Sektor IT nigdy nie miał się lepiej

Raport platformy rekrutacyjnej inhire.io „IT MARKET SNAPSHOT 2021” podsumowuje ubiegłoroczne trendy w zatrudnieniu w IT. Tradycyjnie już, jest to najlepiej płacąca i najszybciej rozwijająca się branża gospodarki, rosnąca z każdym rokiem.

Sektor IT nigdy nie miał się lepiej

Wzrosła nie tylko liczba ogłoszeń, ale także ich różnorodność oraz proponowane wynagrodzenie. O ile tylko 2% polskich pracowników ogółem może pracować w pełni zdalnie, to w branży IT ten odsetek jest kilkadziesiąt razy wyższy. Na ponad 75 tys. ofert pracy skierowanych do branży IT opublikowanych w roku ubiegłym (z czego 24 tys. tylko w IV kw. 2021), aż 70% oferowało możliwość pracy zdalnej (w 2020 było to 49%). Dla porównania, w 2020 ofert pracy było dwukrotnie mniej. Najwięcej ofert jest dla specjalistów średniego bądź wyższego (senior) szczebla. Mogą liczyć na wynagrodzenia, odpowiednio, na poziomie 20-25 tys. złotych.

Choć najłatwiej znaleźć zajęcie programistom JavaScript, Java i Python, to na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć koderzy posługujący się językiem Scala.

Zobacz również:

  • Gdy dwa monitory to za mało - stanowisko pracy dla sektora IT
  • Obraz cyberzagrożeń w pierwszym kwartale 2022 r.

Nowością na polskim rynku HR jest fakt, że aż 41% ogłoszeń dla IT zawierało informację o widełkach płacowych.

Michał Gąszczyk, CEO inhire.io, komentuje wyniki raportu: „Widać, że tryb zdalny zostanie z nami na stałe. Choć na początku pandemii firmy borykały się z problemami organizacyjnymi, z czasem nauczyły się pracować w trybie zdalnym, a także przekonały do tego kandydatów. W sektorze IT oferty, które nie proponują kandydatom pełnej pracy zdalnej bardzo często są przez nich ignorowane. Tak duża popularność tej formy pracy sprawia, że konkurencją dla naszych ofert jest już praktycznie każda firma na świecie, przez co kandydaci mają znacznie większy wybór, co również naturalnie winduje stawki. Rok 2022 będzie, moim zdaniem, bardzo ciężki dla tych pracodawców, którzy do tej pory nie zainwestowali w porządek organizacyjny, rynkową siatkę płac oraz odpowiednie środowisko pracy dla swoich pracowników”.

Sektor IT nigdy nie miał się lepiej

Pracodawcy wciąż jednak nie decydują się na jawną siatkę płac. Ogłoszenia zawierające widełki płacowe w IV kw. 2021 stanowiły jedynie 41% wszystkich opublikowanych ofert (to wzrost o 6% w porównaniu do analogicznego okresu w 2020). Jest to na tyle problemowe, że dla wielu doświadczonych specjalistów IT to właśnie wysokość wynagrodzenia jest często kluczowym czynnikiem w procesie decyzyjnym o zmianie miejsca pracy.

Wnioski z raportu: wysokość wynagrodzeń w IT na historycznie wysokim poziomie

W porównaniu do III kwartału, w IV zaobserwowano wzrost stawek oferowanych specjalistom IT. Te różnią się, oczywiście, w zależności od trybu i doświadczenia. Juniorzy pracujący stacjonarnie mogą liczyć na wynagrodzenie na poziomie ponad 9 tys. PLN, w trybie zdalnym - nieco ponad 10 tys. PLN.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja bardziej doświadczonych specjalistów, którym pod koniec ubiegłego roku oferowano najwyższe stawki w historii. Średni wzrost wyniósł o 3-5 tys. więcej w skali roku, osiągając 20-25 tys. złotych, oczywiście w zależności od długości doświadczenia zawodowego.

Bardzo doświadczeni specjaliści pracujący zdalnie mogli liczyć na zarobki na poziomie niemal 25 tys. PLN.

Sektor IT nigdy nie miał się lepiej

W skali roku procentowy udział ofert skierowanych do najbardziej doświadczonych specjalistów nie spadł poniżej 40%.

Najmniej ofert pracy ogłoszeniodawcy wciąż kierują do początkujących adeptów branży IT. W ostatnim kwartale jedynie 9% wszystkich ofert było skierowanych właśnie do nich. W skali roku, w IV kwartale ogłoszeń skierowanych do juniorów było najwięcej (Q1 - 5,12%/ Q2 - 6,72%/ Q3 - 7,49%).

Analiza opublikowanych ogłoszeń wyraźnie dowodzi, że wciąż najpopularniejszymi językami programowania w IV kwartale były JavaScript (24%), Java (21%) i Python (15%). Najmniej ofert pracy dotyczyło Ruby (1%), Scala i C (2%) oraz Swift, Kotlin i C++ (3%).

Sektor IT nigdy nie miał się lepiej

Niezmiennie najwyższą pensją mogli cieszyć się specjaliści programujący w języku Scala. W IV kwartale roku zarabiali oni ponad 23 tys. PLN (ponad 1 tys. PLN więcej niż w Q1). Niewiele mniej bo 23 131 PLN stanowiły zarobki programistów posługujących się językiem Kotlin. Najmniej, bo nieco ponad 16,5 tys. PLN zarabiali specjaliści PHP, którzy w Q3 mogli liczyć na zarobki wyższe o niemal 1 tys. PLN. Z kolei w przypadku Kotlin,Python, Javascript, Typescript, Ruby, Swift zanotowano 20% wzrost wynagrodzenia.

Raport „IT MARKET SNAPSHOT 2021” można bezpłatnie pobrać pod linkiem :

https://inhire.io/insights/it-market-snapshot-2021/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200