Seagate – za siedem lat będziemy produkować dyski twarde o pojemności 20 TB

Firma podała, że sprzedała już ponad milion dysków twardych opartych na technologii SMR (Shingled Magnetic Recording). Zapowiada też, że w przyszłym roku wprowadzi do oferty dyski klasy konsumenckiej mające pojemność 5 TB. Snuje jednocześnie dalekosiężne plany przewidujące, że w 2020 r. uda się jej uruchomić produkcję dysków twardych mających pojemność 20 TB.

Bazując na stosowanych obecnie technologiach, teoretyczna maks. gęstość zapisu danych na magnetycznych nośniku dysku twardego (superparamagnetic limit) wynosi 1 Tb na jeden cal kwadratowy. Dane można by co prawda zapisywać gęściej, ale stopa błędów będzie wtedy zbyt duża, aby decydować się na takie rozwiązanie. W produkowanych obecnie przez Seagate dyskach gęstość zapisu wynosi 625 Gb na jeden cal kwadratowy.

Istnieje kilka technologii, dzięki którym pojemność dysku twardego można zwiększyć. Jedną z nich jest stosowana już od jakiegoś czasu przez Seagate technologia, kryjąca się za skrótem SMR (Shingled Magnetic Recording).

Kolejna technologia (dzięki której gęstość zapisu można będzie zwiększyć nawet do 5 Tb na jeden cal kwadratowy) nosi nazwę HAMR (Heat-Assisted Magnetic Recording (HAMR). Z kolei Western Digital (rywal firmy Seagate) stawia na inne rozwiązanie – dyski twarde wypełnione helem, który zmniejsza tarcie występujące na styku części mechanicznych. Badania pokazały, że dyski takie pobierają mniej mocy niż standardowe (o ok. 25%) i można na nich zapisywać więcej danych.

Seagate informuje, że opracowana przez nią technologia SMR pozwala zwiększyć gęstość zapisu danych o 25%. Zasada pracy technologii SMR jest prosta. W dyskach SMR ścieżki, na których zapisywane są dane, nakładają się na siebie, podobnie jak gont na dachu. To tak, jakby bieżnie na stadionie lekkoatletycznym zachodziły nieco na siebie. W ten sposób dysk (a konkretnie talerz) może zawierać na tej samej powierzchni więcej ścieżek, czyli może zmagazynować więcej danych.

W produkowanych obecnie dyskach twardych dane są zapisywane na nośniku przy użyciu technologii PMR (Perpendicular Magnetic Recording). To metoda prostopadłego zapisywania informacji, w której ścieżka ma szerokość 75 nanometrów. Seagate stosuje tę technologię od 2007 r. Została ona z czasem udoskonalona i to głównie dzięki niej w tym roku na rynku pojawiły się dyski, w których na jednym talerzy można zapisać 1 TB danych.

Seagate sądzi, że postęp technologiczny spowoduje, iż dyski twarde nie trafią tak szybko do lamusa, jak to niektórzy jeszcze do niedawna przewidywali. Będą one jeszcze przez długie lata instalowane w serwerach i systemach pamięci masowych, a w 2020 pojawią się napędy HD o pojemności 20 TB.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200