Sekrety Mudżahedina 2.0

Na internetowym forum powiązanym z organizacją terrorystyczną Al Kaida pojawiła się informacja o zakończeniu prac nad nową wersję oprogramowania szyfrującego przeznaczonego dla użytkowników tego forum. Co ciekawe, oprogramowanie to - "Mujahideen Secrets 2" - dystrybuowane jest z serwera zlokalizowanego w amerykańskim mieście Tampa na Florydzie.

Anonimowi twórcy drugiej wersji aplikacji twierdzą, że jest ona znacznie bezpieczniejsza od pierwszego wydania - potwierdza to Paul Henry, specjalista z firmy Secure Computing: "Pierwsze wydanie Mujahideen Secrets wykorzystywało kiepski mechanizm szyfrujący, było źle zaprojektowane i łatwo było je złamać. Jeszcze nie miałem okazji przyjrzeć się wersji 2.0, ponieważ do jej pobrania niezbędne jest podanie hasła - obawiam się jednak, że mogła ona zostać znacząco unowocześniona" - mówi Henry.

Z analiz przeprowadzonych przez Secure Computing wynika, że strona, za pośrednictwem której rozpowszechniane jest to oprogramowanie, zlokalizowana jest na serwerach amerykańskiego dostawcy usług hostingowych. Firma ta na razie nie komentuje powyższych doniesień.

Strona, na której umieszczono nową wersję "Sekretów Mudżahedina" - Al-Ekhlaas - jest jedną z bardziej popularnych witryn dla sympatyków radykalnych islamistów. Przedstawiciele amerykańskiego ośrodka badań bliskowschodnich MEMRI przypominają, że forum to od dawna pełni funkcję kanału komunikacyjnego dla wielu organizacji terrorystycznych.

"Do tej pory radziliśmy sobie z Al Kaidą w Internecie, ponieważ terroryści zwykle korzystali z przestarzałych i łatwych do rozpracowania technologii. Obawiam się jednak, że wkrótce zainteresują się oni znacznie nowocześniejszymi rozwiązaniami - a wtedy zagrożenie wzrośnie" - mówi Paul Henry.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200