Seikosha protestuje

13 czerwca odbyło się w Warszawie cykliczne spotkanie dystrybutorów produktów firmy Seikosha.

13 czerwca odbyło się w Warszawie cykliczne spotkanie dystrybutorów produktów firmy Seikosha.

Na pierwszą część tego spotkania zaproszono przedstawicieli prasy, których poinformowano o nowych produktach, strategii działania na rynku polskim oraz wielkości sprzedaży.

W roku 1993 sprzedano do Polski 25 417 szt. drukarek (w tym 348 szt. drukarek atramentowych - począwszy od listopada 1993 r.) co stanowi wzrost o 9,5% w stosunku do roku 1992 (23 196 szt.).

Wielkość sprzedaży (w sztukach) w krajach Europy Wschodniej w roku 1993 wzrosła o 14,6% w porównaniu do roku 1992.

Powyższe dane jesteśmy w stanie udokumentować podstemplowanymi papierami wywozowymi do Polski.

Wracając do artykułu "Okruchy rankingu 1993 - sprzedaż drukarek Star z Epsonem nadal w czołówce" napisanego przez pana Andrzeja Dyżewskiego uprzejmie proszę o pisemne poinformowanie mnie na podstawie informacji których dystrybutorów określił Pan ilość sprzedanych drukarek - 8,2 tys. szt.

Uważam jednak, że autor artykułu nie powinien wstydzić się swoich źródeł informacji i przy danych Seikosha zaznaczyć gwiazdką, ocena własna.

Podanie w artykule informacji "dane dystrybutorów, ocena własna" jednoznacznie sugeruje brak zaufania autora w swoje źródła informacji i dlatego konieczne było podparcie się (w przypadku danych seikosha) informacją "dane dystrybutorów" - co jest nieprawdą. Taka jest ocena wszystkich firm - dystrybutorów Seikosha.

Dla przypomnienia:

  1. Optimus S.A.

  2. JTT

  3. Soft-tronik
Firmy zajmujące pierwsze trzy miejsca w najnowszym rankingu Computerworld to dystrybutorzy Seikosha.

Firma Seikosha (Europe) jest zawsze do dyspozycji Państwa Redakcji i udostępni wszelkie dokumenty dotyczące wielkości sprzedaży (papiery graniczne exportu do Polski). Będę zobowiązany za informację czy inni producenci są też na to gotowi.

Moim zdaniem jedynie informacje od producentów mogą dać rzeczywisty obraz rynku drukarek w Polsce, ponieważ informacje uzyskane od dystrybutorów są obarczone trudnym do określenia błędem wynikającym z transakcji między dystrybutorami lub własnymi oddziałami.

Ciekawe jest czy pewne "mity" nie okazałyby się fikcją?

Serdecznie pozdrawiam

Andrzej Skwierczyński

Sales Manager East Europe, Hamburg

Od redakcji: zaufanie jedynie danym dystrybutorów spowodowałoby ocenę rynku drukarek na poziomie ok. 150 tys. szt. w 1993 r., co przy liczbie sprzedanych komputerów PC ok. 190 tys. szt. byłoby pewną przesadą. Dlatego przy ocenie sprzedaży niektórych firm popełniliśmy zapewne błędy na plus lub na minus. Naprawiając popełniony błąd w ocenie sprzedaży drukarek Seikosha, w CW nr 28 zamieściliśmy informacje na ten temat.

Andrzej Dyżewski

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200