Seagate zapowiada dysk twardy o pojemności 3 TB

Seagate potwierdził informację, że przygotowuje się do wprowadzenia na rynek 3,5-calowego dysku twardego linii Constellation ES, na którym będzie można zapisać 3 TB danych. Dysk będzie sprzedawany wyłącznie producentom komputerów i pojawi się w ofercie firmy jeszcze w tym roku.

Dysk będzie można instalować w komputerach, do których producenci wprowadzili zmiany umożliwiające obsługę dysków o pojemności większej niż 2,1 TB (bo taką maks. pojemność mogą mieć dyski pracujące w oparciu o stosowany obecnie standard adresowania LBA; Logical Block Addressing).

Dlatego producenci sprzętu i oprogramowania zainteresowani dyskami 3 TB muszą najpierw wprowadzić niezbędne zmiany do szeregu elementów (od systemu operacyjnego do systemu BIOS), tak aby te obsługiwały nowy format adresowania LBA. Bez wprowadzenia takich zmian stosowane obecnie powszechnie systemy operacyjne (takie jak Windows XP) będą miały dostęp do jednej trzeciej przestrzeni adresowej dysku 3 TB.

Nie dotyczy to 64-bitowych systemów operacyjnych (takich jak Windows 7, Vista, Mac OS X czy większość wersji systemu Linux), które pracują w oparciu o Long LBA i moją dostęp do całej przestrzeni adresowej dysku 3 TB.


TOP 200