Ścisnąć pliki, ile się tylko da

Coraz więcej firm zaczyna adaptować "internetowy model" dystrybucji oprogramowania.

Coraz więcej firm zaczyna adaptować "internetowy model" dystrybucji oprogramowania.

Iterated Systems, znana z oprogramowania służącego do tzw. fraktalnej kompresji obrazów, postanowiła zmienić swoją strategię rynkową. Firma ta ma nadzieję, że udostępnienie za darmo w Internecie aplikacji służących do wyświetlania i pakowania plików graficznych z wykorzystaniem algorytmów tej kompresji, pozwoli upowszechnić tę technikę wśród użytkowników sieci, co w konsekwencji mogłoby stać się bardzo skutecznym działaniem marketingowym.

Kompresja fraktalna

Kompresja fraktalna pozwala na uzyskaniu znacznie lepszych parametrów upakowania obrazów niż w przypadku stosowania innych algorytmów. Współczynnik 1:100 nie należy tu do rzadkości, a nie powoduje istotnej degradacji prezentowanych obrazów. Nieco inaczej rozwiązane jest tutaj samo wyświetlanie obrazów. Wszyscy zapewne znają zastosowany po raz pierwszy przez Netscape zabieg, prezentujący obrazki GIF z coraz większą rozdzielczością, dzięki czemu widać ich zawartość jeszcze przed ściągnięciem całego pliku. W przypadku skompresowanym za pomocą geometrii fraktalnej, właściwie od razu może być wyświetlona mniejsza wersja obrazu, która potem jest rozbudowywana do docelowej rozdzielczości.

Jedną z najistotniejszych cech kompresji obrazów, a zarazem zasadniczo różniącą tę metodę od innych, stosowanych powszechnie algorytmów pakowania grafiki, jest budowanie ciągłego matematycznego modelu konkretnego obrazu. Dzięki temu do pewnego stopnia nieistotna staje się wyjściowa rozdzielczość - obraz może być powiększony bez zauważalnej degradacji, z jaką mamy do czynienia w zwykłej obróbce pikseli. W jakiejś mierze uniezależnia to dane graficzne zapisane w postaci fraktalnej od obowiązujących standardów kart i monitorów graficznych, co może się okazać dość istotne w przyszłości.

Kilka aplikacji

Iterated System udostępniła na swoim serwerze programy (na razie w wersjach Windows 3.1 i 95), obsługujące pliki zapisane w formacie FIF (Fractal Image File). Pierwszy z nich - Fractal Viewer - to moduł, dołączany do przeglądarki, który zajmuje się wyświetlaniem pliku. Jako shareware (za 39 USD) dostępna jest aplikacja Fractal Imager

umożliwiająca przekształcanie zwykłych plików graficznych do postaci FIF. Cool Fusion to program, będący rozszerzeniem przeglądarki Netscape Navigator, dzięki któremu można oglądać pliki wideo zapisane w formacie AVI na bieżąco, jeszcze zanim będą zapisane na dysku na komputerze klienta. Wkrótce ma być dostępny koder obrazów ruchomych pod AVI, wykorzystujący kompresję fraktalną.

Zdaniem przedstawicieli Iterated Systems, kompresja fraktalna może być atrakcyjna także dla użytkowników sieci wewnętrznych, gdzie łatwo i szybko można wprowadzić wszystkie obowiązujące standardy. Oferta firm skierowana jest nie tylko do użytkowników, ale także twórców aplikacji, którzy mogą otrzymać biblioteki w C i C++, będące

implementacjami algorytmów kompresji fraktalnej.


TOP 200