Serce każdego serwera

Z kolei AMD wprowadziła w tym roku rodziny serwerowych układów Opteron 4000 i Opteron 6000 (Magny-Cours). Przeznaczone dla serwerów 2- lub 4-procesorowych, Opteron 6000 są dostępne w wersjach wyposażonych w 8 lub 12 rdzeni CPU. Warto zwrócić uwagę, że układy te zostały zaprojektowane do pracy nie tylko w komputerach 2-, ale również 4-procesorowych. Dotychczas serwery klasy podstawowej z reguły umożliwiały instalacje maksymalnie dwóch procesorów, a serwery 4-procesorowe zaliczały się do sprzętu średniej klasy, którego ceny były istotnie wyższe. Platforma Opteron 6000 niweluje to rozróżnienie i może przyczynić się do znacznie szerszej niż dotąd popularyzacji zastosowań serwerów 4-procesorowych. Natomiast układy Opteron 4000 (4- i 6-rdzeniowe) są przeznaczone dla serwerów jedno lub 2-procesorowych. W tym segmencie AMD stara się konkurować z Intelem przede wszystkim ceną - najtańsze modele Opteron 4000 w momencie wprowadzenia były pierwszymi na rynku procesorami serwerowymi kosztującymi poniżej 100 USD (99 USD w partiach 1000 sztuk).

W przyszłym roku pojawi się nowa generacja układów serwerowych AMD oparta na architekturze Bulldozer. Będą to m.in. 16-rdzeniowe procesory Interlagos, mające według zapowiedzi AMD o 50% większą moc przetwarzania od obecnie oferowanych modeli Opteron Magny Cours przy zachowaniu takiego samego poboru mocy. Jedną z innowacyjnych cech architektury Bulldozer ma być możliwość parowania układów wykonawczych i w ten sposób zwiększania ich przepustowości, a także współdzielenia niezależnych elementów, takich jak jednostki FPU, które będą uruchamiane zależnie od bieżących wymagań aplikacji

Alternatywy dla x86

Procesory Atom, ARM, VIA Nano, Nvidia Tesla w serwerach to na pierwszy rzut oka pomysł egzotyczny nie mający szans na szeroką popularyzację. Podobnie można potraktować zupełnie nowe procesory opracowane przez Tilera, choć są to układy dedykowane właśnie do zastosowań w serwerach.

Ale za kilka lat opinia taka może się stać nieaktualna i być może pojawi się kolejny segment rynku, serwerów wykorzystujących tego typu układy, konkurencyjny dla standardowych platform x86. Sprzyja temu popularyzacja wirtualizacji, cloud computing i usług hostingowych.

A przykładów producentów, którzy próbują rozwijać tego typu technologie jest coraz więcej. Są to przede wszystkim nowe i mało znane firmy, ale serwery wyposażone w układy Atom, VIA Nano lub Nvidia Tesla pojawiają się również w ofertach największych korporacji, jak Dell lub IBM.

Niedawno Marvell Semiconductor ogłosiła zamiar wprowadzenia procesora dla serwerów opartego na architekturze ARM, a podobne plany ma też firma Smooth-Stone. Analitycy rynku podchodzą jednak z rezerwą do tej inicjatywy zwracając uwagę, że konkurencja z Intelem i AMD w tym segmencie rynku będzie bardzo trudna, bo wymaga poważnych zmian w architekturze układów ARM, a także przekonania użytkowników, że jest to rozwiązanie, które mogą zaakceptować.

Wspólny mianownik - wirtualizacja

Wzrost liczby rdzeni CPU stwarza też możliwość popularyzacji takich rozwiązań jak software’owy RAID. Inaczej niż dzisiaj, system taki może w praktyce nie mieć żadnego negatywnego wpływu na wydajność serwera, bo do jego obsługi wystarczy dedykować jeden z nadmiarowych układów CPU w serwerze dysponującym kilkudziesięcioma rdzeniami obliczeniowymi.

Wszystko to prowadzi w naturalny sposób do wspólnego mianownika - technologie wirtualizacyjne. Już za kilka lat wirtualizacja będzie powszechnym standardem, a serwery nie wykorzystujące tej technologii będą rzadkością i staną się sprzętem stosowanym tylko w niektórych specjalizowanych aplikacjach. Według analityków firmy TheInfoPro, ponad 50% instalowanych obecnie nowych serwerów są to jednostki wirtualne, a w 2012 r. będzie to aż 80%. Wówczas będzie można powiedzieć, że praktycznie wszystkie nowe serwery będą elementem środowisk zwirtualizowanych, bo 20% rynku będą stanowiły fizyczne, specjalizowane serwery, w których zastosowanie wirtualizacji nie daje korzyści. Dotyczy to np. sprzętu obsługującego aplikacje czasu rzeczywistego lub przeznaczonego do szybkiego przeszukiwania i aktualizacji rekordów w bazach danych.


TOP 200