Sequel Microsoftu

Zastosowania i perspektywy

Produkty Adobe mają ugruntowaną pozycję na rynku za sprawą znacznej grupy specjalistów związanych z tą technologią oraz dużej popularności pośród użytkowników końcowych. Wprawdzie transmitowanie Olimpiady pozwoliło pozyskać nowych odbiorców, jednak powołując się na Adobe, aż 96% komputerów na świecie ma zainstalowanego Flash Playera. W tej sytuacji pojawia się pytanie: czy Microsoft zdetronizuje Adobe na rynku aplikacji RIA. Bez wątpienia Silverlight znacznie bardziej zagraża Flexowi niż Flashowi, lecz przypuszczalnie produkty obu tych firm będą funkcjonować obok siebie.

Pomimo że Silverlight jest nastawiony na multimedia, to dzięki wsparciu dla .NET można oczekiwać wdrożeń biznesowych. W tym zastosowaniu produkty Adobe raczej nie mają mocnej pozycji. Jednak masowy przyrost użytkowników końcowych jest mniej prawdopodobny, gdyż przekonać do nowej technologii zwykłych użytkowników jest znacznie trudniej niż programistów. Wyzwanie jest zatem naprawdę poważne.

Narzędzia za darmo

Microsoft nie skupia się wyłącznie na własnych narzędziach. W celu popularyzacji Silverlight wykorzystywane są także koncepcje open source, m.in. otwarty projekt, który ma pozwolić na budowanie aplikacji Silverlight z wykorzystaniem Eclipse. Oprócz tego omawiany framework będzie dostępny z poziomu darmowej edycji Visual Studio. Strategia Microsoftu jest prosta: przyciągnąć do technologii jak najwięcej programistów za sprawą ogólnodostępnych narzędzi, licząc na to, że niektórzy z nich z czasem zaczną korzystać z zaawansowanych i płatnych produktów. Obecnie runtime jest dostępne dla systemów operacyjnych Windows i MacOS X, ale istnieje implementacja (Moonlight 1.0 beta) dla Linuxa.

Bezpieczeństwo oraz reklamy

Końcowi użytkownicy zauważą na pewno częstsze pojawianie się reklam dystrybuowanych w nowej technologii. Google ogłosiło, że DoubleClick będzie poprzez serwis In-Stream serwować reklamy wideo także w Silverlight. Dostarczanie reklam tą drogą może być ważnym impulsem do propagowania samej technologii. Należy przy tym pamiętać, że Silverlight, podobnie jak Flash, może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa przeglądarki, jeśli nie będzie aktualizowany. Razem z publikowaniem wtyczek dla przeglądarek w różnych systemach operacyjnych, należy dostarczyć mechanizmy aktualizacji. Coraz większa popularność apletów oraz możliwość wykonywania pobieranego kodu spoza przeglądarki w ich środowisku uruchomieniowym powoduje, że wielu administratorów zastanawia się nad całkowitym blokowaniem apletów. Powszechnie znane zagrożenia bezpieczeństwa sprawiły, że w dodatku NoScript, przeznaczonym dla przeglądarki Firefox, dodano selektywne blokowanie apletów. (mm)


TOP 200