Serwer Sun Fire T2000

Wśród serwerów firmy Sun Microsystem jest np. Sun Fire V440, w którym wszystko jest znaczne: rozmiary, pobór energii, no i cena. Producent oferuje też tani serwer Sun Fire X2100, z jednym procesorem AMD. Pomiędzy nimi plasuje się nowy Sun Fire T2000, zwiastujący nową klasę serwerów klasy średniej - z nowym procesorem UltraSparc T1, o małym poborze mocy i kompaktowej budowie.

Wśród serwerów firmy Sun Microsystem jest np. Sun Fire V440, w którym wszystko jest znaczne: rozmiary, pobór energii, no i cena. Producent oferuje też tani serwer Sun Fire X2100, z jednym procesorem AMD. Pomiędzy nimi plasuje się nowy Sun Fire T2000, zwiastujący nową klasę serwerów klasy średniej - z nowym procesorem UltraSparc T1, o małym poborze mocy i kompaktowej budowie.

32 wątki technologii CoolThreads

Serwer T2000 ma do dyspozycji tylko jeden układ CPU, ale za to wielordzeniowy. Sun umieścił w nim nowy procesor UltraSPARC T1 (nazwa kodowa Niagara), oparty na technologii CoolThreads, czyli 8 rdzeniach, z których każdy ma 4 wątki. W sumie 32 wątki upakowane w CPU na powierzchni 2 cali kwadratowych. Serwer pobiera tylko 385 W energii i ma wysokość 2U.

Sun instaluje w nim trzy gniazda PCI-E i dwa PCI-X. Do tego dochodzą cztery porty Gigabit Ethernet i dwa zasilacze (redundancja), które przeszły z powodzeniem test polegający na wyłączeniu jednego zasilacza i sprawdzeniu czy drugi zasilacz przejmuje jego obowiązki w sposób niezauważalny dla użytkownika.

W serwerze można zainstalować do 32 GB pamięci RAM (dwa gniazda na moduły RAM DDR o pojemności 16 GB). Każdy rdzeń układu UltraSPARC reprezentuje oddzielny procesor, chociaż wszystkie współużytkują jedną jednostkę obliczeniową FPU (Floating-Point Unit). To właśnie m.in. dzięki takiemu rozwiązaniu układ pobiera tylko 80 W energii i wydziela mało ciepła.

Jeśli chodzi o 8 rdzeni i 32 wątki nowego procesora Suna trzeba pamiętać, że wszystkie wirtualne procesory rywalizują ze sobą o dostęp do współużytkowanych zasobów serwera. Wstrzymane wątki (czyli procesy czekające na określone wydarzenie, np. na odbiór danych z pamięci) są odkładane na bok, gdzie czekają na wznowienie. Po wznowieniu wątek trafia zawsze do kolejki "round-robin" (każdy rdzeń układu UltraSPARC T1 dysponuje własną kolejką).

Wszystkie rdzenie komunikują się ze sobą za pośrednictwem połączeń opartych na architekturze krosownicy, dlatego wymieniają dane z dużą szybkością. Rozwiązanie swoje zalety ujawnia wtedy, gdy jedna aplikacja korzysta z usług wielu rdzeni.

Ponieważ układ UltraSPARC T zawiera tylko jedną jednostkę FPU, serwer obsługuje dużo lepiej aplikacje wielowątkowe (np. serwery webowe czy serwery aplikacji) niż aplikacje wykonujące cały czas jeden wątek (np. programy symulujące różne procesy).

Lekki i cichy

Serwer jest w pełni zgodny ze standardem Sparc V9, dlatego obsługuje bez problemu wszystkie programy napisane dla dowolnej platformy UltraSPARC.

Pierwsza rzecz, jaka rzuca się od razu w oczy, to waga serwera. Jak na produkt 2U (wysokość) zawierający dwa zasilacze i cztery dyski twarde (wspierające opcje "wymiany na gorąco"), serwer jest wyjątkowo lekki. Głównie za sprawą 2,5-calowych dysków SAS (Serial Attached SCSI) i chassis o długości 2/3 szafy. Z tyłu serwera znajdują się dwa zasilacze, cztery porty Gigabit Ethernet, port szeregowy RS-232, port do podłączenia konsoli, dwa porty USB (2.0) i port SC (Subcriber Connector; zarządzanie oparte na Ethernecie i oprogramowaniu Lights-out System Management).

Sun instaluje w serwerze cztery gniazda: dwa PCI-X i dwa PCI-E. W testowanym serwerze jeden port PCI-X obsługiwał kontroler SAS, jednak Sun obiecuje, że w jednej z kolejnych wersji serwera kontroler będzie już zagnieżdżony na płycie głównej. Z przodu serwera użytkownik ma do dyspozycji dwa porty USB, cztery kieszenie na 2,5-calowe dyski twarde SAS (73 GB) i napęd DVD.

Testowany serwer zainstalowano w szafie obok serwera wyposażonego w cztery dwurdzeniowe układy Opteron. Pierwsze porównanie dowiodło, że serwer oparty na Opteronach pracuje głośniej i pobiera dużo więcej prądu.

<hr size="1" noshade>Ocena Sun Fire T2000

Serwer Sun Fire T2000

Sun Fire T2000

Producent: Sun (http://www.sun.com )

Krótka charakterystyka: serwer T2000 jest oparty na najnowszym, ośmiordzeniowym układzie UltraSPARC T1 (wersja 1 lub 1,2 GHz). Charakteryzuje się bardzo małym poborem mocy (a więc i niską emisją ciepła) i zadowalającą wydajnością, szczególnie podczas obsługi aplikacji wykonujących wiele wątków. Do słabych stron produktu należy zaliczyć fakt, że układ Niagara zawiera tylko jedną jednostkę obliczeniową FPU (co przekłada się na mniejszą wydajność w przypadku obsługi aplikacji jednowątkowych).

