 Enterprise Edition 1.2. Podobnie jak inni twórcy serwerów aplikacyjnych, Sybase zapewne niedługo dostarczy wersję zgodną z najnowszą specyfikacją J2EE 1.3.

Tanio robisz, mało płacisz

Sybase chwali się przodownictwem na rynku baz danych Sybase SQL iAnywhere wbudowanych w aplikacje, przeznaczone dla małych i średnich organizacji. Są to jednak typowe aplikacje klient/serwer, niedostępne z sieci Web, które ostatnio tracą popularność. W celu promowania swojego serwera aplikacyjnego jako pośredniej warstwy aplikacji dla małych i średnich organizacji Sybase zaproponował dwie promocje: obniżkę ceny serwerów aplikacyjnych o 50% i kosztów szkolenia o 30% oraz wprowadzenie wersji OEM serwera aplikacyjnego dla programistów i użytkowników aplikacji.

Wersja OEM to interesująca oferta przede wszystkim dla niezależnych twórców aplikacji. Cena wersji OEM serwera aplikacyjnego nie jest stała, ale stanowi wynegocjowaną część ceny aplikacji sprzedawanej klientowi. Jeżeli dostarcza on aplikacje tanie, zapłaci mało za serwer aplikacyjny Sybase. Wydaje się, że będzie to również ciekawa oferta dla licznych w Polsce firm tworzących aplikacje przy użyciu PowerBuildera, zwłaszcza że EAS jest "naturalnym" kontenerem aplikacji PB.


TOP 200