Serwer IBM wspierający dwurdzeniowe układy Opteron

IBM przygotowuje się do wprowadzenia na rynek dwuprocesorowych serwerów drugiej generacji wyposażonych w układy Opteron. Są to serwery stelażowe, a pierwszy serwer tej linii będzie nosić nazwę eServer 326.

Serwery linii eServer 326 zostały tak zaprojektowane, aby można w nich instalować w przyszłości dwurdzeniowe układy Opteron, które mają się pojawić w ofercie AMD w 2005 r. AMD zaprezentował już taki procesor w sierpniu i robi wszystko, aby stać się pierwszą firmą produkującą dwurdzeniowe układy CPU oparte na zestawie instrukcji x86.

Serwer 326 zawiera dwa razy więcej gniazd na pamięci RAM niż serwer 325 i może obsługiwać pamięć o pojemności do 16 GB (w serwerze 325 do 12 GB). Serwer 326 może też współpracować z dyskami SATA (maks. pojemność do 320 GB). Tej opcji serwer 325 nie wspiera w ogóle.

Zobacz również:

  • Pamięci masowe IBM Storage w hybrydowych środowiskach wielochmurowych
  • Wsparcie dla Windows Server w nowej formule

Inna nowa technologia zastosowana w serwerze 326 nosi nazwę Calibrated Vectored Cooling. Jest to rozwiązanie zapożyczone od serwerów IBM klasy mainframe, optymalizujące przepływ powietrza wewnątrz systemu obliczeniowego (lepsze chłodzenie).

Serwer 326 ma kosztować niewiele więcej niż serwer 345 (w podstawowej konfiguracji ok. 2200 USD). Produkt pojawi się oficjalnie w ofercie IBM w połowie października.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200