Scrum nie jest uniwersalnym rozwiązaniem

Scrum nie zwalnia z projektowania

Pułapką jest myślenie, że w scrum nie ma potrzeby, aby organizacja IT projektowała całościową koncepcję rozwiązania. Jeśli w podejściu kaskadowym projekty były prowadzone nieprawidłowo (np. brakowało im analizy procesowej czy solidnej architektury rozwiązania), to scrum tego braku nie wypełni. Przeciwnie, bez wysokopoziomowej koncepcji trudno będzie zaplanować sprint. Zaletą scrum w tym przypadku jest jednak to, że ewentualne braki w architekturze szybko wyjdą na jaw w miarę prezentacji kolejnych zrealizowanych historyjek.

Scrum, ale nie do końca

Trudności sprawiają, że firmy wdrażają scrum na raty, wykorzystując tylko te elementy, które są wygodne lub atrakcyjne z punktu widzenia wewnętrznego i zewnętrznego public relatons. To między innymi: organizacja pracy w sprintach, rezygnacja z tworzenia rozbudowanej dokumentacji analitycznej i technicznej przed rozpoczęciem kodowania czy brak rozbudowanego harmonogramu dla całości projektu. Jednocześnie firmy zostają przy praktykach wyuczonych w dotychczasowej kulturze organizacyjnej, takich jak utrzymywanie dystansu pomiędzy IT i biznesem czy zachowanie sztywnej sekwencyjności działań, gdy programiści czekają z rozpoczęciem kodowania na ukończenie pełnej analizy

Zobacz również:

  • Partnerstwo w zakresie rozwoju oprogramowania - 5 najlepszych praktyk

w danym temacie.

Scrum nie jest dla wszystkich

Metodyki zwinne mają wiele zalet i w niektórych warunkach świetnie zastępują model kaskadowy. Niemniej decyzja o realizacji projektu w scrum powinna być poprzedzona analizą wszystkich za i przeciw, a nie próbą podążania za modą na innowacyjne podejście projektowe. Fakt, że Scrum jest popularny wśród spółek technologicznych, nie oznacza, iż sprawdzi się w każdej innej firmie. Wiele zależy od specyfiki projektów, rodzaju biznesu, kultury i zdolności organizacji oraz jej pracowników do szybkiego uczenia się.

Kluczowe znaczenie ma również wybór odpowiednich, doświadczonych osób, które będą odpowiadać za przeprowadzenie zmiany. Najlepiej zastosować metodę małych kroków – wybrać mniejszy projekt, który w całości będzie przeprowadzony metodyką zwinną i, jeśli podejście sprawdzi się w organizacji, stopniowo zwiększać skalę.

Autorka pracuje w firmie Goldenberry jako Associate Obszaru Operacji i IT.


TOP 200