Ścisk w eterze

W lipcu działalność komercyjną rozpoczęła firma Crowley Data Poland - operator oferujący usługi bezprzewodowej transmisji danych.

W lipcu działalność komercyjną rozpoczęła firma Crowley Data Poland - operator oferujący usługi bezprzewodowej transmisji danych.

Crowley Data Poland otrzymała w kwietniu ub.r. pierwszą koncesję na świadczenie usług telekomunikacyjnych. Oferuje już bezprzewodowy dostęp w technologii radiowej LMDS w Warszawie, a we wrześniu zaoferuje również w Poznaniu, Trójmieście i okręgu katowickim. Analogiczne usługi proponuje już znana na rynku firma Formus, która przyznaje się do ponad 1000 klientów. Plany wykorzystania LMDS do zapewnienia dostępu do Internetu i do budowy sieci korporacyjnych mają też inni operatorzy. Przedstawiciele Crowley nie obawiają się konkurencji z ich strony. "Z naszych badań wynika, że rynek polski ma gigantyczne potrzeby i jest na nim miejsce nie tylko dla dwóch, ale nawet trzech czy czterech firm, które potrafią sprawnie rozwiązać problem ostatniej mili i zapewnić łącza o wymaganej przez klientów przepustowości" - przekonuje Sławomir Palczewski, dyrektor zarządzający Crowley Data Poland.

Firma skupia się na obsłudze klientów biznesowych. Zamierza również oferować usługi środowisku naukowemu, administracji państwowej i przedsiębiorstwom z sektora finansowego. Nie planuje jednak, przynajmniej na obecnym etapie, obsługi użytkowników indywidualnych. "Nie ograniczamy się do obsługi klientów z określonego sektora. Staramy się traktować każdego klienta indywidualnie i przygotowywać dla niego ofertę stworzoną na miarę jego potrzeb. Z innymi operatorami chcemy konkurować nie tylko jakością sieci transmisji danych, ale również wysoką jakością obsługi" - mówi Sławomir Palczewski.

Dlatego też, oprócz oferowania usług dostępu do Internetu, firma proponuje również dzierżawę traktów cyfrowych o przepustowości od 512 Kb/s do 4 Mb/s i więcej. Zajmie się również outsourcingiem usług internetowych: poczty elektronicznej i WWW. Planuje udostępnić usługi Frame Relay i VNP.

"Wiele wysiłku wkładamy również w opracowanie i dostarczenie usług dodanych, takich jak roaming internetowy, usługi ASP, udostępnienie możliwości przeprowadzania wideokonferencji w naszej sieci i realizowania transmisji typu multicast" - twierdzi Sławomir Palczewski.

Kluczowym partnerem CDP w budowie sieci telekomunikacyjnej jest Lucent Technologies. Sieć zbudowana jest w technologii ATM z wykorzystaniem łączy radiowych pracujących w trybie point-to-multipoint w przypad- ku łączności końcowych użytkowników z węzłami sieci i w trybie point-to-point (za pomocą łączy radiowych o przepustowości 155 Mb/s) pomiędzy węzłami sieci.

Na początku br. firma otrzymała poszerzoną koncesję na świadczenie usług telekomunikacyjnych oraz instalację i eksploatację sieci telekomunikacyjnych na terenie całej Polski. Pierwszy etap inwestycji obejmuje 17 węzłów ATM, które w ramach sieci metropolitarnych połączone są drogą radiową, a w relacjach międzymiastowych za pomocą traktów światłowodowych dzierżawionych od innych operatorów. Dotychczas budowa sieci transmisji danych pochłonęła 15 mln USD. Do końca 2001 r. CDP ma zbudować 60 węzłów ATM. Prawdopodobnie do roku 2005 inwestycje zwią- zane z rozbudową sieci wyniosą 100 mln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]eygsgroup.com

TOP 200