Cena: w podstawowej konfiguracji (razem z pakietem Full Protection Plan) 7795 USD.<hr size="1" noshade>

Aplikacje jedno- i wielowątkowe

Testując serwer T2000 można zauważyć, że obsługuje on dużo lepiej aplikacje wielowątkowe niż jednowątkowe (w przypadku serwerów intelowskich czy serwerów wyposażonych w układy AMD nie odgrywa to istotnej roli). Stąd wniosek, że przed zakupem T2000 warto najpierw sprawdzić, jakiego rodzaje aplikacje ma obsługiwać.

Jeden z testów polegał na skompilowaniu i następnie uruchomieniu oprogramowania Apache 2.0.54 na serwerze T2000 (Solaris 10), a następnie na serwerze zawierającym cztery dwurdzeniowe układy Opteron, który pracował pod kontrolą systemu operacyjnego Red Hat Enterprise Linux 4. Serwer oparty na Opteronach potrzebował na wykonanie tego zadania 2,12 s. Serwer T2000 kompilował oprogramowanie Apache 2.0.54 trochę dłużej. Potwierdza to fakt, że serwerowi T2000 "nie leżą" programy jednowątkowe, a takim jest kompilator.

Następnie na każdym serwerze uruchomiono jednocześnie 32 programy 4K DSA (Digital Signature Algorithm; generatory kluczy szyfrowania). Serwer oparty na Opteronach wykonał zadanie w 44 s, podczas gdy serwer T2000 potrzebował na to 22 min. Widać z tego, że jednostka FPU towarzysząca układowi Niagara nie pracuje wydajnie.

Kolejny test mierzył wydajność serwera Apache (WWW). Tutaj serwer T2000 sprawował się dużo lepiej, ponieważ oprogramowanie WWW pracuje w trybie wielowątkowości. Produkt firmy Sun nie wyprzedził tu co prawda serwera wyposażonego w Opterony, ale pracował od niego tylko o ok. 10% wolniej.

Przekładając to na liczby, serwer wyposażony w Opterony obsługiwał przeciętnie 2500 stron na sekundę (każda strona zawierała 10 elementów graficznych i 8 KB tekstu), a serwer T2000 obsługiwał 2200 takich stron na sekundę. Podobny test uruchomiono też na serwerze wyposażonym w dwa jednordzeniowe układy Xeon 3,4 GHz (system operacyjny Windows 2003 i oprogramowanie IIS). Wynik - 2025 stron na sekundę, a więc nieco gorszy niż w przypadku serwera T2000.

Następnie przyszedł czas na testy SSL. Obsługując taką aplikację, serwer T2000 pracował trzy razy wolniej (115 operacji na sekundę) niż serwer oparty na Opteronach (379 operacji na sekundę). Serwer Windows 2003 (dwa jednordzeniowe układy Xeon) wykonywał 270 operacji na sekundę.

Realne pieniądze z energii

Serwer Sun Fire T2000

Ocena Sun Fire T2000

W jednym z dokumentów opisujących zalety serwera T2000, Sun porównuje koszty związane z utrzymaniem dużej farmy serwerów WWW opartych na systemach obliczeniowych wyposażonych w układy intelowskie z farmą serwerów WWW opartą na systemach obliczeniowych zawierających układy Niagara. Sun utrzymuje, że koszty utrzymania w ruchu takiej farmy można znacznie zmniejszyć, zamieniając serwery oparte np. na dwuprocesorowych układach Intela (system Windows i oprogramowanie WebSphere) na serwery T2000 (system Solaris 10). Producent argumentuje, że wydajność serwera T2000 w przeliczeniu na 1 W poboru energii jest wielokrotnie większa niż w przypadku serwerów intelowskich, co przekłada się na realne pieniądze.

Podsumowanie

Trzeba przyznać, że serwer T2000 rzeczywiście pobiera mało prądu. Dlatego w przypadku konieczności utrzymania w ruchu bardzo dużej liczby systemów obliczeniowych może to odgrywać istotną rolę. Tym bardziej, że jak na serwer oparty na ośmiordzeniowym układzie CPU, nie jest to drogi produkt. Serwer kosztuje w podstawowej konfiguracji (razem z pakietem Full Protection Plan) 7795 USD. Jeśli więc potrzebna jest maszyna do pracy wielowątkowej, warto się przyjrzeć nowemu serwerowi firmy Sun.

<hr size="1" noshade>Podstawowe dane techniczne

Serwer Sun Fire T2000
Procesor: jeden ośmiordzeniowy układ UltraSPARc T1, obsługujący technologię CMT (Chip Multithreading Technology). Każdy rdzeń może wykonywać jednocześnie cztery wątki (tym samym układ reprezentuje 32 wirtualne procesory). Dostępne są modele 1 i 1,2 GHz

Pamięć RAM: 16 gniazd DIMM; maks. 32 GB pamięci RAM

Gniazda: trzy gniazda PCI-Express (x1, x4 i x8), dwa 64-bitowe gniazda PCI-X 133. W jednej z wersji serwera jedno gniazdo PCI-X jest zajęte przez kontroler dysków

Pamięć masowa: do czterech 2,5-calowych dysków SAS (każdy o pojemności 73 GB) - razem 292 GB

Sieć: 4 porty Ethernet 10/100/1000

System operacyjny: Solaris 10

Zarządzanie: kontroler Sun Advanced Lights Out Manager (ALOM) zawierający dwa porty: szeregowy i Ethernet 10/100<hr size="1" noshade>

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200