Serwer aplikacji dla Web

Oracle Application Server

Firma Oracle opracowała serwer aplikacji Oracle Web Application Server 3.0 przeznaczony do obsługi aplikacji bazodanowych działających w Internecie. Web Application Server 3.0 jest dostępny na rynku od 29 kwietnia br. dla Sun Solaris w wersji Advanced, zapewniającej obsługę transakcji; wersja Standard dostępna od końca maja br. nadaje się do aplikacji nie wymagających obsługi transakcji przez Internet.

Oracle Application Server 3.0 jest elementem składowym architektury Network Computing Architecture (NCA), opracowanej do zastosowań w Internecie. Architektura NCA jest oparta na wykorzystaniu rozszerzalnych elementów: serwera bazy danych i serwera aplikacji współpracujących z "chudymi" klientami, korzystającymi jedynie z przeglądarki WWW.

Funkcjonalność każdego z elementów tej architektury może być rozszerzona przez wykorzystanie tzw. kartuszy (cartridge), dołączanych przez specjalną szynę programową do uniwersalnego serwera bazy danych lub do serwera aplikacji. Klienci tj. przeglądarki WWW mają już możliwości rozszerzania właściwości za pomocą appletów Java lub elementów ActiveX.

Oracle Application Server 3.0 korzysta z brokera rozproszonej komunikacji obiektowej ORB (Object Request Broker) opartego na standardzie CORBA (opracowanym przez konsorcjum producentów Object Management Group). Broker zarządza komunikacją z klientami oraz współpracuje z różnymi kartuszami dołączonymi do serwera aplikacji.

Rozproszona komunikacja obiektowa realizowana przez broker obiektowy pozwala na współpracę z wieloma Web Serwerami, które mogą działać na oddzielnych komputerach małej mocy (do obsługi protokołu HTTP nie jest potrzebna duża moc obliczeniowa) dołączonych do sieci i zapewniających dostateczne pasmo dostępu dla klientów. Jest to więc produkt skalowalny. Co jest równie ważne, możliwe jest także używanie dowolnych Web Serwerów - Oracle Web Application Server 3.0 może współpracować z Web serwerami Microsoft, Netscape i Spyglass.

Kartusze

Oracle Web Application Server może być programowany za pomocą języka PL/SQL (proceduralnego rozszerzenia SQL, stosowanego do programowania aplikacji bazodanowych Oracle), gdyż jest wyposażony w kartusz PL/SQL. Może być także programowany w językach Java i Perl, gdyż zawiera kartusze interpretera tych języków.

Współpracuje bezpośrednio z serwerami baz danych Oracle, ale może także współdziałać z innymi bazami danych, gdyż dostępny jest kartusz obsługi komercyjnych sterowników ODBC.


TOP 200