Security Patterns and Best Practices for Securing Data in Cloud

Materiał promocyjny Usługi chmurowe pojawiły się ponad dekadę temu i na zawsze zmieniły sposób dzielenia się danymi oraz przeprowadzania zaawansowanych obliczeń. Umożliwiły zdalny dostęp do informacji z każdego miejsca na świecie, pozwoliły na wspólne edytowanie plików w czasie rzeczywistym, co usprawniło pracę zespołową i prowadzenie operacji biznesowych, a także umożliwiły przeprowadzanie zaawansowanych, wymagających dużych mocy obliczeń bez konieczności kosztownych wydatków i inwestycji we własne centra danych.

Jednak jak każde inne rozwiązanie w zakresie IT, tak i to znalazło się na celowniku cyberwłamywaczy. Co obecnie grozi plikom przechowywanym w chmurze i jak można zabezpieczyć je przed wykradzeniem? Czym różnią od siebie poszczególne rozwiązania, proponowane przez dostawców?

Przechowywanie danych w chmurze – zalety i korzyści

Chmura to rozwiązanie sprawdzające zarówno w dużych, jak i mniejszych firmach. Daje nie tylko wygodę, umożliwiającą dostęp do danych dowolnej maszyny na świecie, ale jest również niezwykle ekonomiczne. Zamiast inwestowania w drogie komputery z topowymi procesorami i dużymi ilościami pamięci RAM, można korzystać z potężnych mocy obliczeniowych oferowanych przez cloud computing. Odciąża także od konieczności zakupu i wdrożenia infrastruktury – nie potrzeba inwestycji we własne serwery i ich oprogramowanie.

Chmury prywatne można skalować i dostosowywać ich parametry do potrzeb konkretnego biznesu – zaczynając od samej ilości miejsca w przestrzeni chmury, kończąc na dostępie do takich wygodnych rozwiązań, jak np. platforma IBM Power Platform, dająca możliwość obsługi zaawansowanych aplikacji i korzystania ze sztucznej inteligencji w celu przetwarzania większych ilości danych. Dostawcy rozwiązań SaaS zajmują się całym zapleczem – klient nie musi nawet znać się na sprawach technologicznych, a jedynie być w stanie określić swoje potrzeby i oczekiwania.

Chmura publiczna a chmura prywatna

Chmura publiczna to rozwiązanie, które oferuje co prawda dużą moc obliczeniową, jest jednak znacznie mniej elastyczna od prywatnej. Prywatna oferuje również wyższy poziom zabezpieczeń. Zarówno model chmury IaaS (Infrastructure as a Service), jak i SaaS (Software as a Service) muszą zadbać o stuprocentowe bezpieczeństwo przechowywanych zasobów. W przypadku chmury publicznej dostęp do jej zasobów odbywa się poprzez przeglądarkę internetową, a jeśli udostępnia się zasoby za pomocą kierujących do nich linków, nigdy nie ma się pełnej kontroli nad tym, do kogo one trafią. Dostawca chmury prywatnej ma natomiast obowiązek kompleksowego zabezpieczenia zarówno przechowywanych danych, jak i całej infrastruktury przed atakami oraz dostępem osób nieuprawnionych. W tym celu stosowany jest proaktywny, całodobowy monitoring, dzięki czemu wszelkie próby włamania czy modyfikacji zasobów są natychmiast neutralizowane.

Zagrożenia dla cloud computingu

Zagrożenia czyhające na firmy korzystające z rozwiązań chmurowych są podobne do tych, na które narażone są urządzenia firmowe, czyli kradzież danych, infekcje wirusami, oprogramowaniem szpiegującym, etc. W zależności od wybranego rozwiązania różni się jednak zakres odpowiedzialności na linii dzierżawca – dostawca. W rozwiązaniach IaaS bezpieczeństwo aplikacji pośredniczących w kontakcie z chmurą zależy od zabezpieczeń znajdujących na sprzęcie dostawcy, jeśli więc zdarzy się, że komputer firmowy zostanie przejęty przez cyberwłamywacza, otworzy mu to furtkę do zasobów w chmurze. W rozwiązaniach SaaS o poziom zabezpieczeń aplikacji pośredniczących powinien dbać dostawca, zaś przy on-premise odpowiedzialność za bezpieczeństwo sprzętu, używanych systemów operacyjnych oraz tożsamościami spoczywa na dziale IT firmy, zaś dostawca zajmuje się wszystkim, co związane z siecią i chmurą. W tym celu stosowane są dedykowane rozwiązanie bezpieczeństwa, mające uchronić zasoby przed ingerencją nieuprawnionych intruzów.

W centrach danych znajdują się również liczne zabezpieczenia fizyczne, jak zasilacze awaryjne, gwarantujące brak jakichkolwiek przerw w dostępie do danych i ich przetwarzaniu, stosowane są macierze z replikacją danych, rozproszone systemy przechowywania, w których dane rozkładane są na wielu węzłach składowania lub dane są składowane w rozproszonych systemach przechowywania z dostępem do nich na poziomie blokowym, obiektowym lub plików.

Jak wybrać najlepiej dopasowaną chmurę do potrzeb firmy?

Jeśli szuka się rozwiązania chmurowego dla swojej firmy, powstaje oczywiście pytanie – na które się zdecydować? Obecnie na rynku znajduje się duża ilość dostawców tego typu rozwiązań. Wśród nich zwraca uwagę Comarch. Dlaczego? Oferta tej właśnie firmy charakteryzuje się olbrzymią elastycznością oraz dostępnością wszystkich możliwych rozwiązań – zaczynając od chmury publicznej, kończąc na on-premise. Wartą uwagi zaleta są usługi Cloud Managed Services, gwarantujące pełne wsparcie na każdym etapie migracji firmy do chmury, niezależnie od złożoności aplikacji i usług IT. Dzięki temu nie potrzeba utrzymywać kosztownych wewnętrznych zasobów związanych z uruchomioną i utrzymaniem infrastruktury chmurowej, ani zatrudniać osobnych specjalistów do tych tylko zadań. Ponadto Comarch oferuje szeroki zakres świadczeń związanych z usługami bezpieczeństwa, dzięki czemu chmura jest bezpieczna.

Najlepsze praktyki przechowywania danych w chmurze

Przechowywanie danych w chmurze podlega takim samym zasadom bezpieczeństwa, jak na lokalnych dyskach. Przede wszystkim – do plików nie powinny mieć dostępu osoby nieupoważnione, a więc dobrze przesyłać je do chmury w formie zaszyfrowanej. Dzięki temu nawet w przypadku ewentualnego włamania można być bezpiecznym co do ich zawartości.

Aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla firmy, należy postawić na firmę oferującą gwarantowany poziom usług (SLA, czyli Service Level Agreement) – przy prowadzeniu poważnego biznesu niezawodność i pewność to podstawy. Zaletą są te rozwiązania chmurowe, które dają szersze możliwości niż w przypadku standardowych – na przykład inteligentna automatyzacja procesów IT, która odciąża informatyków, mających wówczas więcej czasu na wykonywanie innych powierzonych zadań, a także wydajnie przyśpiesza procesy – do automatyzacji angażowana jest udostępniona moc obliczeniowa, co dodatkowo wpływa na redukcję kosztów w firmie.

Reasumując, dwie najlepsze praktyki przechowywania danych w chmurze to: wybór dostawcy oferującego ponadstandardowy pakiet usług oraz zabezpieczanie danych na poziomie własnym.

Warto sprawdzić już dzisiaj, jakie będziesz się mieć korzyści ze współpracy z Comarch!