Seagate zapowiada dysk SSD o pojemności powyżej 100 TB

Przedwczoraj pisaliśmy o tym, że Lenovo pracuje nad modułem pamięci SSD, na którym będzie można przechowywać aż 48 TB danych. Kilka godzin później pojawiła się informacja, że nad podobnym rozwiązaniem pracuje Seagate. Korporacja zapowiada, że na jej dysku SSD będzie można można przechowywać jeszcze więcej danych, bo ponad 100 TB. I pomyśleć, że do niedawna ekscytowaliśmy się dyskami SSD o pojemności 1 TB.

Jednak na początek Seagate zamierza wprowadzić na rynek już na początku przyszłego roku dysk SSD o nieco mniejszej pojemności, bo 60 TB. Jest to jednak dalej więcej o 12 TB niż to co będzie oferować moduł przygotowywany przez Lenovo. Będzie wyposażony w interfejs SAS (Serial Attached SCSI) i będzie umieszczony w obudoweie o wielości 3,5 cal.

Seagate pokazał już nawet kilka dni pierwszą wersję dysku. Miało to miejsce na konferencji Flash Memory Summit podczas firmowej sesji, której Seagate nadał nazwę "technology demonstration".

Zobacz również:

  • Seagate: multi-cloud kluczem do sukcesu biznesowego
  • Dyski PCIe 5.0 mogą wymusić stosowanie nowego rozmiaru M.2

Jeśli Seagate podoła zadaniu, to na jego nowym dysku będzie można przechowywać cztery razy więcej danych niż na największym dostępnym obecnie dysku SSD, który nosi nazwę PM1633a i jest dziełem firmy Samsung.

Seagate zapowiada, że moduł znajdzie zastosowanie przede wszystkim w pamięciach masowych typu all-flash, czyli takich w których nie znajdziemy dysków twardych, gdyż zawierają one wyłącznie układy NAND/flash.

Seagate nie podał na razie żadnych szczegół technicznych swojego rozwiązania (które zapowiedział w tym dokumencie), informując jedynie, że będzie ono oparte na elastycznej architekturze (w oryginale "flexible architecture"). Oznacza to, iż dysk będzie można rozbudować, tak aby nie powiększając jego rozmiarów fizycznych można było przechowywać na nim dużo więcej niż 100 TB danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200