Seminarium AT&T Bell Labs - twórcy Unixa

''Touching the Future - Spotkanie z przyszłością'' to nazwa całodniowego seminarium, jakie odbyło się 4 listopada br. w Warszawie w Hotelu Sobieskim. Pierwsze w historii w Polsce i Europie Wschodniej spotkanie tego rodzaju poprowadziła grupa naukowców z AT&T Bell Laboratories.

''Touching the Future - Spotkanie z przyszłością'' to nazwa całodniowego seminarium, jakie odbyło się 4 listopada br. w Warszawie w Hotelu Sobieskim. Pierwsze w historii w Polsce i Europie Wschodniej spotkanie tego rodzaju poprowadziła grupa naukowców z AT&T Bell Laboratories.

Seminarium, w którym wzięło udział ponad 200 słuchaczy, było poświęcone najnowszym osiągnięciom techniki ze szczególnym uwzględnieniem tych, które będą używane w telekomunikacji przyszłości. Naukowcy nie snuli jednak żadnych fantazji czy teorii - wszystkie omawiane rozwiązania i wynalazki już istnieją. Powstały właśnie w AT&T Bell Labs i ich praktyczne zastosowanie jest tylko kwestią potrzeb przyszłych użytkowników telekomunikacji.

Tytułową prezentację "Telekomunikacja w roku 2010" przedstawił Donald J. Leonard, wiceprezydent AT&T Bell Laboratories. Pozostałe były poświęcone tendencjom w produkcji układów scalonych wysokiego stopnia integracji, badaniom sztucznej inteligencji, cyfrowemu przetwarzaniu i syntezie mowy, a także światowej sieci telekomunikacyjnej.

Są dwie przyczyny dla których seminaria Bell Labs są tak znane i cenione na świecie: po pierwsze przedstawiają one konkretną wizję tego co wydarzy się już za kilka lat, po drugie zaś przedstawiają ją łatwo, przystępnie i atrakcyjnie. Choć tematy prezentacji były dość specjalistyczne, formę przekazu dobrano w taki sposób, aby była zrozumiała zarówno dla specjalisty, naukowca czy inżyniera, jak i dla samego użytkownika telekomunikacji.

W labolatoriach Bella powstały niemal wszystkie rozwiązania współczesnej telekomunikacji. Tu wynaleziono tranzystor, laser, elektroniczne centrale telefoniczne, telekomunikację satelitarną, system operacyjny Unix i procesor optyczny. Od powstania Bell Labs w 1925 r. do dziś, zgłoszono tu ponad 30 tys. patentów - średnio jeden każdego dnia. Z Bell Labs wywodzi się aż siedmiu laureatów nagrody Nobla.

Wynalazki Bell Labs widoczne są nie tylko w potężnych cyfrowych centralach czy oplatających cały świat sieciach telekomunikacyjnych, ale także w małych urządzeniach, które wkrótce staną się przedmiotami codziennego użytku np. VideoPhone 2500 czy Personal Communicator 440.

Obraz dzisiejszej telekomunikacji zmienia się niezwykle szybko. Już dawno przestała ona być po prostu komunikacją głosową między dwoma punktami. Dziś ma ona za zadanie zapewnienie niezawodnej komunikacji każdemu z każdym, niezależnie od miejsca, czasu i formy przekazu. Analogowy przekaz głosu odszedł bezpowrotnie w przeszłość, zastąpiony przekazem cyfrowym. Telefonia staje się zaledwie małym elementem telekomunikacji, która coraz częściej korzysta z programów interakcyjnych, tzn. pozwalających użytkownikowi na kształtowanie, stosownie do jego potrzeb i wymagań, systemu, z którego korzysta do pracy, rozrywki czy - po prostu - do porozumiewania się.

Prace badawczo-rozwojowe w AT&T Bell Labs, które umożliwiły tak daleko idące przeobrażenia telekomunikacji, koncentrują się obecnie na mikroelektronice, oprogramowaniu i fotonice oraz na najnowszych osiągnięciach bieżącej dekady: przetwarzaniu obrazu i głosu. To właśnie wyniki prac Bell Labs czynią z AT&T światowego lidera w dziedzinie telekomunikacji i powodują, że oferowane przez niego produkty i usługi będą odpowiadały potrzebom klientów i telekomunikacji jutra.

AT&T Bell Labs ma związki z Polską sięgające dalej niż obecność firmy na polskim rynku. W Bell Labs pracuje wielu polskich naukowców. Zawsze tworzyli oni silne propolskie lobby w AT&T. Byli najlepszymi ambasadorami polskości w AT&T. Ostatnio zaś w Bydgoszczy uruchomiono dział badawczo-rozwojowy AT&T Telfa współpracujący ściśle i połączony bezpośrednio z Bell Laboratories w stanie New Jersey w USA. Jest to więc nasza własna, polska część AT&T Bell Laboratories, z którego jesteśmy bardzo dumni.

W następnym numerze zamieścimy obszerne fragmenty wystąpienia nt. "Telekomunikacja w roku 2010" wygłoszonego wiceprezydenta AT&T Bell Laboratories Donalda J. Leonarda. podczas warszawskiego seminarium przez.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200