Serial ATA II

Na lutowym spotkaniu $Intel Developer Forum$ poinformowano, że specyfikacja Serial ATA 1.0 zostanie rozszerzona m.in. o takie rozwiązania jak usługi serwerowe i sieciowe składowanie danych. Nowa wersja specyfikacji będzie nosić nazwę Serial ATA II.

Na lutowym spotkaniu Intel Developer Forum poinformowano, że specyfikacja Serial ATA 1.0 zostanie rozszerzona m.in. o takie rozwiązania jak usługi serwerowe i sieciowe składowanie danych. Nowa wersja specyfikacji będzie nosić nazwę Serial ATA II. Jej twórcy zapewniają, że urządzenia pracujące zgodnie z nią będą przesyłać dane dużo szybciej niż to przewiduje wersja 1.0.

Promotorami standardu Serial ATA II są te same firmy, które przyczyniły się do powstania wersji 1.0: APT Technologies, Dell, Intel, Maxtor i Seagate. Dodatkowo w skład grupy weszły firmy Adaptec, Qlogic i Silicon Image. Serial ATA (szeregowe złącze ATA) to następca równoległego złącza ATA, stosowanego w komputerach PC, serwerach oraz sieciowych urządzeniach składujących. Standard przewiduje zastosowanie cieńszych kabli i dużo mniejszej liczby styków. Dzięki szeregowemu ATA konstruktorzy mogą budować prostsze płyty główne i ograniczyć liczbę gniazd i wtyków. Ważne jest to, że urządzenia pracujące w standardzie Serial ATA II będą kompatybilne z wcześniejszymi urządzeniami wykorzystującymi Serial ATA 1.0 oraz zachowana zostanie zgodność z obecnymi systemami operacyjnymi.

Złącze Serial ATA będzie używane do budowania wewnętrznych połączeń w komputerze, obsługujących urządzenia składujące dane (takie jak dyski twarde, napędy DVD i CD-RW). Przewiduje się , że Serial ATA II powstanie w dwóch etapach. W pierwszym (który ma się zakończyć w II połowie 2002 r.) prowadzone będą prace nad usługami serwerowymi i sieciowym składowaniem danych. Pierwsze urządzenia pracujące zgodnie ze specyfikacją Serial ATA II pojawią się na rynku w 2003 r. Specyfikacja pozwalająca szybciej przesyłać sygnał powinna być dostępna w połowie 2003 r.

Grupa robocza Serial ATA Working Group liczy obecnie ponad 80 członków, którzy specjalizują się w technologiach krzemowych, technice połączeń, składowania danych i rozwiązaniach systemowych. Więcej informacji o Serial ATA i Serial ATA II można znaleźć pod adresem: www.serialata.org.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200